IOC Başkanı Bach'tan 'Tokyo Olimpiyatlarının iptali opsiyon değil' mesajı

IOC Başkanı Bach'tan 'Tokyo Olimpiyatlarının iptali opsiyon değil' mesajı

Beynelmilel Olimpiyat Komisyonu IOC Başkanı Thomas Bach, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınına karşın Tokyo Olimpiyatlarının iptal edilmesinin "opsiyonlar" arasında yer almadığını söyledi.

Kyodo ajansına çevrim içi mülakat veren IOC Başkanı Bach, çoğalış trendini gözeten Kovid-19 hadiseleri nedeniyle fantastik hal uygulanan Tokyo'da 23 Temmuz'da başlayacak turnuvanın durumuna müteveccih konuştu.

Mart 2020'deki erteleme kararı ve şimdiye kadarki gelinen evreye değinen Bach, "IOC olarak biz sporcuları asla terk etmeyiz. İptal edilseydi bir nesil sporcuyu kaybetmiş olabilirdik. Bu nedenle iptal bizim için bir opsiyon değildi." dedi.

Bach, oyunların mümkün iptalinin "opsiyonlar" arasında bulunmadığını ve Kovid-19'a karşın reelleştirilmesi kararının, "olimpiyat sporcularının çıkarına olması için" alındığını söyledi.

Geçen hafta bülten edilen ve turnuvaya seyirci kabul edilmeyeceğini bülten eden kararın "isteksizce" alındığını kabul eden Bach, "Ancak en baştaki ilkemiz milletin güvenliğidir" biçiminde konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir Bir ilçe ona ağlıyor! Gizem acısı...Ve Mehmet Aydın konuştu! Duruşmada dikkat toplayan diyaloglarİşte en talihsiz yaş grubu!

Bach, kumpaslı Kovid-19 testleri dahil salgına karşı alınan katı kaideler yoluyla deniz fazla sporcuların Japon milletinden ayrı yakalanacağını inandığını belirterek, "Ulus, tüm temkinlere güvenmeli ve turnuvanın risk oluşturmayacağını öğrenmeli." dedi.