İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'dan flaş Filistin çağrısı

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'dan flaş Filistin çağrısı

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, ülkesinin güvenliğine katkı sağlayacağı mazeretiyle Filistin idaresiyle ilişkilerin yine kurulması çağrısında bulundu.

srail Kanal 13 televizyonuna müzakere veren Herzog, İsrail Başbakanı Benny Gantz ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın 29 Ağustos'ta toplanmasının ehemmiyetli bir adım olduğunu söyledi.

Filistin idaresiyle bağlantının doğru bir adım olduğunun altını çizen Herzog, bunun, İsrail'in güvenliğine katkı sağlayacağını vurguladı.

Herzog kendisine "Gantz'ın Filistinlilerle röportaj yapmak istemediğine" dair açıklamasına ait sorulan bir suali cevapsız vazgeçti.

: İlginize Sürükleyebilir Yeni yarıyıl başladı! Aşısıza hayat artık daha zorNet laflar: Gerekli olacak! Çok ehemmiyetli açıklamalarKabinede 4 ehemmiyetli gündem... Kritik buluşma bugün

Öte yandan Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, dün Filistin televizyonuna verdiği görüşmede, İsrail tarafıyla daha önceki ikili görüşmeler masasına oturmak istemediklerini ancak görüşmelerin beynelmilel hukuk ve meşruiyet temelli Orta Doğu Dörtlüsü formatında olmasını istediklerini kaydoldu.

İştiyye, görüşmelerin Arap dünyasının desteklediği beynelmilel meşruiyete sabreden yeni bir mekanizmayla yapılması gerektiğini dile getirdi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Araplarla yürüttüğü harekete dikkati sürükleyen İştiyye, bunun politik olgunlaşma vaziyeti yaratmayı kastettiğini, böylece bu gidişatın beynelmilel dörtlüyü yeni esaslara dayalı bir röportaj sürecine götürecek teşebbüsleri yapmaya iteceğini öne sürdü.

İştiyye şunları söyledi:

"Amerika Birleşik Devletleri idaresiyle bir temel üzerine konuşuldu. O da İsrail'in Filistin tarafıyla imza attığı uyuşmalara bağlı kalması ve milletimize müteveccih hamleleri durdurmasıdır. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın tercih kampanyasındaki bülten ettiği taahhütlerinin yerine getirilmesidir"

İştiyye, dile getirdiği hususların İsrail'in gayrimeşru meskeni durdurması ve işgal altındaki Kudüs'nam var olan statüsünün korunması ve Amerika Birleşik Devletlerinin Doğu Kudüs'teki konsolosluğunu yine açması mevzularını içerdiğini anımsattı.