İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Google’ın üzerinde çalıştığı suni zekânın canlanması iddiasıyla birlikte biz de filmlerde, romanlarda ‘canlanan’ suni zekâlara göz attık. 1950’den bu yana beyazperdede, kitaplarda, mangalarda insanlarla

İlham kaynağı
Ben, Robot, 1950

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Tüm zamanların en sihirk bilimkurgu yazarlarından kabul edilen Isaac Asimov’un en çok öğrenilen kitaplarından ‘Ben, Robot’ robotlarla insanların birlikte yaşadığı bir dünyada iyilik-kötülük ve mantık-duygu gibi zıtlıkları işliyor. 2004’te vizyona giren, Will Smith’in başrolünde oynadığı ‘Ben, Robot’ filmi bütün bir uyarlama olmasa da ismini ve ilhamını bu kitaptan alıyor. Yalnızca bu film değil, pek çok bilimkurgu hikâyesinde bu kitaba yollamalar var.

Klasik bir çocuk gibi...
Astro Boy, 1952

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Osamu Tezuka’nun hazırladığı manga, oğlu can veren bir biliminsanının yarattığı android Astro Boy’un klasik bir çocuk gibi hayat sürme mücadelesini anlatıyor. Devam serileri, animeleri de çıkan ‘Astro Boy’ 2009’da Hong Kong-Amerika Birleşik Devletleri ortak üretimiyle sinemaya animasyon olarak uyarlandı. Filmin seslendirme ekibinde Nicolas Cage, Charlize Theron, Kristen Bell gibi adlar misyon aldı.

Kapanmak istemiyor
2001: Bir Uzay Serüveni, 1968

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Stanley Kubrick’in idarediği 1968 imali filmin senaryosunda Arthur C. Clarke’ın eski bir hikâyesinden esinlenilmiş. Clarke filmin ardından filmle aynı adlı kitap da çıkardı. Jüpiter’e giden astronotlara HAL 9000 isimli insansı bir bilgisayar eşlik ediyor. HAL’ın kusur yaptığını görüp onu kapatmaya çalışan astronotlar kendilerini bilgisayarla savaşırken buluyor.

Yok etmeye geldi
Terminatör, 1984

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

James Cameron’un idarediği 1984 imali filmde Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn başrolleri üstleniyor. Robot suikastçısı Terminatör, 2029’dan gelip Sarah Connor isimli kadınları öldürmeye başlıyor. Geçmişe sevk edilen insan asker Kyle Reese ise son Sarah Connor’ı kurtarmaya çalışıyor. 2019’da serinin 6’ncı filmi izleyiciyle buluştu.

Üç sihirk ödülü de aldı
Neuromancer, 1984

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

William Gibson’ın yazdığı kitap bilimkurgu edebiyatının üç sihirkleri kabul edilen Nebula, Hugo ve Phillip K. Dick ödüllerini aldı. Yapıtta, zekasını bir suni zekâ sistemine bağlayan Case’in elektronik civarlarda korsanlık yapması anlatılıyor. ‘Matrix’ tezsi Gibson’ın vizyonundan izler taşıyor.

İnsanlığa hizmet ediyorlar
Transformers, 1984

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Birçok yazar tarafından ele alınan, hem sinemaya hem çizgi romanlara konu olan ‘Transformers’la şehirk olarak 1984’te tanıştık. Taşıtlara veya hayvanlara dönüşme maharetine sahip olan bu canlı robotlar yaşadıkları serüvenlerde insanlara takviye ediyor.

Her şey bir yalanmış
Kabuktaki Hayalet, 1989

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Masamune Shirow’un mangasında korkunç bir küyeden kurtulan kadın binbaşıya yeni bir beden üretiliyor. Cyborg’a dönüşen binbaşı, kabahatlilerle savaşmaya başlıyor. Ama zamanla reelinde kullanıldığını biliyor. Mangadan ilham alan 2017 sinema uyarlamasının başrolünde Scarlet Johansson var.

Klasikler arasında
Hyperion, 1989

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Dan Simmons’ın 29’uncu asırda geçen Hugo ödüllü romanı, bilimkurgu klasikleri arasında sayılıyor. Kitapta insanlığın dünyadaki dominantlığı suni zekâ tarafından tehdit ediliyor. Bunun üzerine yedi gönüllü, yarı yaradan-yarı makine Shrike’ın hâkim olduğu Hyperion seyyaresine yolculuk yapıyor.

İnanılmaz beğenme yeteneği
Suni Zekâ, 2001

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Steven Spielberg tarafından çekilen ‘Suni Zekâ’ Artificial Intelligence filminin başrollerinde Haley Joel Osment ve Jude Law var. İnanılmaz bir beğenme maharetine sahip, çocuksu bir android olan David’in hikâyesini anlatan film, 2016 BBC anketinde 2000’den beri vizyona giren en sihirk 83’şöhretçi film seçildi.

Gerçek aşk bu!
Aşk, 2013

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde ve Scarlett Johansson gibi adların rol aldığı ‘Aşk’ta Her başkarakter Theodore, eşiyle bölmenin eşiğindedir. Yalnızlığın üstesinden gelmek için suni zekâya sahip, kendini geliştirebilen bir işletim sistemi satın alıyor ve zamanla ona âşık oluyor. En İyi Özgün Senaryo kategorisinde Oscar aldı.

Hediye mi, test mi?
Ex Machina, 2014

İnsanlarla robotların ezeli mücadelesi

Alex Garland’ın şehirk rejisörlük tecrübeyi olan ‘Ex Machina’ dünyanın en ehemmiyetli yazılım şirketlerinden birinde misyon alan Caleb’in hikâyesini anlatıyor. Şirketten kazandığı ödül neticeyi işvereninin dağ evinde bir hafta geçirecek olan Caleb’i orada dünyanın şehirk gerçek suni zekâsı ‘Ava’ adlı kadın bekliyor. Peki Ava, Caleb’i bir şuuru olduğuna ikna edebilecek mi?