İntihar ettiği sanılıyordu, 20 yıl sonra gerçek ortaya çıktı

İntihar ettiği sanılıyordu, 20 yıl sonra gerçek ortaya çıktı

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde 20 sene önce bağ evinde tüfekle vurulmuş cesedi bulunan ve intihar ettiği düşünülen Urhan Dakduklu'nun 63, konuta hırsızlık emeliyle giren Hüseyin Görenekli 47 tarafından

Sücüllü köyünde hayvancılık yapan Urhan Dakduklu'dan haber alamayan yakınları, 28 Mayıs 2002 tarihinde köy merkezine 2 kilometre uzaklıktaki arazide yalnız yaşadığı bağ evine gitti. Konuta giren yakınları Dakduklu'nun cansız bedeniyle karşılaştı. Yapılan incelemede bir hafta önce can verdiği anlaşılan Urhan Dakduklu'nun göğüs bölgesinden vurulduğu ve kendi tüfeğiyle intihar ettiği değerlendirildi. Urhan Dakduklu toprağa verilirken, dosya ise rafa kaldırıldı.

ZAMAN AŞIMINA KISA BİR ZAMAN KALMIŞTI

Hadiseyin zaman aşımına uğramasına günler kala yapılan ihbar üzerine savcılık direktifi ile jandarma dosyayı yeniden incelemeye aldı. İlçe Jandarma Komutanlığı asayiş ekipleri, Muhtar Ahmet Tünel'i de yanına alarak bağ evinde ve bölgede inceleme yaptı. Savcılık koordinesinde jandarmanın titiz çalışması sonucu yürütülen soruşturmada Dakduklu'nun öldürüldüğü ortaya çıktı.

Jandarma vakayla alakası olduğu belirlenen ve ilçeye bağlı Kuyucak köyünde oturan Hüseyin Görenekli ve N.K.'yi 44 gözaltına aldı. Hüseyin Görenekli ve N.K.'nin hırsızlık emeliyle 21 Mayıs 2002 tarihinde Urhan Dakduklu'nun evine girdikleri belirlendi. Hüseyin Görenekli'nin çıkan kavgada cinayeti işlediği anlaşıldı. Jandarma tarafından ifadeleri alınan kuşkululardan Hüseyin Görenekli suçunu itiraf etti. Adliyeye çıkarılan Görenekli tutuklanırken, N.K. ise adli kontrol koşulu ile özgür bırakıldı.

Hüseyin Görenekli'nin vakayla alakalı etrafta konuştuğu, bunu duyan kişinin vaziyeti jandarmaya bildirdiği belirtildi. Savcılığın yönergesiyle teknik takibe alınan Görenekli’nin, telefon görüşmelerinde de cinayete ilişkin konuşmalar yaptığı ifade edildi.