İsmail Demir açıkladı! 15 bin kişiye istihdam sağlanacak

İsmail Demir açıkladı! 15 bin kişiye istihdam sağlanacak

Korunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde kurulan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde HAB Organize Sanayi Bölgesi 150'si sanayi kuruluşu 300 işletmenin

Korunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, HAB Organize Sanayi Bölgesinde tertip edilen müteşebbis heyet buluşmasına katıldıktan sonra yeni faaliyete geçen şirketleri ziyaret etti.

Basın üyelerine açıklama yapan Demir, "Korunma Sanayii Başkanlığı, Ankara Sanayi Odası, Ankara Valiliği ile Korunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği ortaklığında kurduğumuz HAB Organize Sanayi Bölgesi ile uzay ve havacılık sektörüne müteveccih yerel ve beynelmilel imalat sanayi şirketlerini bir araya getirmeyi kastediyoruz. 730 hektarlık alana dağılan HAB Organize Sanayi Bölgesinde takribî 150'si sanayi kuruluşu olmak üzere 300 işletmenin yer almasını tasarlıyoruz. Bütün olarak faaliyete geçmesiyle takribî 15 bin şahsa istihdam sağlanacak" dedi.

İsmail Demir açıkladı 15 bin kişiye istihdam sağlanacak

'200'DEN FAZLA ŞİRKET OLACAK'

Sanayi bölgesinde kurulacak TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin, mevcut misallerine mukayeseyle ehemmiyetli bir farkı olduğunu söyleyen Demir, "Ülkemizde bulunan teknopark idareyici ve işletici işletmeleri, üniversite temelli olarak kurulmaktadır. TeknoHAB’ın üniversite temelli olmayan, ortaklık yapısı araştırıldığında, Korunma Sanayii Başkanlığı himayelerinde ve vakıf işletmelerinden oluşan güçlü ortaklık yapısı gereği ihtisaslaşmış bir teknoloji geliştirme bölgesi olmasını gerektiriyor. TeknoHAB, SSB’nin yanı gizeme, SSTEK, ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, HAB ve Gazi Üniversitesi ortaklık yapısıyla faaliyetlerini sürdürecek. Ayrıca, HAB Organize Sanayi Bölgesi hudutları içerisinde yer alması sebebiyle 200’den fazla şirketin yer alacak olması, şirketlerin Ar-Ge departmanlarının TeknoHAB içerisinde yer almalarını muhtemel kılmaktadır. Devamlı büyüyen ve gelişen uzay ve havacılık alanında faaliyet gösteren sektör şirketlerinin çözüm ortağı pozisyonunu doğurmaktadır" diye konuştu.

'BİTİRİLME AŞAMASINDA 45 FABRİKA VAR'

İki kısımda üretimi tasarlanan alt yapı çalışmalarının birinci kısmını bitirdiklerini söyleyen Demir, "İkinci kısım alt yapı işinde ise yüzde 85 seviyelere eriştik, bu sene içinde tamamlamayı planlıyoruz. Bir yandan süren arsa tahsislerinde ise; 152 sanayi parselinden 146’sı tahsis edildi ve yüzde 90 seviyesinde doldu. İçinde çok emelli buluşma ve seminer salonlarının bulunduğu, 400 şahsiyet konferans salonunun yer aldığı içinde bulunduğumuz hizmet binası da kullanıma sunuldu. Bölgemizde sanayicilerimiz tarafından yatırımı yapılıp bitirilerek yapıma geçmiş 7 fabrika, 3’ü bitirilme düzeyine gelmiş toplamda yatırımı devam eden 45 fabrika bulunuyor. Ayrıca 72 adet ruhsat sürecine girmiş şirket bulunuyor" dedi.

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın