İnternete yüklenen ilk fotoğrafın hikâyesi… Kim bu kadınlar?

İnternete yüklenen ilk fotoğrafın hikâyesi… Kim bu kadınlar?

İnternet günümüzde sayısı milyonlara belki de milyarlara varan resimlerle dolu bir yer. İnternette yayınlanan ilk resmin hangisi olduğunu öğreniyor musunuz? Peki bu ünlü resimde yer alan şahısların kim

Otuz sene evvel bugün, Cenevre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden CERN bir bilgisayar bilimcisi, efsane haline gelen o resmi internete yükledi…

Resimde 60'lar stili giysiler içinde poz veren bir grup kadın var.

Peki internette resmi olan, bir ilkin öznesi olarak dünya tarihine geçen bu kadınlar kim? İşte hikâyenin en cümbüşlü kısmı da bu sualle başlıyor…

CERN ÇALIŞANLARININ ‘TASALI’ EŞLERİ!

Resim için poz veren şahıslar CERN’de çalışan bilim insanlarının uzun zamandır acı sürükleyen eşlerinden oluşan bir parodi grubu. Kendilerine 'Les Horribles Cernettes' ismini veren bu kadınlar eşleri neredeyse her gün bürolarında gece geç saatlere kadar çalıştığı için güç günler geçirir ve hatta bu mevzuyla alakalı parodi şarkılar söyleyen bir de grup kurarlar.

İnternete yüklenen ilk fotoğrafın hikâyesi… Kim bu kadınlar İnternete yüklenen ilk resim olarak öğrenilen bu resimdeki kadınların eşleri CERN çalışanları... Kadınlar işlerinin yoğunluğu suratından eşlerini görememekten şikâyetçiymiş 

Cernettes, muhtelif CERN faalliklerinde seslendirdiği 'Every Proton of You' ve 'My Sweetheart is a Nobel Prize' gibi şarkılarla fizik dünyasında da hayli nam kazandılar.

Meşhur resim çekildikten birkaç ay sonra, resimcisi, o zamanki CERN çalışanı ve grubun bestekarı Silvano de Gennaro, çerçevenin hemen kenarından dökülen pembe bir logo ile kadınları bebek mavisi bir arka tasarı üzerine photoshopladı. Bu görüntü, Phil Collins ve Tina Turner’ın yanaşmakta olan 1992 Dünya Fuarı için çekilen tanıtım görüntüsünün erken bir versiyonuydu.

de Gennaro'nun bu resmini bilgisayarında gören bir stajyer, de Gennaro'ya, işvereninin üzerinde çalıştığı bir yazılım platformu için paylaşmanın mahzuru olup olmadığını sordu.İnternete yüklenen ilk fotoğrafın hikâyesi… Kim bu kadınlarFizik camiasında hayli ünlü olan grup 1992 Dünya Fuarı'nda da sahne almış

İNTERNETİN MUCİDİ

Bahsedilen işveren ise bilgisayar bilimcisi ve World Wide Web WWW başka bir deyişle bildiğimiz anlamda internetin mucidi Tim Berners-Lee'ydi.

Gazetelerde yine basılan ve dünyanın dört bir yanındaki haber sitelerinde yine yayınlanan bu resim 'internetteki ilk fotoğraf' olarak tanındı.

Ancak grubun senelerdir ısrar ettiği ve Silvano'nun Metro.co.uk ile yaptığı ziyarette doğruladığı gibi, bu, hakikatinde bir şehir efsanesi.

Berners-Lee'nin platformuna yüklenen ilk fotoğraf değildi ve ilk resmin ne olduğunu öğrenmek imkânsız.İnternete yüklenen ilk fotoğrafın hikâyesi… Kim bu kadınlarİnternetin mucidi olarak tanınan Tim Berners-Lee

ÇOK DAHA ÖZEL BİR ŞEY…

Ancak resim, Silvano ve Cernette'in kurucusu olan eşi Michele'in açıkladığı gibi, kavgasız çok daha özel bir şey.

Web başka bir deyişle internet, fizikçiler arasında bir irtibat vasıtayı olarak yaratıldı. Tim Berners-Lee, çalıştığı bankayı bunun bir proje olarak finanse edilmeye değer olduğuna ikna etmek için işini muhtemel olduğunca ciddi yakalamak istedi.

Bu sebeple de Berners-Lee'nin Web'in saf yüksekokulun ötesinde kullanımları olabileceğine karar vermesi azıcık zaman aldı.İnternete yüklenen ilk fotoğrafın hikâyesi… Kim bu kadınlar'Les Horribles Cernettes' grubunun seneler içinde takribî 20 abonesi olmuş

'WEB'İ DÜNYAYA AÇAN FOTOĞRAF'

Merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinin kuzeybatı banliyösünde bulunan CERN, dünyanın her yerinden bilim insanları ve büro çalışanları olmak üzere binlerce çalışana konut sahipliği yapıyor. Michele, CERN'de yaşamanın lokantalar, anaokulular, kafeler ve barlarla dolu kendi minik beynelmilel şehrinde yaşamak gibi olduğunu açıkladı.

Sonunda, Berners-Lee, CERN'de bulunan müfredat dışı faalliklerin kimilerini listeleyen bir web sayfası oluşturmaya karar verdi. Stajyeri, abonesi olduğu organizasyonun müzik kulübüyle alakalı ayrıntılara Cernettes'in bir resmini seçen şahıstı.

Silvano, "İlk fotoğraf bu olduğu gibi fotoğrafta netlikle fizik yoktu. Sanatçılar vardı, hayat vardı.” diyerek anlatıyor o günleri.

Silvano de Gennaro resmin, Web'e yüklenen ilk fotoğraf değilse de 'web'i dünyaya açan fotoğraf' olarak belirlenebileceğini söyledi.İnternete yüklenen ilk fotoğrafın hikâyesi… Kim bu kadınlarBu da ilk internet sayfası... Sene 1991

20 SENE SONRA ALDIĞI TELEFONLA ŞAŞKINA DÖNDÜ

Silvano de Gennaro’nun eşi Michele de 20 sene sonra, resmin yıldönümünü haber yapmak için gazeteciler kendisiyle temasa geçilinceye kadar resmin ne cins bir tesir yaratacağı hakkında hiçbir fikrinin olmadığını söyledi:

"Bunun CERN'de, firma içinde kalması gerekiyordu, ya da resmi verirken öyle düşündük. Telefon almaya başladığımızda vaziyeti garipsedim… Birden Telegraph gazetesi aradı ve ‘İnternette yayınlanan ilk resimde olmak nasıl bir duygu?’ diye sordular. Netlikle hiçbir fikrim yoktu.”