İsrail’de ilk kez Arapların partisi hükümete katılıyor

İsrail’de ilk kez Arapların partisi hükümete katılıyor

İsrail’de hükümeti kurma gayretlerinin galibiyetli olmasıyla 12 senelik Netanyahu iktidarında sona gelindi. Ortak Yönetimde ilk kere İsrailli Arapların bir partisi de var.

İsrail’de Binyamin Netanyahu’nun hükümeti kurmak için galibiyetsiz olmasının ardından ortak yönetim hükümetini kurması için görevlendirilen merkezdeki Yesh Atid partisi lideri Yair Lapid, hükümeti kurmak için gereken sayıya ulaşmayı muvaffak oldu. Lapid, hükümeti kurması için verilen zamanının bitiminden bir saat evvel İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e sağcı Yamina Partisi lideri Naftali Bennett ile yapılan uyuşma çerçevesinde mutasyonlu başbakanlığa dayalı bir hükümet kurmak için çoğunluğun elde edildiğini bildirdi. Değişik görüşlerden partilerin bir araya geldiği ortak yönetimde 8 parti yer alırken, ilk kez İsrailli Arapların partisinin de yer alacağı hükümetin 14 Haziran’a kadar yemin edip güvenoyu alması gerekiyor.

RA’AM ORTAK YÖNETİMDE

İsrail meclisinde 4 milletvekili bulunan Birleşik Arap Listesi’nin Ra’am lideri Mansur Abbas da ortak yönetim hükümetine katılmak için imzalaydı. Böylece ilk kere İsraili Arapları temsil eden bir parti İsrail hükümetinde yer almış olacak. Ra’am uyuşmanın ardından ortak yönetim maddeleriyle alakalı bilgi paylaşılan bir yazılı açıklama yaptı. Buna göre İsrail meclisinin 2017’de çıkardığı ve Araplara ait konutların tahrip sürecini hızlandırmayı amaçlayan kanunda 120 gün içinde farklılık yapılmasının öngörüldüğü ve hükümetin kurulmasından sonraki 45 gün içinde Negev’deki 3 Arap köyünün, 9 ay içinde de öteki köylerin tanınmasının tasarlandığı belirtildi. Ayrıca Ra’am’ın meclis içişleri komisyonu ile Arap işleri komisyonu başkanlıkları ve meclis başkan yardımcılığı pozisyonunu üstleneceği aktarıldı.

MUTASYONLU BAŞBAKANLIK

İsrail’de Binyamin Netanyahu’nun 12 senelik iktidarına son veren Yair Lapid-Naftali Bennett ortaklığındaki yeni hükümet, İsrail politikasının sağ ve solundaki en uç oyuncuların oluşturduğu hükümet olarak dikkat topluyor. İsrail’in yeni hükümetinde başbakanlık görevi, ortak yönetim ortakları Naftali Bennett ve Yair Lapid arasında 2’şer sene mutasyonlu olarak yapılacak.
İsrail’de ilk kez Arapların partisi hükümete katılıyor
NETANYAHU HÂLÂ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYOR

Öte yandan Binyamin Netanyahu’nun 14 Haziran’a kadar alınması gereken güvenoyu oylamasını geciktirmek için adım atması öngörülüyor. İsrail medyasında yer alan haberlerde Netanyahu’nun bağlaşıklarını ortak yönetim hükümetinin kurulmasını önlemek için ne cins adımlar atılabileceğine ait fikir alışverişinde bulunmak üzere buluşmaya çağırdığı öne sürüldü. Ortak Yönetim bloku ise Netanyahu’nun partisi Likud’dan milletvekili olan Meclis Başkanı Yariv Levin yerine yeni bir ad getirmek için 61 şahsın imzasıyla arzuhali meclise sundu. 8 partinin hükümeti kurmak için gereken 61 milletvekilinden 1 fazla sayıya erişmesi, ortak yönetimin güvenoyu alıp alamayacağı hakkındaki sual işaretlerini çoğaldırıyor.