İnsan kanı ayakkabıda sular durulmuyor! Tamamı satılmıştı... Geri toplatılacak

İnsan kanı ayakkabıda sular durulmuyor! Tamamı satılmıştı... Geri toplatılacak

Nike, rapçi Lil Nas X ve sanat ortaklaşayı MSCHF'le beraber tabanında insan kanı olan 'İblis Ayakkabısı'nı satışa çıkarmış sonrasında tepki toplayınca dava açmıştı. Tamamı satılan kunduraların…

Nike, sanat ortaklaşayı MSCHF ve rapçi Lil Nas X işbirliğinde yeni kundurasını satışa çıkardı. Ancak pabuçta dikkat toplayan ayrıntı büyük tepki toplamıştı. 

Satışa çıkan modelde her bir pabuçta sanat ortaklaşasının azaları tarafından affedilen, 60 santimetre küp 2.03 akışkan ons kırmızı mürekkep ve tek bir damla insan kanı bulunuyordu.

İnsan kanı ayakkabıda sular durulmuyor Tamamı satılmıştı... Geri toplatılacak

1018 DOLARDAN SATIŞA ÇIKMIŞTI

İblis kundurasından toplam 666 çift üretildi. Kunduraların bedeli ise 1018 dolar olarak tanımlanmıştı. Büyük tepki toplayan pabuçlar aynı zamanda dün bir dakika içinde tükenmişti.

DAVAYI NİKE KAZANDI

Markalarının izinsiz kullanıldığı bahanesiyle New York Doğu Bölgesi Duruşması’ne müracaat eten Nike, kunduraların satışının durdurulmasını ve sanat ortaklaşasının tanınmış logolarını kullanmasının yasaklanmasını arz etmişti.

Dava arzuhalinde ‘İblis‘ kunduraların MSCHF ve Nike arasında kusurlu biçimde iletişim kurulmasına neden olarak karmaşıklık yarattığı ifade edilmişti.

İnsan kanı ayakkabıda sular durulmuyor Tamamı satılmıştı... Geri toplatılacak

GERİ TOPLATILMASI İSTENİYOR

MSCHF'nin avukatı, 600'den fazla çift olan kunduraların çoğunun halihazırda fertsel harcayıcılara sevk edildiğini ve bunun Nike'ın iddialarını geçersiz kıldığını iddia etti. 

Kunduraları yollamanın, Nike alıcılarının yaşadığı "satış sonrası kafa karmaşıklığını ve kusurunu" ortadan kaldırmadığını korundu.

Nike, bazı alıcıların şu anda markayı İblis ile apaçık ilişkisi sebebiyle çevrimiçi olarak boykot ettiğini söyledi. İşletme, MSCHF'nin şu anda geçiş halindeki tüm siparişleri durdurmasını ve geri almasını istiyor.