İran Dışişleri Bakanı Zarif, Kasım Süleymani'yi eleştirdiği sözleri nedeniyle özür diledi

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Kasım Süleymani'yi eleştirdiği sözleri nedeniyle özür diledi

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ülke politikasında büyük tepki sürükleyen, daha önceki Kudüs Eforu Komutanı Kasım Süleymani'yi tenkit ettiği saklı müzakeresindeki lafları sebebiyle affedilmeyi…

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Instagram hesabından daha önceki Kudüs Eforu Komutanı Kasım Süleymani'yi tenkit ettiği saklı müzakeresindeki lafları ile alakalı açıklama yaptı.

İran politikasında tepki toplayan laflarının bazı kesimler tarafından politik vasıta olarak kullanıldığını belirten Zarif, ifadelerinin Süleymani'yi hoşlananları ve ailesini incittiğini kaydoldu.

Zarif, şu ifadeleri kullandı:

"Beni yargılayan ve kötüle attığına inandığım herkesi bağışladım. Yüce İran ulusu, Süleymani'nin tüm hoşlananları ve özellikle de yüce ailesinin beni bağışlamasını umuyorum."

Görüşmenin yayınlanacağını öğrenmediğini belirten Zarif, aksi takdirde Süleymani ile alakalı lafları sarf etmeyecek olduğunu belirtti.

Zarif'in Mart 2021'de gazeteci Said Leylaz ile yaptığı ve hükümet arşivlerine kaldırılan ziyareti sızdırılarak, 25 Nisan'da Londra merkezli Iran International televizyonu tarafından yayımlanmıştı.

Zarif, mevzubahisi görüşmesinde Devrim Muhafızları Ordusunu ve daha önceki Kudüs Eforu Komutanı Kasım Süleymani'yi dış siyasete müdahaleyle yargılamıştı. Zarif'in görüşmedeki ifadeleri ülkede özellikle tutucu kanadın tepkisini sürüklemiş ve istifa çağrıları yapılmıştı.