İspanyol öğrenci tasarladı! Korona salgınında güvenli seyahat için büyük adım

İspanyol öğrenci tasarladı! Korona salgınında güvenli seyahat için büyük adım

Koronavirüs salgını tüm dünyayı sardığından beri tehlikesiz seyahatin yollarını bulmak için hummalı çalışmalar devam ediyor. Henüz 21 yaşında olan İspanyol talebenin tasarımı ise salgında tehlikesiz…

Hollanda’nın Lahey kentindeki Delft Teknik Üniversitesi’nden 21 yaşındaki Alejandro Nunez Vicente’nin yolcu uçakları için yaptığı ‘ekonomi koltuk’ tasarımı, salgın şartlarında dikkat çekti. Vicente, Demirören Haber Ajansı’na DHA yaptığı yazılı açıklamada, tasarımın yolculara daha fazla alan sağladığını, bunun da Kovid-19 salgınında seyahat için daha uygun bir alternatif olabileceğini ifade etti.

İspanya’nın başşehri Madrid’den Hollanda’nın Lahey kentindeki Delft Teknik Üniversitesi’ne talebe metamorfozu programıyla gelen Vicente, salgın yarıyılında yolcu uçaklarında seyahati basitleştirebilecek bir tasarım ortaya çıkardı. Hollanda’ya geldiğinde 'Flying V' isimli uçak koltuklarının tasarımıyla alakalı bir projeyi gördüğünü ve bundan çok etkilendiğini belirten Vicente, bu tasarımı yapan takımla görüştüğünü ve Chaise Longue tasarımının ilk adımlarını attığını ifade etti.İspanyol öğrenci tasarladı Korona salgınında güvenli seyahat için büyük adımÖzellikle salgın yarıyılında eksilen sefer rakamları, beraberinde kısıtlamalar ve yasaklar neticeyi eksilen yolcu rakamları, havayolu işletmelerinin yararlı çalışamamasına ve finansal olarak hasar etmesine neden oldu. Vicente, tasarımının ayrıntılarına ait yaptığı açıklamada, "Proje vaktince koltuk tasarımı koltuk, sırtlık ve başlık aynı kaldı, ancak yolcular arasında daha fazla boşluk vazgeçtiği ve onları değişik yüksekliklerde konumlandırdığı için salgın zamanlarında uçuşlar için daha uygun" dedi.

TASARIMIN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Vicente, uçak koltuklarını baz alan tasarımına ait yaptığı açıklamada, "Chaise Longue tasarımı, çift katlı koltuklar için daha fazla alan yaratmak için yolcu kabini içindeki dikey alanı kullanmaktadır. Tasarım iki sıraya parçalanmıştır: alt gizeme ve 3 basamak yukarıya çıkılarak erişilen üst gizeme. Alt gizeme, yolculara hafifletici bir şezlong tecrübesine eş biçimde bacaklarını esnetebilme avantajı sunar. Öte yandan, en üst gizeme, daha yüksekte olduğunuz için bir SUV tecrübeyi yaşatır ve iki sıranın değişik yüksekliklerde bulunmasından elde edilen daha fazla bacak boşluğu sayesinde bacakları rahatça uzatmak olasıdır" dedi.

YAPTIĞI UÇUŞLAR, İLHAM KAYNAĞI OLDU

Tasarımcı Vicente, beynelmilel talebe olarak çok rakamda uçuş yaptığını ve bu uçuş tecrübelerinin içindeki tasarımcıyı uyandırdığını ifade etti. Vicente, "Birincisi, genç, beynelmilel bir talebe olarak, çoğu ekonomi sınıfı koltuklarda olmak üzere bir hayli kere seyahat etme fırsatım oldu. Bu tecrübeler içimdeki tasarımcıyı uyandırdı, zira daha rahat seyahat etkenin daha fazla diz mesafesiyle muhtemel olacağına inandım. Zira çözüm uçaktaki dikey alanı kullanmak ve valiz parçalamalarını koltuk tasarımına uyacak biçimde yine planlamaktan geçiyordu" dedi.
İspanyol öğrenci tasarladı Korona salgınında güvenli seyahat için büyük adım

 

"KOVID-19 SALGININDA SEYAHAT İÇİN DAHA UYGUN"

Vicente, Kovid-19 salgını vaktince yolcuların tasarıma yoğun alaka gösterdiğini ve tasarımın yolculara virüsten korunma kapsamında daha fazla olanak sunabileceğini belirtti. Vicente, laflarının şöyle sürdürdü:

"Koltuk tasarımının, pandemi başladığında çok ilgili ve kullanışlı hale gelen bir özelliği, koltuğun çıkarılıp takılabiliyor olmasıdır. Bu tasarımın modülerliğinin bir avantajı, yolcu kabinlerinin kargo gizleme ayrılmaları olarak da kullanılabilmesidir. Bu Kovid-19 yarıyılı, ticari uçakların gerektiğinde kargo için uyarlanabilir olması gerektiğini ispatlamıştır. Öte yandan, proje vaktince koltuk tasarımı aynı kaldı, ancak yolcular arasında daha fazla boşluk vazgeçtiği ve onları değişik yüksekliklerde konumlandırdığı için pandemi zamanlarında uçuşlar için daha uygun."