İranlı şebekeden 100 milyon dolarlık vurgun

İranlı şebekeden 100 milyon dolarlık vurgun

İstanbul’a yerleşen İranlı bir şebekenin kurduğu ‘Titan’ benzeri saadet zincirine ilişkin iddianame hazırlandı. Yüksek kâr payı vaadi ile binlerce kişiden toplanan para 100 milyon dolar. 73…

“YATIRDIĞIN 10 bin dolara karşılık, aylık 1000 dolar kâr hissesi alacaksın” vaadi bir hayli kişide kuşkuya yol açar. Ancak, aynı vaadin hatırı sayılı bir kitleyi tuzağa düşürübeldiği de bir gerçek. İranlı Jafari ailesinin 4 azasının kurduğu sistem tam da bunu vaat ediyordu. Topladıkları paralarla petrol, yeşil enerji, dijital para alanında yatırım yaptıklarını söyleyerek ortaya çıkan aile azalarının İran’da başlayıp, Maleyzya’da sürdürülen ve Türkiye’de son bulan serüveni, geride 100 milyon dolarlık vurgun ve binlerce mağdur bıraktı.

İranlı ağdan 100 milyon dolarlık vurgun

‘DEVLERLE ÇALIŞIYORUZ’

Geçen sene yapılan operasyonlarla bir bölüm azası gözaltına alınan 23 kişilik ağa yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 94 sayfalık iddia belgesi mahkemece kabul edildi. Dosyaya göre maznunlar, yatırılan paraya göre değişen kâr hissesi vaadinde bulundu. Aylık yüzde 10 kâr hissesi ödeneceği gibi mevzubahis paraya 2 sene dokunulmaması halinde ele geçirilecek kazancın yüzde 640’ı bulabileceği söylendi. Yatırım için çağrı edilen kişilere, “Dünya çapında faaliyet yürütüyoruz. Türkiye’nin dev şirketleri de bizimle çalışıyor” denildi. Ağ yapılacak işe ‘legal’ bir kılıf uydurmakla başladı. The Key Eğitim Hizmetleri ve PSC Center Eğitim Hizmetler isimi ile İstanbul’da iki şirket heyetti. Ağ azaları, parasını aldıkları kişileri, şifre ile girilebilen sitelere aza yaptı. Bu kişiler, şifreleri ile girdiklerinde, yatırdıkları paranın günden güne katlandığını görünce; “işler yolunda gidiyor” diye konuştu. Ancak, yeni gelen üyelerin parası ile eskilerin parasının bir kısmını ödeme üzerine heyeti sistem bir müddet sonra çökünce, “dolandırıldık” diyen çok sayıda kişi savcılıkların yolunu tuttu.

İranlı ağdan 100 milyon dolarlık vurgun

BALDIZI KANDIRDI

Ağa kaptırılan para miktarları ise dudak uçuklatıyor. İstanbul’da güzellik uzmanı olarak çalışan Faranak Ebrahimi 16 bin dolar yatırdı; sadece 5 bin dolar aldı. Ebrahimi’nin ağ ile tanıştırdığı 5 arkadaşı ise yatırdıkları 22 bin dolardan bir dolar dahi alamadı. İranlı Davood Esfehani, şebekeye, firari konumda olan baldızı Mahnaz Shokravi eli ile 240 bin dolar kaptırırdı. Yeniden Leila Biyabanizonuz 50 bin dolar, Fatameh Pour Hosseini 100 bin dolar, Khaldoun İbrahim 265 bin dolar, Baharak Saehniya 160 bin dolar, Yasir Dada 145 bin dolar, Askhan Mashayekhi 184 bin dolar, Zahra Beigompour 80 bin dolar, Nevzat Çankara 101 bin dolar, Ukraynalı Kristina Kovshun ise şebekeye 35 bin dolar kaptırmaktan kurtulamadı.

İranlı şebekeden 100 milyon dolarlık vurgun

KİRASI 150 BİN LİRALIK DAİREDE KALDILAR

TAHKİKAT dahilinde bir kısım kişi ise şahit olarak dinlendi. Şahit ifadelerine göre, şebeke üyeleri zengin oldukları izlenimi yaratmaya büyük önem verdi. İstanbul’un en pahalı haneleri kiralandı. Yeniden aynı şekilde lüks otomobiller kiralandı, gidilen mekânların pahalı olmasına dikkat edildi. Şahit olarak dinlenen Mustafa A., “Soyadı Jafari olanların tamamı Sapphire’de 49-50’li katlarda Pent House dairelerinde kalmaktaydılar” dedi. A.’nın belirtiği dairelerin aylık kirası 150-160 bin lira düzeyinde.

İranlı şebekeden 100 milyon dolarlık vurgun

ÇOCUKLARIMIN NE İŞ YAPTIKLARINI BİLMİYORUM

HAKLARINDA dava açılan 23 maznundan bir kısmı tutuklu bir kısmı ise firari vaziyette. İddianameye göre örgütün öncüsü Seyed Jafar Jafari (40). Jafari Kanada’ya kaçarken, ağabeyi Javad Jafari (42) ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’ye kaçtı. Seyed Ehsan Jafari (1986) savcılık ifadesinde, kendisine yönelik suçlamaları kabul etmezken baba Sayed Mohammad Jafari ise, çocuklarının ne iş yaptığını bilmediğini söyledi. Dava dosyasına göre baba Jafari yerine İstanbul’da birçok değerli gayrimenkul alındı. İddianameye göre şebekenin ‘kasası’ olmakla suçlanan Soluk Yegane (39) “Benim olayla hiçbir alakam yok” diye konuştu. Ancak şahit Mustafa A. ifadesinde, Yegane’ye elden 400 bin dolar teslim ettiğine konusunda elinde tutanak olduğunu söyledi.