İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten Netanyahu hakkında çarpıcı yorum: 'Donald Trump gibi tarihin çöplüğüne atılacak'

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten Netanyahu hakkında çarpıcı yorum: 'Donald Trump gibi tarihin çöplüğüne atılacak'

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, rakiplerinin ortak yönetim hükümeti kurmasıyla iktidardan düşmesi beklenen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, "daha önceki Amerika Birleşik…

Zarif, Trump'ın yanı gizeme daha önceki Beyaz Saray Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton ve daha önceki Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya atıfta bulunduğu Twitter iletisinde şu ifadeleri kullandı:

"Netanyahu da Bolton, Trump ve Pompeo gibi İran karşıtı komplocu ortaklarının tarihin çöplüğüne yaptığı utanç verici yolculuğa katıldı."

İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Bu kader, İranlıların hasar görmesini arzulayanlar için birkaç bin sene süresince yinelendi. Rotayı değiştirme zamanı." değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

İsrail'de 23 Mart'ta yapılan tercihin ardından Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, ortak yönetim hükümetini kurmak için Başbakan Netanyahu'yu görevlendirmişti.

Netanyahu, 4 Mayıs'ta ortak yönetim hükümetini kuracak yeterli dayanağı bulamadığı için Rivlin'e misyonu iade etmişti. Bunun üzerine Rivlin, 5 Mayıs'ta ortak yönetim hükümetini kurma vazifesini Netanyahu'nun rakibi Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid'e vermişti.

Lapid, dün akşam 7 karşı partiyle ortak yönetim hükümeti kurma mevzusunda uyuşmuştu.

Netanyahu’yu koltuğundan edecek ortak yönetim hükümetinin kurulabilmesi için 14 Haziran’a kadar Mecliste güvenoyu alarak yemin etmesi gerekiyor.