İsrail hapishanesinden firar! 6 Filistinli kaçtı... Görüntüler şaşkına çevirdi

İsrail hapishanesinden firar! 6 Filistinli kaçtı... Görüntüler şaşkına çevirdi

İsrail'deki bir hapishaneden, tünel kazarak 6 Filistinli tutuklunun kaçtığı bildirildi. Firari mahkumların tutulması için harekât başlatıldı. Gazzeliler, ise Filistinli 6 tutuklunun İsrail cezaevinden

İsrail resmi yayın kuruluşu KAN'ın Cezaeviler İdaresi'ne katlandırdığı habere göre, güvenlik eforları, ülkenin kuzeyindeki Gilboa Hapishanesi'nden kazdıkları tünellerden dün gece kaçan 6 Filistinliyi aramayı sürdürüyor.

Aynı habere göre, kaçanlar, Fetih teşkilatının silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri abonesi Zekeriya ez-Zebidi ve İslami Cihad teşkilatı üyeyi Yakub Nufeyat ile Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci, Mahmud Abdullah el-Arıda ismindeki 5 şahıstan oluşuyor.

10 METRELİK TÜNEL KAZDILAR

Firarilerin, cezaevinde aynı koğuşta kaldıkları ve 10 metrelik bir tünel kazdıkları ifade edildi. Kaçan Filistinlileri arama çalışmalarının helikopterler ve insansız hava vasıtalarının takviyesiyle devam ettiği belirtilirken, İsrail Maarif gazetesi, bölgeye çok rakamda güvenlik görevlisinin sevk edildiğini ve yoğun arama çalışmalarının yürütüldüğünü kaydoldu.

GAZZELİLER TATLI DAĞITTI

Filistinli tutukluların, İsrail'in kuzeyinde bulunan yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesi'nden kaçması Gazze Şeridi'nde keyifle karşılandı.

Sokaklarda kafile oluşturup tatlı dağıtarak hadiseyi kutlayan Filistinliler, firar eden tutuklu isimleri ve "Siyonist düşmanın cezaevilerinden ikinci büyük firar" yazılı dövizler taşıdı.

Tatlı dağıtarak yapılan kutlamanın firar eden tutuklulardan 5'inin üye olduğu İslami Cihad Hareketi tarafından organize edildiği görüldü.

Öte yandan Walla News internet sitesi ise, kaçanların tamamının ömür boyu mapus cezasına çarptırılmış mahkumlardan oluştuğunu yazdı.

Filistin'de sivil toplum teşkilatlarından tutsaklar ve insan haklarıyla ilgilenen Vicdan Kurumu'nun sitesine göre, Gilboa cezaevi İsrail'deki en sıkı cezaevilerden biri olup, İrlandalı uzmanların himayesinde inşa ettirilmiş ve 2004 senesinde açılmıştı.

: İlginize Sürükleyebilir Önünde tek mani kaldı!Zenginler de ağlar | Eyvah annem babam tüm servetimi yiyor...Kazada skandal laflar! 7 birey can vermişti… İşte sürücünün ifadesi