İnternet üzerinden hayvan satışına tepkiler büyüyor

İnternet üzerinden hayvan satışına tepkiler büyüyor

Adana Pet Market ve Üreticiler Derneği Başkanı Çağlar Kalaycıoğlu, satışı ve beslenmesi yasak olan bir hayli hayvan cinsinin internetten satılmaya devam ettiğini söyledi. İnternetten hayvan…

Türkiye'de evcil hayvan besleme oranı seneden seneye çoğalırken canlı hayvan satışı yapmanın yetkisi pet marketlere veriliyor. Bu firmalarda satışı ve konutta beslenmesi uygun görülen hayvan cinsleri bulunuyor. Ayrıca bazı tropikal, yabani ya da özel cins hayvanların satışı için Nesli Risk Altında Olan Yabani Hayvan ve Nebat Cinslerinin Beynelmilel Ticaretine Ait Kontrat CITES Evraksi lüzumluluğu bulunuyor. Tüm bu kaidelere rağmen internet siteleri üzerinden canlı hayvan satışı yapıldığını belirten Adana Pet Market ve Üreticiler Derneği Başkanı Çağlar Kalaycıoğlu, özellikle satışı yasak olan kaba cins hayvanların bu mecralarda satışa sunulduğunu kaydoldu. Bu gidişatın önüne geçilmesinin koşul olduğunu ifade eden Kalaycıoğlu, hayvan satışlarını devlet hakimiyeti ile yaptıklarını, internetten yapılan satışlarda, bu hakimiyetin olası olmadığını söyledi.


İnternet üzerinden hayvan satışına tepkiler büyüyor

‘TARANTULA, BAYKUŞ, YILAN, NE ARARSAN VAR’

İnternetten hayvan satışının yeni bir mesele olmadığını, fakat günden güne artığını kaydolan Kalaycıoğlu, akla gelmeyecek hayvanların bile yasa dışı yollardan satışa sunulduğunu söyledi. Hayvan satışının bu biçimde olmaması gerektiğini belirten Kalaycıoğlu, "Gelin görün ki internette her şey var. Tarantula, baykuş, albino kirpi, yılanın her cinsi, ne ararsan var. Evcil hayvan satma yetkisi bulunan bizlerin bile satmadığımız hayvanları satıyorlar. Yalnızca yasaklı ırkları değil, legal olanları da satıyorlar ama bunu da yapamazlar. Özellikle güç bulunan egzotik hayvanların internette piyasası fazla" dedi.


İnternet üzerinden hayvan satışına tepkiler büyüyor

'CİTES EVRAKI ŞARTI VAR'

Egzotik ve ender bulunan cinslerin satışı yapılırken CİTES evrakı lüzumluluğu olduğunu andırdıran Kalaycıoğlu, pet marketçiler olarak bu cins satışları evraka direndirerek yaptıklarını söyledi. Böylece satışı yapılan hayvanın sıhhat ve devlet hakimiyetinden geçirildiğini ifade eden Kalaycıoğlu, "Bu biçimde mesele yaşanmıyor. Ayrıca faturamızı da kesiyoruz. Devletimiz, pet marketlerde satılan her hayvandan haberdar oluyor. Bunun yanı gizeme hayvan alan şahıs ileride yaşayacağı problemde karşılarında muhatap bulabiliyor. Misalin biz, iguanaları, papağanları evrak ile satıyoruz. Her şey sıhhatli işliyor. Fakat internet üzerinden bu hayvanları aldığınızda mesele yaşarsanız muhatabınız yok. Mesela baykuş, atmaca gibi kuş cinslerini internetten alıyorlar. O cinsler konutta yaşamaz. Hayvanlar can veriyor. Yılan alanlar bir sürü mesele yaşıyor. Komşusunun evine yılanı kaçanları dinliyoruz. Bunlar tehlikeli işler. Hem hayvana hem de alan şahsa yazık" diye konuştu.

Bu arada, Adana’da, Doğa Koruma ve Ulusal Parklar 7’nci Bölge Müdürlüğü takımları, ülkeye yasa dışı yollarla sokulduğu tanımlanan timsaha dün el koyarken, timsahı evinde besleyen bireye de legal operasyon uygulandı.

İnternet üzerinden hayvan satışına tepkiler büyüyor