İran'da tansiyon yüksek: Özür diledi ama tepkilerin ardı arkası kesilmiyor!

İran'da tansiyon yüksek: Özür diledi ama tepkilerin ardı arkası kesilmiyor!

İran'ın manevi lideri Ali Hamaney, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in sızdırılan ses kaydında kullandığı ifadelerini tenkit eterek, "İnsan bu lafları dinleyince üzülüyor. Bu lafların kimileri…

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Hocalar Günü münasebetiyle yaptığı konuşmada, 18 Haziran'da tertip edilecek cumhurbaşkanlığı tercihleri ve Zarif'in sızdırılan ses kaydıyla alakalı değerlendirmede bulundu. 

Zarif'in sızdırılan ses kaydını yayınlayan medya uzuvlarını "İran karşıtı ve düşman medya" biçiminde nitelendiren Hamaney, şöyle devam etti: 

"Bazı ülke idareyicilerinden duyulan laflar hayret ve yeis vericidir. İnsan bu lafları dinleyince üzülüyor. Bu lafların kimileri düşmanlarımızın konuşmalarının tekerrürüdür. Bunlar Amerika Birleşik Devletlerinin laflarının tekerrürüdür."

BU BÜYÜK BİR KUSURDUR

Hamaney, Amerika Birleşik Devletlerinin İran'ın bölgedeki nüfuzundan rahatsız olduğunu ve Kasım Süleymani'yi bu sebeple öldürdüğünü korunarak, "İran'ın manevi nüfuzunun etkeni olan her şey onlar için makûstur. Kudüs Eforu ve Şehit Süleymani ile alakalı onları sözlerini yinelememeliyiz. Kudüs Eforu İran'ın Batı Asya'daki politikasını asıllaştırıyor ve İran'ın buradaki en tesirli eforudur" diye konuştu.

Batılıların İran dış politikasının kendilerine meyletmesini ve Dışişleri Bakanı'nın da onların bayraktarlığını yapmasını istediğini ileri süren Hamaney, Çin ve Rusya ile ilişkileri geliştirdiklerinde bu surattan rahatsız olduklarını söyledi. 

Ülkenin dış politikasının bir hayli üst uzuv tarafından tanımlandığını belirten Hamaney, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Dünyanın hiçbir yerinde dış politika Dışişleri Bakanlığı'nda tanımlanmaz. Dış politika, ülkenin üst uzuvları tarafından tanımlanır. Dışişleri Bakanlığı karar akdikeni uzuv değil bunu icra edendir. Bir taraf öbür tarafı yok saymamalıdır. Bu büyük bir kusurdur, İranlı yetkililer bu büyük yanılgıyı işlememelidir. Ülkenin politikasına inanmadığımız ya da kabul etmediğimiz anlamına gelecek ifadeler kullanmamalıyız. Dikkat etmeliyiz, düşmanı mutlu etmemeye de dikkat etmeliyiz." 

ADAYLARI DA TENKİT ETTİ

Tercihlerle alakalı olarak da adayları sorgulayan Tüzüğü Gözeticiler Konseyi'ne AKK müteveccih tenkitlere tepki gösteren Hamaney, "Kimileri neticeler kendi istedikleri olursa tercihleri kabul ediyor. Hevesleri hakikatleşirse tercihleri doğru görüyorlar ancak istedikleri neticeyi elde edemedikleri takdirde tercihi tertip edenleri ve öbür müesseseleri yargılıyorlar" dedi. 

Hamaney, tercihlere katılan adayların kimilerini ad vermeden "programsız, esassız taahhütlerde bulunan, ülkenin olanaklarını dikkate almayan ve kandıran" biçiminde yargılayarak, "Tercihler ehemmiyetli bir fırsattır ve milleti bundan soğutmamalı. Kimileri istediklerini elde edemeyince 2009'da olduğu gibi bazen kargaşa çıkarıyorlar. Yargılamalar vicdansızlık ve kargaşa ise kabahattir" diye konuştu.