İspanya'dan turiste yeşil ışık

İspanya'dan turiste yeşil ışık

İspanya’da turizm sektörünün arzları istikametinde, sol ortak yönetim hükümetinin aldığı kararla, ülkeye girişte koronavirüs aşısı veya test lüzumluluğuyla alakalı uygulamalar yarından itibaren…

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlar gereği, 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren koronavirüs aşı süreci, en az 14 gün evvel bitirilmiş turistler ülkeye hür giriş yapabilecek. Koronavirüs aşılarında Pfizer, AstraZeneca, Janssen, Moderna dışında Çin aşıları Sinopharm ve Sinovac-Coronavac da geçerli olacak. Ayrıca, koronavirüsün değişik varyantlarının tespit edildiği Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika haricinde, Avrupa Birliği AB dışında kalan tüm ülkelerin yurttaşları da ülkeye girişten 48 saat evvel yapılmış ve olumsuz neticeli süratli antijen testlerini takdim edebilecekler. İspanya şimdiye kadar süratli antijen testlerini kabul etmeyip, yalnızca PCR testleriyle girişe izin veriyordu.

TÜRKİYE’YE TURİST YOLLAYAN ÜLKELER

Turistlere kapılarını yarından itibaren kalemtıraş İspanya, 27 AB ülkesinin üzerinde uyuşmaya vardığı biçimde, bu ülke yurttaşlarını aşı olduğuna dair QR kodlarıyla veya olumsuz neticeli PCR ve antijen testleriyle ülkesine alacak. Deniz veya hava yoluyla İspanya’ya gelen tüm turistler, burada ikamet edecekleri yerleri ve irtibat kurulabilecek telefon numaralarını da dolduracakları form Spain Travel Health ile takdim etmek zorunda kalacak. İspanya’nın aldığı bu kararla beraber koşullara uyan Türk turistler de İspanya’ya gidebilecek.

Türkiye’ye turist yollayacak ülkeler arasında ise henüz ana pazarları oluşturan Almanya, Rusya, İngiltere gibi ülkelerden onay çıkmadı. Mevzubahisi ülkeler resmi olarak Türkiye’ye yurttaşlarının gitmesine izin vermiyorlar. Şayet bu ülkelerin yurttaşları turistik olarak Türkiye’ye seyahat ederse dönüşte karantinaya alınıyorlar. Ancak iş seyahatleri için genelde karantina kararı uygulanmıyor. Türkiye’ye turist yollayan ülkeler arasında ise Ukrayna, Almanya, İsviçre, Azerbaycan, Moldova, Macaristan, Irak, İran, Sırbistan, Slovenya bulunuyor. Almanya’da turist akışı ise henüz başlamadı. Almanya 6 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Türkiye’yi pandemi açısından ‘yüksek tehlikeli’ ülke kategorisinden çıkartarak ‘tehlikeli ülke’ kategorisine aldı. Bu kararın ardından gelecek haftadan itibaren Almanya’dan turist akışının başlaması bekleniyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi: “Avrupa Birliği, Avrupa İlaç Ajansı EMA onayından geçmiş olan; Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Johnson + Johnson aşılarının yanı gizeme Dünya Sağlık Teşkilatı’nden kullanım onayı almış aşıları da kabul edeceğini açıklamıştı. Türkiye’de yoğun olarak uygulanan Sinovac aşısı ise geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Teşkilatı’nün onayında acil kullanım onayı aldı. Bu nedenle Türkiye’de uygulanan aşıları olan yurttaşlarımız için önümüzdeki süreçte AB ülkelerine girişlerinde mesele oluşturacak bir gidişat olmadığını değerlendiriyoruz.”

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara