İran'da bomba iddia! İdamı beklerken kalp krizi geçirdi, yine de asıldı

İran'da bomba iddia! İdamı beklerken kalp krizi geçirdi, yine de asıldı

İran'da eşini öldürmekten idam cezasına çarptırılan Zahra İsmaili'nin, tam asılmak üzereyken kalp krizi geçirip hayatını kaybettiği ancak kayınvalidesinin isteği üzerine yine de asıldığı iddia…

Avukatı Omid Moradi, Zahra İsmaili'nin eşi Ali Rıza Zamani'yi öldürmekten karar giydiğini ancak Zamani'nin müvekkiline kötü davrandığını ve kendisini ve kızını savunmak için cinayet işlediğini müdafaa etti.

Facebook sayfasında müvekkilinin nasıl can verdiğini anlatan avukat, Cumartesi günü Rajai Shahr Hapishanesi'nde yaşanan olayda İsmaili'nin kendisinden önce 16 erkeğin idamını izlemeye zorlandığını anlattı.

Avukata göre İsmaili, sıra kendisine gelmeden az önce kalp krizi geçirdi ve yaşamını yitirdi. Ancak, kurbanın annesinin idam sehpasını tekmeleme hakkını kullanabilmesi için müvekkilinin cansız bedeni yeniden de asıldı.

Moradi, Alireza Zamani'nin İstihbarat Bakanlığı'nda Genel Müdür olduğunu ve çiftin iki çocukları olduğunu kaydetti.

ÇİN'DEN SONRA EN FAZLA KİŞİNİN İDAM EDİLDİĞİ ÜLKE

İran'da son birkaç haftada bir hayli idam mahkumunun infaz edildiği bildirildi ancak 17 kişinin ansızın infaz edilmesinin İran için dahi yüksek bir sayı olduğu belirtiliyor.

İran, Çin'den sonra dünyada en fazla kişinin idam edildiği ülke. İran'da uyuşturucu kaçakçılığı gibi şiddet içermeyen suçlardan karar giyenler, politik suçlular ve küçük yaştakiler idam ediliyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İran İnsan Hakları Rapörtörü Javid Rahman'ın geçen ay yayımladığı raporda, Aralık 2020'ye kadar ülkede 233 kişinin idam edildiği belirtilmiş ve bunların ikisinin öne sürülen suçların işlendiği dönemde yaşlarının küçük olduğu aktarılmıştı.

Rahman ayrı olarak, "saklı infaz" haberlerinden de bilhassa kaygı duyduğunu bildirmişti.