İran’ı sarsan skandalda baş şüpheli istifa etti

İran’ı sarsan skandalda baş şüpheli istifa etti

İran Dışişleri Bakanı Cevad Nazik’in geçen hafta medyaya sızan ses kaydının ardından, kaydın arşivlendiği İran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Hesamoddin Ashena istifa etti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin takviyecisi ve siyasetlerinde tesirli bir ad olan Ashena’dan istifa etmesini Ruhani’nin istediği iddia edildi. Kendisi ve hükümetini Nazik’in açıklamalarının dışında yakalamaya çalışan İran Cumhurbaşkanı, kaydın sızdırılmasına takviye edenlere karşı adım atma lafı vermişti. Ashena, sızıntının baş kuşkulusu olarak görülüyordu. İstifanın ardından Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde başkanlık koltuğu hükümet lafçısı Ali Rabaie’ye itimat edildi.

NAZİK BASKI ALTINDA

Mevzubahisi ses kaydında Cevad Nazik’in, geçen sene Amerika Birleşik Devletleri hamlesinde can veren Devrim Muhafızları Kudüs Eforu Komutanı Kasım Süleymani ile mevcut askeri yapıyı tenkit ettiği, ayrıca Rusya’nın Tahran dış siyaseti üzerindeki tesirine de dikkat topladığı dinleniyor. Pek çok milletvekili ve daha önceki politikacının istifasını istediği Nazik’in cumhurbaşkanı adayı olmasını arzulayan reformcu kanadın işi, bu büyümeyle daha da güçe girmiş vaziyette.