İsrail'de inanılmaz görüntü: Yaşlı kadını sokak ortasında böyle katlettiler

İsrail'de inanılmaz görüntü: Yaşlı kadını sokak ortasında böyle katlettiler

Gazze'de onlarca Filistinli, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'nam Şeyh Cerrah Semti'ndeki ihlallerini protesto etti. İsrail, Filistinlilere müteveccih ihlallerini sürdürürken, insan hakları…

İsrail askerinin bu sabah işgal altındaki Batı Şeria'nın Beytüllahim kenti yakınında bıçaklı hamle teşebbüsünde bulunduğu iddiasıyla vurarak ağır yaraladığı 60 yaşındaki Rihab Muhammed Musa Zalul'un yaşamını kaybettiği bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Beytüllahim kenti yakınında İsrail askerince vurulan ve kimlik bilgileri verilmeyen Filistinli bir kadının yaşamını kaybettiği belirtildi.

Yerel kaynaklar, yaşamını kaybeden 60 yaşındaki kadının adının Rihab Muhammed Musa Zalul olduğunu ve Beytüllahim kentine bağlı Husan kasabasında ikamet ettiğini dile getirdi.

İsrail askeri, bu sabah Beytüllahim yakınındaki Gush Etzion Kavşağı'nda bıçaklı hamle teşebbüsünde bulunduğu iddiasıyla Zalul'a ateş açarak ağır yaralamıştı. İsrail eforları, "bıçaklı hamle" veya "vasıtayla ezme" teşebbüsü iddiasıyla Filistinlilere müteveccih ihlallerini sürdürürken, insan hakları teşkilatları İsrail'i Filistinlilere karşı yargısız infaz yapmakla yargılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'DEN İSRAİL'E UYARI

Politik meçhullüğün sürdüğü İsrail’e yeni Amerika Birleşik Devletleri idaresinin ihtarları sürüyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Blinken İsrailli mevkidaşı ile görüşmesinde, Filistinlilerin İsraillilerle denk derecede serbestlik, güvenlik, refah ve demokrasiye sahip olmaları gerektiğini söyledi.

İsrail’de 23 Mart genel tercihleri sonrası politik bilinmeyenlik sürerken, yeni Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden Tel Aviv idaresinin Filistin siyasetine müteveccih tenkit ve ihtarlar gelmeye devam ediyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı “İsrail’in Batı Şeria, Gazze ve Golan Tepeleri’ni işgal ettiği tarihi bir reeldir” açıklaması ve Filistin’e Amerika Birleşik Devletleri mali dayanağı hazırlığını, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile İsrailli mevkidaşı Gabi Eşkenazi’nin görüşmesi izledi.

Blinken bu görüşmede, İsrailliler ile Filistinlilerin denk derecede serbestlik, güvenlik, refah ve demokrasiye sahip olmaları gerektiğini söyledi. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Lafçısı Ned Price, Blinken ile Aşkenazi arasındaki telefon görüşmesine ait yazılı açıklama yaptı. Açıklamaya göre iki bakan, ikili ilişkilerin ve bölgesel sorunların yanı gizeme Amerika Birleşik Devletleri’nin Filistin’e müteveccih insani yardımlarını ve İsrail ile bazı Arap ve Müslüman ülkeler arasındaki basmakalıplaşma süreçlerini ele aldı.

 

GAZZE'DE İSRAİL'İN KUDÜS'NAM ŞEYH CERRAH SEMTİ'NDEKİ İHLALLERİ FİLİSTİNLİLERCE PROTESTO EDİLDİ

Gazze'deki Filistinli grupları bünyesinde bulunduran Milli ve İslami Eforlar Birliği'nin organize ettiği şovda İsrail hamlelerine maruz kalan Şeyh Cerrah Semti'ndeki Kudüs durgunlarına ve Mescid-i Aksa'ya yardım iletiyi verildi.

Eylemciler, İsrail'in ihlallerine karşı ve Kudüs durgunlarına yardım sloganlarının yer aldığı pankartlar taşıdı.

İslami Cihad Hareketi yetkilisi Ahmed el-Mudellel, şovda yaptığı konuşmada, Filistin ulusunun, İsrail'in Şeyh Cerrah Semti durgunlarına müteveccih ihlallerini yalanlamak ve işgal altındaki Kudüs şehrine destekledimek için ayaklandığını söyledi.

İsrail'in ihlallerine karşı suskun kalmayacaklarını vurgulayan Mudellel, İsrail ile temas hattındaki tüm Filistinlilere "düşmana karşı ayaklanmaları" çağrısında bulundu.

İsrail'in, Doğu Kudüs'nam Şeyh Cerrah Semti'ndeki bazı konutları devirme tasarıyı ile kentin Yahudileştirilmesi çalışmaları çerçevesinde Filistinlilere müteveccih sistematik tehcir siyaseti uyguladığı kollanıyor.

Doğu Kudüs'teki İsrail Merkez Duruşması, bu senenin başından itibaren Şeyh Cerrah Semti'ndeki 7 Filistinli ailenin İsrailli meskenciler lehine konutlarından tahliye edilmesi güzergahındaki kararı onaylamıştı.