İsmail Hakkı Polat: Mağdurlar sükûnetle beklemeli

İsmail Hakkı Polat: Mağdurlar sükûnetle beklemeli

Kripto paralar mevzusunda dersler veren Kadir Has Üniversitesi Öğretim Azası İsmail Hakkı Polat ile son kripto vurgununu konuştuk. Kripto borsalarında devlet garantisi olmadığını ve tehlikenin…

Blok zincir esaslı kripto paraların bayağıda merkeziyetsiz ve şahısların kendi kripto cüzdanları üzerinden işleyen aracısız yerler olduğunu kaydolan Kadir Has Üniversitesi Öğretim Azası İsmail Hakkı Polat, fakat şimdilerde bu alım satımların yapıldığı yerlerin bu işi merkezileştirdiğini belirtti. Bu vaziyetin tehlikeyi çoğaldırdığını kaydolan Polat, “Bazıları borsayı kuruyor, medyaya çıkıyor, müessesesellik görüntüsü veriyor. Bazılarının yalnızca internet sitesi var. Kullanıcıların bu mevzuları öğrenecek kadar finansal okuryazarlığı olması gerekir. Bu piyasayı bu ekosistemi öğrenmeden buraya girmek büyük bir tehlike. Zati devletlerin bir garantisi yok. Tehlikeyi tamamen siz yükleniyorsunuz. Bu tehlikeyi iyi hesaplamadan şuursuzca girdiğinizde bunun cezasına dayanmak zorunda kalabiliyorsunuz” dedi.

Kripto paraların saklanması vaziyetinin kullanıcılarda olmasının hem avantaj hem de dezavantaj oluşturduğuna dikkat toplayan Polat, “Katılımcı kripto para alıyor, bunu da bir flaş diske yükleyerek muhafaza ediyor. Başka Bir Deyişle bir nevi dijital cüzdan içine alıyor.
İsmail Hakkı Polat: Mağdurlar sükûnetle beklemeli
‘GÖMLEK CEBİNDE KAÇAR’

Tamamen kendi inisiyatifinde oluyor para. Ama bu işi sizin para yatırdığının alım satım platformunun, başka bir deyişle dijital borsanın sahibi, yönetimi yapıyorsa bu vahim bir tehlike. Rastgele biri bu kripto varlıkları bir flaş disk içine toplayıp gömlek cebine koyup yurtdışına kaçabilir. Bu tehlike her zaman var. Kullanıcıların şuurlu ve dikkatli olması çok ehemmiyetli. O surattan devletler bu işin tertip etmesini yaparken bu yapıların para hareketlerinin transparan ve adaletli şekilde olmasını ve basitlikle takip edilebilir biçimde olmasını sağlamalılar” diye konuştu.
İsmail Hakkı Polat, Thodex mağdurları ile alakalı olarak da şu ifadeleri kullandı: “Mağdurların öncelikle yapmaları gereken sükûnetle beklemek. Bu kuruluşun banka hesaplarına el konuldu. Buradaki paralar mağdurlara dağıtılacak. Bunu da bir umut olarak söyleyebilirim. İkincisi, yalnızca bankalardaki paralar değil kripto varlıklar üzerindeki adli makamların açıklamalarını ve yaptırımları da beklemek gerekli. Şayet bu varlıklara da el konulabilirse veya blokaj konulduysa bunlar da geri alınarak sahiplerine iade edilebilir. Bu bir nevi acı bir ders olmalı.”

‘CÜZDANDA’ TUTUN

Kullanıcıların alım satım yaptıkları platformları iyi tahlili gerektiğini belirten İsmail Hakkı Polat, “Ödenmiş anaparasının olup olmadığına, o anaparanın nasıl kullandığına baksınlar. harekât hacimlerinin vaziyetini hakimiyet etsinler. Böyle bir yapıda siz operasyonlarınızı yaptıktan sonra coinlerinizi alıp kendi cüzdanınıza sürüklemeniz esas nasihattir” dedi.

TERTİP ETME KOŞUL

YERLİ borsaların avantajı olduğunu kaydolan İsmail Hakkı Polat, “Kasvet halinde Türk duruşmalarında hak aranacak bir meşru altyapı var. Mevzu, Ticaret Yasayı’na tabi. Ama Anapara Piyasaları Yasayı’na tabi olursa altyapısı daha da kuvvetlenecek. Bu borsaları anapara piyasalarına entegre edecek tertip etmelerin yapılması gerekir” diye konuştu.

Avrupa ve Amerika’da eş olayların yaşandığını kaydolan Polat, şunları söyledi: “Japonya’da bir kripto para kuruluşunun 700 bin bitcoin’i çalındı. Kullanıcılar birkaç yıl bekledi. Bu süreçte bitcoin yükseldi. Şu anda çalınan paralar geri dağıtılıyor. Kıymeti yükseldiği için de katılımcılar kârlı olarak paralarını geri alıyorlar.”

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara