Instagram kullananlar dikkat... Dolandırıcılık uyarısı! Hemen savcılığa başvurun

Instagram kullananlar dikkat... Dolandırıcılık uyarısı! Hemen savcılığa başvurun

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, Instagram firma hesaplarının dolandırıcılık faaliyetine maruz kalması vaziyetinde kullanıcıların daha ağır bir manzara ile karşı karşıya kalacağını belirterek,

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Instagram firma hesaplarında yaşanan mağduriyetler ve siber dolandırıcılık mevzularına müteveccih değerlendirmelerde bulundu. Dünya genelinde milyonlarca etkin kullanıcıya sahip sosyal medya platformu Instagram'ın, fertsel kullanıcılara olduğu kadar profesyonel kullanıcılara da değişik olanaklar sunduğunu aktaran Ergün, bu olanakların başında ise Instagram firma hesabının geldiğini kaydoldu.

: İlginize Sürükleyebilir Bakan Koca’dan merak uyandıran ileti!Çin'den flaş açıklama... Taliban'a milyonlarca dolar yardımAz evvel açıklandı! Aşılamada kritik eşik aşıldı

Kullanıcıların firma-ticari hesaplarını platforma taşıyarak hesaplar açtığını ve satışını yaptığı mahsulleri harcayıcılarla buluşturduğunu bildiren Ergün, "Son yarıyılda ise dolandırıcılar Instagram firma hesaplarını hacklemekte ve Derneğimize de bu minvalde çok rakamda mail ve telefon gelmektedir. Fertsel Instagram kullanıcıları dolandırıcılık faaliyetine maruz kaldıkları gidişatlarda dolandırıcılık faaliyetini asıllaştıranlar Türk Ceza Kanunu'nda belirlenen 'bilişim sistemine girme' ve 'sistemi yasaklama, bozma, bilgileri yok etme veya değiştirme' kabahatinden mesul olmakta ve suçlamaları yapılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Instagram firma hesaplarının dolandırıcılık faaliyetine maruz kalması vaziyetinde kullanıcıların daha ağır bir manzara ile karşı karşıya kalacağını belirten Ergün, "Zira bu yöntem ile ele geçirilen firma hesaplarında kullanıcılar; ticari faaliyetlerini yerine getirememekte, ticari haysiyetleri yaralanmakta ve hesaplarından satış yapamadıkları için para kazanmaktan yoksun kalmaktadır. Ayrıca, bu gibi gidişatlarda çalınan hesaplardan alışveriş yapmaya devam eden kullanıcılar dolandırıcılık faaliyetinin mağduru olmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

"ZAMAN KAYBETMEKSİZİN BİLDİRİMDE BULUNUN"
Böyle bir vaziyetle karşılaşan Instagram firma sahiplerinin, zaman kaybetmeksizin mevzuyu Instagram müessesesel bağlantısından Instagram idaresine ve takipçilerine bildirmesi, savcılığa veya en yakın kolluk ünitesine başvuru etmesi gerektiğini aktaran Ergün, şunları kaydoldu:

"Daha sonrasında ise hem ticari haysiyetlerinin yaralanması hem de ticari faaliyetlerini yerine getiremedikleri için yoksun kaldıkları karın tespit edilebilmesi için parasal ve manevi tazminat davası açabilirler. Bu cinsten dolandırıcılık faaliyetlerine rağmen yapabilecekleriniz ise kuşkulu iletişimlere tıklamamak. Gelen iletinin veya mailin doğruluğunu hakimiyet etmek için internette kısa bir araştırma yapın. İrtibatların URL adreslerini kesinlikle dikkatle hakimiyet edin. Instagram hesabınızda ve mail adresinizde kullandığınız parolaların güçlü olmasına özen gösterin. İki etmenli kimlik doğrulama yöntemini netlikle etkin edin."

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın