İngiltere'nin KKTC'yi tanımayı değerlendirdiği öne sürüldü

İngiltere'nin KKTC'yi tanımayı değerlendirdiği öne sürüldü

İngiltere'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni KKTC tanımayı değerlendirdiği, böyle bir adımın İngiltere ile KKTC arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği iddia edildi.

İngiliz Sunday Express'te yer alan haberde, İngiltere'nin "Cenevre'de yapılacak görüşmelerde Kıbrıs Adası'nı neredeyse 60 yıldır ikiye parçalayan politik krize barışçıl çözüm bulmada 'tarihi bir fırsat' sunmaya destekçi olabileceği" belirtildi.

Gazeteye konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiliz hükümetini, görüşmelerde önereceği iki devletli çözümü desteklemeye çağırdığı ifade edildi.

Tatar'ın Brexit'le Avrupa Birliği'nden AB kurtulan İngiltere'nin tarafsız garantörlük rolünü yerine getirebileceğine ve Kıbrıslı Rumlara ile Kıbrıslı Türklere denk biçimde davranılmasını sağlayabileceğine inandığı kaydolundu.

Haberde, hükümet kaynaklarının gazeteye, bakanlarının 1983 senesinde kurulan KKTC'yi resmen bağımsız bir ülke olarak tanımayı değerlendirdiklerini söylediği aktarıldı.

Sualin çözümünün, İngiltere'de yaşayan 300 bin Kıbrıslı Türk'e destek edeceği ve iki ülke arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği vurgulandı.

Ayrıca binlerce İngiliz yurttaşının Kuzey Kıbrıs'ı da daha basit ziyaret edebileceği ve KKTC'nin güney ile beraber popüler bir tatil beldesi haline gelebileceği yazıldı.

Aynı zamanda İngiltere'nin Kıbrıs'taki iki askeri üssü mevzusunda da uzun vadeli bir uyuşma sağlanabileceği belirtildi.

Haberde, Brexit röportajları sırasında AB'nin İngiltere'ye baskı uygulamak için Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan İngiliz yurttaşlarının, güneye geçmeleri halinde nezaretine alınma ve para cezası ile tehdit edildiği ileri sürüldü.