Isparta'da Eğirdir Gölü yakınlarında bulundu!

Isparta'da Eğirdir Gölü yakınlarında bulundu!

Isparta'da Eğirdir'i Kovada Gölü'ne bağlayan kanalın kenarında ölü su samuru bulundu. Geçen ay bir acemi balıkçının cep telefonuyla sürüklediği görüntüler, Eğirdir Gölü'nde su samuru varlığına…

Eğirdir Gölü ile Kovada Gölü arasında bulunan, Eğirdir'den Kovada'ya su irtibatı olan Kovada Kanalı'nın üzerinden geçen asfalt yolun kenarında, saat 08.00 sıralarında hareketsiz uyuyan bir hayvan olduğunu görenler, köy muhtarı Adaletli Özdemir'e haber verdi. Bölgeye giden muhtar Adaletli Özdemir, hayvanın su samuru olabileceğini düşünerek Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Müdürlüğü ile Eğirdir Belediyesi Baytar İşleri Müdürlüğü takımlarına haber verdi. İhbar üzerine gelen belediyenin baytar takımları, analizde can veren hayvanın su samuru olduğunu tespit etti. Hayvan, bulunduğu yerden götürüldü.

DAHA EVVEL GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Eğirdir'de 25 Mayıs akşamı acemi balıkçı Arif Süzen, balık yakalamak için gittiği Eğirdir Gölü'nün Kovada Kanalı Demir Köprü mevkisinde su samuru olduğunu görüp, cep telefonuyla görüntülerini çekmişti.

Eğirdir Su Mahsulleri Enstitüsü Müdürü Su Mahsulleri Yüksek Mühendisi Fuat Bilgin, 30 seneyi aşkın müddettir gölde limnolojik araştırmalar yaptıklarını, ancak bugüne kadar su samuruna tesadüfmediklerini söylemişti. Bu sabah cansız bulunan hayvanın görüntülerini araştıran Fuat Bilgin, can veren hayvanın su samuru olduğunu kaydetti.

Son dakika: Ispartada 30 yıl sonra ilk kez görüldü Araba çarpmasıyla hayatını kaybetti

'BÜYÜK OLASILIKLA BALIK YEMEYE GELDİ'

Balkırı köyü muhtarı Adaletli Özdemir, "Bize bir telefon açan oldu. Yolda bir hayvan olduğu söylendi. Biz de merak ettik, geldik; su samuru. Eğirdir Kovada kanalı yol kenarında ana yolun üzerinde büyük olasılıkla araba çarpmış. Üzüldük başka bir deyişle 1990'lı senelerde bizim çocukluğumuzda daha önceki akarsularda bu kanallarda bunu görüyorduk. İşte 30 sene sonra tekerrür görmek kısmet oldu. Ne Yazık Ki ölü olarak gördük ama üzüldük yapacak bir şey yok. Büyük olasılıkla balık yemeye geldi. Tabi ki yola çıktı zira yol kanala çok sıfır. Araba çarpmış, can vermiş gidişatta. Eğirdir Belediyesi Baytar İşleri Müdürlüğü'ne teslim ettik" dedi.

'ARABA ÇARPMASI NETİCEYİ HAYATINI KAYBETMİŞ'

Eğirdir Belediyesi Baytar İşleri Müdürü Mehmet Küçükköse ise su samurunun gölde varlığına ait emareler bulunduğu, ancak uzun müddettir görülmediğini belirtti. Küçükköse, "Bizler uzun müddettir bu su samurunu takip ediyorduk göl kenarında. Göl kenarında kullanmadığımız bir balık havuzu vardı içi otla dolu. Ona da değmedik bu hayvanlar daha rahat biçimde yaşasın diye. Muhtelif zamanlarda da o havuza balıklandırma yapıyorduk bunlar beslenme noktasında açlık sürüklemesin diye. Bu su samuru ailesi gelişmiş gördüğümüz kadarıyla. Muhtelif zamanlarda da göl kenarında avcılık yapan insanların bu samuru gördüklerini bizlere beyan etti. Bizler de onlara 'bu samurlar buranın hoşluğu sakın ha dokunmayın' ve bir aile oluşmuştu. Ama ne yazık ki üzücü bir olay büyük bir olasılıkla Kovada kanalına istemeyerek de olsa girmiş ve bir kot farkıyla ne yazık ki oradan yukarıya çıkamadığını görüyoruz. Ve kanal boyunda da bir araba çarpması neticeyi hayatını kaybetmiş. Çok üzüldük. Keşke bununla canlı bir biçimde karşılaşmış olsaydık" diye konuştu.

Son dakika: Ispartada 30 yıl sonra ilk kez görüldü Araba çarpmasıyla hayatını kaybetti

'OLMAMASINI ARZU EDERDİK'

Can Veren su samurunun takribî 120 santim boyunda ve erkek olduğunu anlatan Mehmet Küçükköse, "Şu anda bir otopsiye gerek kalmayacak bir biçimde araba kazasıyla hayatını kaybettiği gözüküyor. Olmamasını arzu ederdik. Bu aileyle yine tanışacağımıza inanıyoruz ki buradaki gölşan kenarındaki havuza değmiyoruz. Bu aile burada. Bu hayvanımız erkek. Takribî 20 kilo ağırlığında" ifadelerini kullandı.