İsrail ile sağlıklı ilişki için 5 şart

İsrail ile sağlıklı ilişki için 5 şart

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsrail’in Türkiye ile sıhhatli bir ilişki sürdürebilmesi için yanlış siyasetlerden bırakması gerektiğini vurgulayarak Ankara’nın 5 maddeden oluşan temennilerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey’le görüşmesinden sonra tertip edilen basın buluşmasında, kendisine yöneltilen “İsrail’de hükümet kurma çalışmaları ve yeni kurulacak hükümetten temennilere ait” suali cevapladı. Hükümet kurma işinin İsrail’in iç işi olduğunu belirten Çavuşoğlu, İsrail’de hükümeti kimlerin kuracağı değil, kurulacak hükümetin hangi siyasetler izleyeceğinin ehemmiyetli olduğuna dikkat çekti. “İsrail’in, hangi hükümet olursa olsun, bizimle sıhhatli bir ilişki sürdürebilmesi için öncelikle yanlış siyasetlerden bırakması gerekli” diyen Çavuşoğlu, İsrail’le ilişkilerin rayına girebilmesi için Türkiye’nin temennilerini dile getirdi ve beş şartı şöyle sıraladı:

‘SALDIRILAR DURMALI’

* İsrail’in Filistin’e müteveccih ataklarını durdurması gerekiyor.

* İki devletli çözümü eskitecek adımlardan bırakması gerekiyor.

* Barış sürecine tekerrür dönmesi gerekiyor.

* İsrail özellikle son zamanlarda illegal meskenleri artırdı ve Filistinlilerin topraklarını gasp etmeye devam ediyor. Dün evvelki gün ve bugün dün yeniden illegal mesken mevzusunda adım attılar. Dışişleri Bakanlığı olarak bu mevzuda bir açıklama yaptık. İsrail’in bu siyasetlerden bırakması gerekiyor.

* Ayrıca Kudüs’nam statüsünü eskitecek adımlardan da bırakması gerekiyor.”

FİLİSTİNLİLERİN HAKLARI

İsrail’in saldırgan ve işgalci siyasetlerini devam ettirmesi gidişatında sıhhatli bir ilişki kurmanın olası olmadığını tekrarlayan Çavuşoğlu, “İsrail, iki devletli çözüm, ki bunun parametreleri muhakkak, barış sürecine dönerse ve Filistinlilerin haklarına saygı dinlerse o zaman yalnızca bizimle değil, herkesle ilişkileri daha sıhhatli olur. Kimilerini saydığım temenniler yalnızca Türkiye’nin temennileri değil, bu beynelmilel cemiyetin temennileri. En son BM Genel Heyeti’nda da bu temennileri yalnızca İslam İşbirliği Teşkilatı İİT azası ülkeler değil, dünyanın her yerinden bir hayli ülke güçlü bir biçimde söyledi. O sebeple hükümeti kimin kuracağı değil, yeni hükümetin nasıl bir siyaset izleyeceği ehemmiyetli” dedi.

FETÖ MEKTEBİ KAPATILDI

Togo Dışişleri Bakanı Dussey de ülkesinde FETÖ’ye ait mektebin kapatıldığını, bu mektebin gelecek sene eğitim yarıyılı başladığında Maarif Vakfı bünyesinde eğitim vermeye başlayacağını söyledi. Ülkesine Türk işinsanlarının yatırım yapmasını beklediklerinin belirten Dussey, Togo’nun Ankara’da büyükelçilik de kalemtıraşını ifade etti.

ANTALYA ZİRVESİ

ÇAVUŞOĞLU, 17-20 Haziran tarihleri arasında Antalya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut sahipliğinde evvel Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nin GDAÜ, daha sonra da Antalya Diplomasi Forumu’nun yapılacağını söyledi. Zirve evveli 17 Haziran’da dışişleri bakanlarının bir araya geleceğini bildiren Çavuşoğlu, zirve sonrası Türkiye’nin yarıyıl başkanlığını Yunanistan’a devredeceğini de anımsattı.

DIŞİŞLERİ’NDEN YASA DIŞI MESKENLERE TEPKİ

TÜRK Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in yasa dışı mesken faaliyetlerine tepki gösterdi. Bakanlıktan mevzuya ait yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarınca, işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Ramallah kenti yakınındaki Beyt El yasa dışı mesken bölgesinde 350 evden oluşan projenin temel atma merasiminin asıllaştırıldığının bilindiği bildirildi. Gazze’de yaşanan acıların tazeliğini gözettiği bir yarıyılda bu cins tahriklerin sürdürülmesinin, İsrail makamlarının yaşanan vakalardan hiçbir ders çıkarmadığını gösterdiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydolundu: “İsrail’in mevzubahisi yasa dışı uygulamalarını yalanlıyoruz. İsrail’in beynelmilel hukukun ihlalini teşkil eden siyaset ve uygulamalarından dolayı mesul yakalanmasının ehemmiyetini bir defa daha vurguluyoruz.”