İskeçe Müftüsü Ahmet Mete hayatını kaybetti

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete hayatını kaybetti

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının liderlerinden, İskeçe’nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete 57 kanser sebebiyle ölüm etti.

İskeçe’nin Yassııören köyünde 1965 senesinde doğan Ahmet Mete, İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesi’ni tamamlamasının ardından, evvel Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden ve daha sonra Suudi Arabistan’daki Medine İslam Üniversitesi’nden mezun oldu. Batı Trakya Türklerinin 2007 senesinde camilerde yaptıkları oylamayla İskeçe Müftüsü seçilen Ahmet Mete, geçen 15 sene içinde Yunan duruşmaları tarafından kerelerce mapus cezasına çarptırıldı. Son olarak geçen sene haziran ayında “kamu asayişini bozduğu” bahanesiyle 15 ay mapusa mahkûm edilmişti.

YUNANİSTAN TANIMIYOR

Kasım 20020’de ise kimliği bilinmeyen kişiler, Ahmet Mete’nin ailesiyle beraber yaşadığı apartmanın asansörüne kırmızı boya ile hakaret ve ırkçı tehditler kapsayan yazılar yazmışlardı. Azınlıkların dini liderlerinin kendi cettiği müftüler olduğunu korunan Yunanistan, senelerdir Batı Trakya Türklerinin seçtiği müftüleri tanımıyor. Yunan devletinin cettiği tayinli müftüler ise Türk azınlık tarafından haysiyet görmüyor. Batı Trakya Türklerinin dava adamı Ahmet Mete’nin cenazesi bugün kılınacak ikindi namazından sonra, İskeçe’deki Alt Mahalle kabirliğinde toprağa verilecek.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE İLETİYİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete için taziye iletiyi paylaştı.

Erdoğan, Twitter’daki hesabından “İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Hocaefendi’ye Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Merhum öğretmenimizin ailesine, hoşlananlarına ve Batı Trakya’da yaşayan tüm kardeşlerime başsağlığı dileklerimi iletiyorum” iletisini paylaştı. 

ŞENTOP’TAN DA İLETİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop da yayımladığı taziye iletisinde, “Batı Trakya davasının yılmaz korunucusu, hepimizin gönlünde ayrı bir yeri olan; İskeçe Seçilmiş Müftüsü bedelli arkadaşım Ahmet Mete’nin ölümünü büyük bir teessürle bildim. Kendisine Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesine ve Batı Trakya’ya başsağlığı diliyorum” dedi.