İpler iyice gerildi: Rusya'dan peş peşe ABD açıklamaları!

İpler iyice gerildi: Rusya'dan peş peşe ABD açıklamaları!

Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz Amerika Birleşik Devletlerinin De devreye girmesiyle iyice gelişmişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Kremlin Lafçısı Dmitriy Peskov peş peşe açıklamalar…

Rusya-Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri arasında günlerdir devam eden gerilim tırmanıyor. Taraflar karşılıklı açıklamalarına devam ederken Rusya Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkilerinde iplerin kopma noktasına geldiğini belirli etti ve en makûs senaryolara hazırlıklıyız dedi.

Öte yandan Reuters'ın son dakika haberine göre Rusya Devlet Başkanı Putin ve Almanya Başbakanı Merkel arasında kritik bir telefon görüşmesi asıllaştı. Merkel Ukrayna'da yaşananlardan dinlediği endişeyi dile getirirken ikili Rus karşı Aleksey Navalni'nin gidişatını da görüştü.

Amerika Birleşik Devletlerinin, ülkesine aralıksız yaptırım uyguladığına dikkati sürükleyen Lavrov, "Atlantik Konseyi dahi Amerika Birleşik Devletlerinin, Rusya'ya müteveccih netice vermeyen, çıkmaz ve ablavutça çizgisine tenkit etiyor." yorumunda bulundu.

LAVROV'DAN SERT ÇIKIŞ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika Birleşik Devletlerinin "arkadaşça olmayan" her türlü adımına yanıt vereceklerini söyledi.

Kazakistan'ın başşehri Nur Sultan'da toplanan Lavrov ve Kazak mevkidaşı Muhtar Tileuberdi ortak basın buluşması düzenledi.İpler iyice gerildi: Rusyadan peş peşe ABD açıklamalarıLavrov, Amerika Birleşik Devletleri idaresinin, Rusya'ya müteveccih yeni yaptırımlar uygulayacağı iddialara ait, "Amerika Birleşik Devletlerinin arkadaşça olmayan her türlü adımına yanıt vereceğiz." dedi.

Lavrov, "Amerika Birleşik Devletlerinin bu eylemleri, kendimize güvenmemizi gerektiriyor. Zira ne Amerika Birleşik Devletleri ne de bağlaşıkları, emin ortaklar değildir. Devlet için hayati ehemmiyete sahip alanlarda, ruh hallerinden ve sabah hangi ayağının üzerinde kalktıklarından emin olamayız." ifadesini kullandı.

"AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDEN SARİH SEMALAR ANLAŞMASI'NDAN ÇEKİLDİĞİNE DAİR ANEKDOTA ALMADIK"

Amerika Birleşik Devletlerinin, Sarih Semalar Anlaşması'ndan çekildiğini anımsatan Lavrov, ancak Amerika Birleşik Devletlerinden bu mevzuda anekdota almadıklarını aktardı.

Rusya'nın, mevzubahisi uyuşmadan çekilmesine ait süreci başlattığını andırdıran Lavrov, "Avrupalılar, Amerika Birleşik Devletlerinin yokluğunda Rusya üzerindeki uçuşları sırasında aldıkları bilgileri kendilerinde gizleyeceklerine dair garanti vermiyor." diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletlerinin bu uyuşmaya dönüp dönmeyeceğinin henüz bilinmez olduğunu belirten Lavrov, "En kısa zamanda bu mevzunun netlik kazanacağını umuyorum. Biz, süreci başlattık. Ebediye kadar bekleme gayesinde değiliz." değerlendirmesinde bulundu.

Baykonur Uzay Üssü'ndeki iş birliğine de değinen Lavrov, Kazakistan ile üçüncü ülkelerin uzay üssünü ticari emelli kullanımına müteveccih ortak teşebbüslerinin olduğunu da kaydoldu.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Tileuberdi de Rusya ile ilişkilerinin "stratejik" olduğunu vurgulayarak, buna önemsediklerini dile getirdi.

KREMLİN: RUSYA, Amerika Birleşik Devletleri İLE İLİŞKİLERDE EN MAKÛS SENARYOLARA HAZIR

Kremlin Lafçısı Dmitriy Peskov, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Rusya’ya müteveccih öngörülemeyen ve hasmane bir davranış sergilediğini belirterek "Amerika Birleşik Devletleri tarafının davranışı sebebiyle Rusya ilişkilerde en makûs senaryolara hazırlıklı gidişatta." dedi.

Kremlin Lafçısı Dmitriy Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın kimse için bir tehdit oluşturmadığını korundu.

Rusya’ya müteveccih tehditleri de kabul etmelerinin olası olmadığını anlatan Peskov, "Washington ile ilişkileri uçurumdan atma fikrine sıcak bakmıyoruz ama elbette Amerika Birleşik Devletleri dahil hiç kimsenin de bizi tehdit etmesine, bize bir şey dikte etmesine ve çıkarlarımıza hasar vermesine asla izin vermeyeceğiz." diye konuştu.İpler iyice gerildi: Rusyadan peş peşe ABD açıklamalarıRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya’ya müteveccih yaptırım siyasetini "ablavutça" olarak belirlemesini desteklediklerini belirten Peskov, "Amerika Birleşik Devletlerinin ülkemize müteveccih öngörülemez, saldırgan ve hasmane davranışı, bu siyaseti belirlemek için her türlü jargonu kullanmayı olası kılmaktadır. Lavrov, her zaman olduğu gibi ifadelerinde oldukça haklıdır." ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Akım 2 projesini yasaklamak emeliyle "Kuzey Akım Özel Temsilcisi” soyacağına müteveccih iddiaları da değerlendiren Peskov, “Kuzey Akım 2 gibi Amerika Birleşik Devletleri ile hiçbir alakası olmayan ve başka bir kıtada bulunan projeye özel temsilci ceddilmesi, başka ülkelerin içişlerine ve ekonomik çıkarlarına müdahale hakkında hoş bir misal oluşturmaktadır." dedi.

Peskov, Kuzey Akım 2’ye ortak olan ülkeler ve firmaların, projeyi tamamlama mevzusunda kararlı olduklarına sözlerine ilave etti.

Toplam maliyeti 10 milyar avro etrafında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesiyle senede 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya sevk edilmesi tasarlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna ve Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında, proje sahibi Gazprom'un yanı gizeme Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi firmalar yer alıyor.

KREMLİN'DEN TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA

Kremlin'den yapılan son açıklamada 'Donbas'ta askeri bir alternatifin devreye girmesi Ukrayna için sonun başlangıcı olur' ifadesine yer verildi. Aynı açıklamada Rusya'nın bölgedeki yurttaşlarını gözetmeye devam edeceğinin altı çizildi.

UKRAYNA LİDERİ ZELENSKİY'DEN DONBAS'DA SULH MESAJI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasında gerilimin tırmandığı Donbas bölgesine gitti. Gerilimin yüksek olduğu bölgeyi ziyareti sırasında sosyal medya hesabından ileti yayınlayan Ukrayna lideri paylaşımında ' Ukrayna’nın sulha gereksinimi var ve bunun için her şeyi yapacak' ifadelerini kullandı.

Donbas'ta Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında zaman zaman tansiyon yükseliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasında gerilimin tırmandığı Donbas bölgesine gitti. Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Zelenskiy’nin ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinde çalışma ziyaretinin başladığı bildirildi. Zelenskiy’nin, son yarıyılda sistematik mütareke ihlali yapılan bölgeleri ziyaret edeceği, Ukraynalı liderin ayrıca moral vermek emeliyle bölgedeki askerlerle bir araya geleceği aktarıldı.İpler iyice gerildi: Rusyadan peş peşe ABD açıklamalarıUkrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Başkumandan olarak Donbas'da güç zamanlarda askerlerimizin yanında olmak istiyorum” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasında gerilimin tırmandığı Donbas bölgesine gitti. Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Başkumandan olarak Donbas'da güç zamanlarda askerlerimizin yanında olmak istiyorum. Gerginliğin çoğaldığı bölgelere gidiyorum. Dün gece vurulan 23 yaşındaki asker huzur içinde yatsın. Ukrayna’nın sulha gereksinimi var ve bunun için her şeyi yapacak” dedi.