İsrail polisi bunu da yaptı! Öldürülen gazetecinin cenazesinde akılalmaz anlar... Tabut yere düştü!

İsrail polisi bunu da yaptı! Öldürülen gazetecinin cenazesinde akılalmaz anlar... Tabut yere düştü!

İsrail ordusunun işlemi sırasında vurularak öldürülen Filistinli asıllı Amerikalı gazeteci Shireen Abu Aqleh, Batı Şeria'nın Ramallah kentinde yapılan merasimle toprağa verildi. Binlerce şahsın katıldığı

İsrail polisi, işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail askerlerince öldürülen Al Jazeera televizyonunun Filistinli muhabiri Shireen Abu Aqleh’in cenazesinde de atakta bulundu. Yaşanan vakalar sırasında tabutu taşıyan şahıslarla polis arasında yaşanan itiş kakışta gazetecinin tabutu yere düştü. Bu fantastik anlar kameralara yansırken tüm dünya tarafından büyük tepki ile karşılandı.

İsrail polisi, işgal altındaki Batı Şeria'nın Embriyo kentindeki baskında İsrail askerlerince öldürülen Al Jazeera televizyonunun Filistinli kadın muhabiri Shireen Abu Aqleh’in naaşının omuzlarda taşınmasına izin vermeyerek cenazeye katılanlara cop, plastik kurşun ve ses bombalarıyla müdahale etti.

İsrail polisi Abu Aqleh’in naaşının morgdan çıkarılmasıyla beraber hastane kapısına gelerek müdahalesine başladı.

İsrail polisi bunu da yaptı Öldürülen gazetecinin cenazesinde akılalmaz anlar... Tabut yere düştü Filistinliler çok hoşlandıkları gazetecinin naaşını omuzlarında taşımak istedi ancak İsrail polisi buna izin vermek yerine cenazeye saldırdı

İsrail polisi, cenazenin yürüyerek taşınmasına izin vermedi. Cenazeye katılanlar, Abu Aqleh’in tabutunu hastane kapısına taşırken İsrail polisi ve cenazeye katılanlar arasında itiş kakış yaşandı.

Hadise anını sosyal medya hesaplarından paylaşan bir hayli gazeteci ve görgü tanığı polisin tabutun Filistin sancağı ile kaplanmasına tepki gösterdiğini ve bunu yasaklamaya çalıştığını aktardı.

Cenaze merasiminde çekilen ve haber ajansları tarafından dünyaya servis edilen resimlerin çoğunda tabuttaki Filistin sancağının yaşanan karmaşıklık sırasında durduğu yerden kayarak düşmeye surat tuttuğunu ispatlıyor.

Gazetecinin Filistin sancağına sarılı tabutu, işgal altındaki Doğu Kudüs'teki evinin yakınındaki St. Joseph hastanesine giderken şehirden ve Qalandia hakimiyet noktasından geçerken en az 5.000 şahıs caddeleri doldurdu.

İsrail polisi bunu da yaptı Öldürülen gazetecinin cenazesinde akılalmaz anlar... Tabut yere düştü Görgü tanıkları polisin tabutun üzerine serilen Filistin sancağına müdahale ettiğini söylüyor

Filistin Fetih hareketine ait bir düzine maskeli silahlı adam eşliğinde cenazesini taşıyan ambulans geçerken, katılımcılar çiçek çelenkleri getirdiler ve Filistin sancakları salladılar. Militanlar havaya ateş açarken, bazı şahıslar, "Ramallah'tan Embriyo'e, Allah sana rahmet eylesin Shireen" ve "Reel ses asla can vermez" sloganları eşliğinde havaya ateş açtı.

51 yaşındaki muhabir, çarşamba sabahı Batı Şeria'nın Embriyo kentinde, hadise yerindeki meslektaşlarının, beklenen bir İsrail askeri baskınını haber yapan minik bir grup gazeteciye İsrail tarafından tertip ettiği atakta başından vurulmuştu.

İsrail polisi bunu da yaptı Öldürülen gazetecinin cenazesinde akılalmaz anlar... Tabut yere düştü
Yaşamını kaybeden Al Jazeera televizyonunun Filistinli muhabiri Shireen Abu Aqleh

Vurulma hatıranın videosunda, Abu Aqleh'in bir miğfer taktığını ve sarihçe "basın" olarak işaretlenmiş bir yelek ve mermi geçirmez yelek giydiğini gösteriyor. El Cezire'nin sırtından vurulan imalcisi Ali Samodi, hastane yatağından Guardian'a verdiği beyanatta İsrailli yetkililerin iddialarının aksine, hedef alındıklarında gazetecilerin yanında duran silahlı adamlar olmadığını söyledi.

İsrail atağı reddedip gazetecinin kendi güvenlik vazifelileri tarafından vurulmadığını iddia etmişti.

İsrail polisi bunu da yaptı Öldürülen gazetecinin cenazesinde akılalmaz anlar... Tabut yere düştü Cenaze merasiminde sayılmayacak kadar çok polis vardı...

Başbakan Naftali Bennett de dahil olmak üzere İsrailli yetkililer ‘gazetecilerin talihsiz vefatına yol açanların, delice ateş açan silahlı Filistinliler’ olduğunu söylediler.