"İsmael’in çizgisi maalesef Pereira’yı andırıyor"

"İsmael’in çizgisi maalesef Pereira’yı andırıyor"

Futbol Konseyi'nde haftanın gelişmeleri ele alınırken Fenerbahçe derbisinde Beşiktaş'ın oyun yapısını değerlendiren Uğur Meleke, Özellikle F.Bahçe derbisi sonrası işler iyi gidiyor gibi görünüyorken

1- Derbide kazanan çıkmadı, ne Fenerbahçe ne de Beşiktaş sahadan mutlu dağıldı. Toplam 16 şut atılan, buna karşılık 35 faul sayısına erişilen kaotik bir derbi çabası izledik Vodafone Park’ta. Ngerçek buldunuz genel olarak futbol kalitesini? 

UĞUR MELEKE: BU FUTBOLA BU PARA FAZLA

Toplam 100 dakikayı aşan bir yarışmada top 41:15 oyunda kalmış. Yani pazar akşamı tv başında geçirdiğimiz iki saatin yalnızca yüzde 40’ında futbol izledik. Zamanımızın yüzde 60’ı çalındı bizden. Stadyuma giden taraftar bilete bir servet ödüyor. Evinde izleyen sporsever, Digiturk’e ciddi bir tutar ödüyor. Beşiktaş ve Fenerbahçe kulüplerine ve futbolcularına sesleniyorum buradan: Şayet maça çıkıp vakitnin yüzde 60’ını itişip kakışarak geçirecek, futbol oynamayacaksanız, o zaman insanların parasının yüzde 60’ını iade edin! Bu futbola bu para çok fazla.

MEHMET ARSLAN: iSMAEL BENi ŞAŞIRTTI 

Kalitesi değil, heyecanı oldukça yüksek, neşe veren bir derbiydi. Sarihçesi bütün de beklediğim gibiydi. Ama ben maçın Fenerbahçe üstünlüğünde geçeceğini düşünürken, bütün tersi bir tabloyla karşılaştım. Beşiktaş’ın oynadığı futbolun İsmael’e olan güveni pekiştirdiğini düşünüyorum. Fenerbahçe ise geçtiğimiz haftaların aksine daha mahkûm bir futbol sergiledi. Bu derbiye bakarak gelecek sezon daha heyecanlı bir lige hazır olmalıyız diyorum.

GÜNTEKİN ONAY: KALİTE DEĞİL ÇABA

Derbide genel anlamda futbol kalitesinden çok çaba yoğunluğu öne çıktı. Beşiktaş’ın ikili gayretlerdeki agresif oyunu Fenerbahçe’yi bozdu. Daha çok isteyen ve galibiyete yakın olan taraf Beşiktaş idi. Ancak yine de 2 ekibin çok fazla kolay top kaybıyla oynaması oyun kalitesini alta çekti. Topun oyunda kaldığı vakit yalnızca 41 dakika ve vaziyet oyunla ilgili her şeyi özetliyor.

İsmael’in çizgisi maalesef Pereira’yı andırıyor

2- G.Saray’ın ‘Gönderilmesi kesin’ denilen Torrent’le Başakşehir maçına çıkması ne derece doğru? Başakşehir Teknik Mesulü Erdinç Sözer, 4-0 galip gelebilecekleri maçı Muslera’nın iyi performansı nedeniyle kazanamadıklarını söyledi. Sözer haklı mı?

MEHMET ARSLAN: BAŞAKŞEHiR MAÇI TEFERRUAT

Galatasaray için bunları söylemek gerçekten içimi acıtıyor. Ama ne yazık ki söylemek zorundayım. Ortada ne bir ekip ne bir teknik adam ne de bir yönetim var. Allah aşkına bu ekibin neyini tenkit eteceğiz. Başakşehir maçına Torrent’le çıksa ne olur, çıkmasa ne olur, kazansa ne olur, kazanmasa ne olur. Gelecek sezon ne olacağını öğrenmiyoruz. Başkan kim olacak, teknik direktör kim olacak, ekip ngerçek oluşacak? Hiçbir fikrimiz yok. Gerçek sualn bu. Başakşehir maçı teferruat.

GÜNTEKiN ONAY: 3 OYUNCU iYiYDi

Üç maç kala Torrent’in ekibin başında olması normal. İddia yok, hedef yok. Galatasaray; Muslera, Nelsson ve Alparslan’ın iyi oyunlarıyla 1 puan aldı. Başakşehir özellikle ikinci yarıda nitelikli bir baskı kurdu ama Gulbrandsen bütün bir santrfor olmadığı için tesirli oyununu sonuca dönüştüremedi. Sarı kırmızıların hamle performansı ise bir kere daha hayal kırıklığı yarattı.

UĞUR MELEKE: SAHA iÇi ENERJiSi iYi DEĞiL

Galatasaray’ın saha içi enerjisi iyi değil. Domenec Torrent’in de fizyonomisi incelendiğinde gelecek sezon İstanbul’da kalacakmış gibi bir hissiyat edinmiyorsunuz zaten. Her maç sonrası bir yerlere ileti verme kaygısında. Saha içine baktığınızda Galatasaray’ın herhangi bir oyuncusunun geliştiğine dair bir ışık yok. Galatasaray’ın saha içi herhangi bir departmanda geliştiğine dair de bir sinyal yok. Galatasaray’ın acilen bu keşmekeş etrafından çıkıp sıhhatli adımlar atması gerekiyor gelecek sezonla ilgili.

3- İsmael, derbide stoperde Umut’a, kanat bekte Kenan’a şans verdi. Sonra, Necip-Josef’e döndü. İleri üçlüde Ghezzal-Larin-Batshuayi başladı, Can-Güven-N’Koudou tamamladı. Bunca farklılık fazla değil mi?

UĞUR MELEKE: BÜTÜN ATAKLARINIZ SÜRATLİ OLAMAZ 

İşler iyi gidiyor gibi görünüyorken Beşiktaşlılar’ı uyarmak isterim: İsmael’in çizgisi ne yazık ki Vitor Pereira’yı andırıyor. Pereira’nın Fenerbahçe’de muvaffak olamayacağını 3. haftada Altay’ı yendikten sonra söylemiştim. O sırada namağluptu, gol dahi yememişlerdi. Bu futbolla sezonu tamamlayamayacaklarını ifade etmiştim. İsmael’in de bu kesintisiz uzun top, telaşlı futbol ve keşmekeş taktiği büyük maçlarda işe yarıyor gibi görünse de, ligdeki 20 ekibin 12-13 tanesini çözemeyecektir. Büyük ekiplerin zaman zaman sabırlı oynaması, topa sahip olması, oyunu domine etmesi gerekir. Bütün ataklarınız süratli olamaz, kesintisiz ivedi oynanamaz, blok halinde kapanan Anadolu ekiplerina karşı set atağıyla gol atabilmeyi bilmelisiniz. İsmael’in oyunu şu ana kadar tamamen uzun top, serilik ve keşmekeş odaklı. Oyun repertuvarını geliştirmezse işi güç olabilir.

İsmael’in çizgisi maalesef Pereira’yı andırıyor

GÜNTEKiN ONAY: BATSHUAYi BU OYUNA UYGUN DEĞiL

Beşiktaş'ın oyunu yüksek efor gerektiriyor. İsmael son kısımda ekibi diri yakalamak için farklılıklar yaptı ama istediğini alamadı. Her şeye rağmen Ghezzal sahada kalmalıydı. Beşiktaş’ın kesintisiz uzun top ve dolaysız oyun anlayışı çok fazla top kaybını da beraberinde getirdi ve siyah beyazlılar kaybettikleri topları geri kazanmak için büyük enerji sarf etti. Bu oyun büyük ekip oyunu mudur? Tartışılır. Siyah beyazlıların gerektiğinde pas oyununu da sahaya yansıtması koşul. Batshuayi bu oyunun santrforu değil. Hem yüksek topları alamıyor hem de gücüyle rakip stoperlere üstünlük kuramıyor.

MEHMET ARSLAN: iSMAEL, CESUR BiR TEKNiK ADAM

Çok doğru, hatta harikulade. Teknik adamlık yalnızca oyuncu değiştirmekten ibaret değil. Yeteneklerine göre oyuncu pozisyonlarını ve ekip oyununu, oyun içinde açıklamak ve yeniden inşa etme marifeti. Bu açıdan artık Beşiktaş, tehlike almaktan çekinmeyen, oyunu okuyan ve hatta alıştığımız kalıplara meydan okuyan cesur bir öğretmene sahip olduğunu net bir biçimde söyleyebiliriz.

4- Trabzon, Hatay’da son dakikalardaki golle 2 puan kaptırdı. Bordo mavililerin son haftalardaki futbolunun ışığında bir değerlendirme yapacak olursak; Kayseri karşısındaki şansları ne?

UĞUR MELEKE: CiDDi VE iSTEKLiYDi 

Trabzonspor şampiyonluğu garantilemesine rağmen Hatayspor maçındaki ciddiyeti takdire değer. Topla yüzde 56 oynadılar, şutlarda 15-10 üstündüler. Galibiyeti de uzatmalarda kaçırdılar. Murat Cem Akpınar, Ahmetcan Kaplan, Serkan Asan ilk 11’de. Taha Altıkardeş, Emrehan Gedikli nihayet kulübede. Gelecek seneyin kadrosunun da minik sinyallerini kapsıyordu Hatayspor karşılaşması. Trabzonspor’un Kayserispor’la oynadığı ilk kupa maçı tonu değişikti. Ciddilerdi, isteklilerdi, iştahlılardı. O iştahı koruyacaklarını zannediyorum.

GÜNTEKiN ONAY: FiNAL ŞANSI YÜKSEK

Şampiyonluğu garantiledikten sonra tembellik yaşamaları gayet normal. Üstelik hafta içi bir de Türkiye Kupası’nın yarı final maçı varken. Trabzonspor 1-0’ın avantajıyla Kayseri’ye gidecek ve final şansı oldukça yüksek.

MEHMET ARSLAN: STRES ETKiLEDi

Trabzonspor, bu sezon hak ettiği bir şampiyonluk kucakladı. Son 5-6 haftaya kadar Süper Lig’in sarih ara en iyi futbol oynayan ekibiydi. Şampiyonluk stresi oyununu negatif yönde etkiledi. Bu bir gerçek. Şimdi önlerinde ikinci bir şans daha var; çifte kupayla sezonu kapatmak. Hem bu kapasiteleri hem de güçleri var. Ben Trabzonspor’u, bugün oynayacağı Kayserispor maçında da gözde görüyorum. Tarihi galibiyetler ve rekorlarla dolu bu sezonu iki kupayla taçlandıracaklarına inanıyorum.

5- TFF Yöneticisi Hamit Altıntop, “Futbolda Türk ekolü geliştirmeliyiz. O yetenek ve isteğimiz var” dedi. Futbolda Türk ekolü geliştirmek mümkün müdür ve gerekli bir vaziyet mudur?

MEHMET ARSLAN: GÜVEN ETRAFI OLUŞTURULMALI

“Futbolda Türk ekolü...” Mülakatı okuduğum zaman Hamit Altıntop’un bu sözüne bayıldım. Bir ekol geliştirmek mümkün. Ama bunun için Türk futbolunun içinde bulunduğu kaotik yapıyı tamamen ortadan kaldırmak, güven etrafı ve sakinlik yaratmak gerekiyor. Temel gereksinimimiz bu. Atletik zafer ve şampiyonluk elbette önemli ama kulüplerimizin de denk bütçe hatta kârlı bütçeyi öncelemesi gerekiyor. Kulüp batsın ama ben yine de şampiyon vakam anlayışıyla yol alabilmek çok mümkün değil.

GÜNTEKiN ONAY: HAMiT ALTINTOP DOĞRU iSiM

Hamit Altıntop’un Türk ekolü fikrini 17-18 sene önce TFF’de iken rahmetli babam Gündüz Tekin Onay ortaya atmış ve bütün teknik adam ve o dönemdeki ulusal ekip oyuncularına bu ekolü inşa etmek için formlar göndermişti. Bu yeni bir proje değil. Ancak bu fikri destekliyorum ve Hamit Altıntop’un bu iş için doğru ad olduğunu düşünüyorum.

UĞUR MELEKE: BiN SENELİK KLiŞELER

Hamit Altıntop bütün sayfa ziyaret vermiş. Söylediği şeyler, Türk ekolü oluşturalım; Süper Lig’de genç antrenörlere şans verelim gibi bin senelik klişeler! Süper Lig’de genç antrenörlere şans verilmediğini iddia eden Altıntop, ulusal ekibin başına 60 yaşında bir Alman’ı getirdi! Üstelik o Alman’ın kendi liginde bir karşılığı yok. Ayrıca şu anda Süper Lig’de antrenörlerin yaş ortalaması 47. Avrupa’nın 5 büyük liginden hepsinden genciz o departmanda! Doğrusu ben Altıntop’tan daha spesifik, daha altı dolu öneriler beklerdim. Mesela, Süper Lig’de topun oyunda kalma süresini ngerçek artıracağız? Avrupa ülkeler sıralamasında 20’nci basamaktan yukarıya ngerçek tırmanacağız? Yabancıyı sınırlayarak nereye varmak istiyorlar? Bu ligde yabancıyla rekabet edip onu yenemeyen yerli, aynı yabancıyı beynelmilel maçta ngerçek yenecek?

6- Ali Koç’un Trabzonspor Kulübü ve İstanbul Megakent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu aleyhindeki ilişkin açıklamaları büyük yarattı. Siz o lafları ngerçek değerlendiriyorsunuz? 

MEHMET ARSLAN: HAKKINI VERECEKSiN

Türkiye'de şampiyon olan ekiplerin şampiyonluklarını toplayın, bir de Süper Lig’in yaşını hesaplayın. Sayılar yakalamıyor değil mi? İki şampiyonluk fazla çıkıyor. Beşiktaş kazandığını ve hak ettiğini düşündüğü anasının ak sütü gibi helal iki şampiyonluğu aldı. Peki Fenerbahçe neden alamıyor? Haksız mı Ali Koç? Kendisi Fenerbahçe Başkanlığı süresince pek çok kusur yaptı. Ve en başta ben bunları tüm sarihliğiyle dile getirdim. Ama, Sezar’ın hakkı Sezar’a. Bırakın adları ve kulüpleri Türkiye Futbol Federasyonu’nun müesseseleri için söylediği laflar dahi beğeniye değer. Başkan Ali Koç’un son yaptığı açıklamalarına imzamı atarım.

GÜNTEKiN ONAY: OLDUKÇA SERT LAFLAR

Sayın Koç’un açıklamaları oldukça sert. Fenerbahçe ile Trabzonspor arasındaki gerilim bu biçimde asla sona ermeyecek ve devam edecek. Başkanlar düzeyinde yapılan bu açıklamalar cemiyete de ne yazık ki nefret ve hiddet olarak yansıyor.

UĞUR MELEKE: FARK YARATMALILAR 

Kent milliyetçiliğinden hiç hoşlanmadım, bunu da yaşamım boyunca her fırsatta ifade ettim. Yanı başınızdaki koltukta sizinle aynı işi aynı galibiyette yapan bireyden yalnızca değişik bir coğrafyada doğmuş olmanız size yaşamda ekstra bir avantaj sağlamamalı. Benim prensibim meritokrasi. Her koltuğa liyakatle gelinmeli, zihniyle, bilgisiyle, yaptığı işle fark yaratanlar hak ettikleri yerlerde olmalı