İspanya'da doğum sonrası yanlış aileye verilen bebek, 19 yıl sonra dava açtı

İspanya'da doğum sonrası yanlış aileye verilen bebek, 19 yıl sonra dava açtı

İspanya'nın kuzeyindeki bir sağlık kurumunda 19 sene evvel doğduktan sonra yanlış aileye verildiği ortaya çıkan bir kadın, 3 milyon euroluk tazminat arzıyla dava açtı.

İspanya medyasında yer alan haberlere göre,  Bilbao'nun güneyindeki Logrono sağlık kurumundaki doğumun ardından kuvöze koyulan iki bebek karıştırıldı ve bebekler yanlış ailelere teslim edildi.

Vakanın ortaya çıkmasının ardından yerel hükümet bunun bir insan kusurundan kaynaklandığını açıkladı. Salı günü bir basın açıklaması yapan La Rioja Bölgesel Hükümeti Sağlık Bakanı Epilepsi Alba, yanılgıyı yapan bireyin tespit edilemediğini söyledi.

Alba o tarihten bugüne kadar bebek doğum prosedürlerinin geliştirildiğini ve günümüzde böyle bir kusurun ihtimalsiz olduğunu açıkladı. Alba, hükümetinin legal sürece saygı göstereceğini ve ailelere destek vereceğini belirtti.

Haberi ilk olarak duyuran La Rioja gazetesi, yerel hükümetin 215 bin euroluk tazminat önerdiğini fakat 19 yaşındaki kadının 3 milyon euro arz ettiğini yazdı.

El Pais gazetesi, karıştırılan öteki bebeğin de vaziyetten haberdar edildiğini fakat o kadının davacı olmadığını aktardı. İsmi açıklanmayan davacı, büyük annesi olduğunu sandığı birey tarafından yetiştirilmişti.

: İlginize Sürükleyebilir Trajediler üst üste geldi! Feci biçimde can verdilerTarihi skor sonrası Şenol Güneş başkaldırıyı! Sergen Yalçın, Emre Belözoğlu ve o görüntü...Milliler Hollanda'da darmadağın oldu! 7 gol...

BABASINA YAPILAN Deoksirübo Nükleik Asit TESTİ İLE ORTAYA ÇIKTI

Vaka büyük annenin, 16 yaşındayken babasının çocuğa iyi bakmadığı bahanesiyle açtığı davada duruşmanın babadan Deoksirübo Nükleik Asit testi istemesiyle ortaya çıktı.

2017'de yapılan Deoksirübo Nükleik Asit testinde kızın babasıyla genetik bir bağı olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine yapılan bir öteki Deoksirübo Nükleik Asit testi annesiyle de bir bağı olmadığını ortaya koyunca o yarıyıl 16 yaşında olan genç, avukatları aracılığıyla sağlık yetkililerinin mevzuyu araştırmasını sağladı.

Araştırmanın neticesinde sağlık kurumunda karıştırılma olasılığı olan sadece bir bebek olduğu bulundu.

19 yaşındaki kadın, biyolojik ailesini bilebilmek için Deoksirübo Nükleik Asit testinin neticesini bekliyor.