İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın bölgeye yaptığı ziyaretten bir gün sonra, İsrail, Gazze'ye hava hamlesi tertip etti.

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden İsrail ve Suudi Arabistan'ı kapsayan Ortadoğu turuna devam ederken, Gazze bir kere daha İsrail'in niyeti oldu.

İsrail ordusu Cumartesi günü erken saatlerde, Gazze'nin merkezinde, Hamas tarafından işletilen bir roket yapım kuruluşunu vurduğunu açıkladı.

El Cezire'de yer alan habere göre, görgü şahitleri, alanın eğitim kampı olarak kullanıldığını söyledi.

İsrailden Gazzeye hava saldırısı

Atak Biden'ın İsrail'i ziyaretinden bir gün sonra hakikatleşti.

İsrail'de sarih alana düşen roketler sebebiyle hudutta gece süresince sirenler çalmıştı.

Roketler can kaybına neden olmazken ülke medyayı Gazze hamlesinin buna bir misilleme olduğunu yazdı.

İsrailden Gazzeye hava saldırısı

Sosyal medyada yayınlanan görüntüler, roketlerden birinin Demir Kubbe tarafından durdurulduğunu gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden, Orta Doğu ziyaretleri çerçevesinde İsrail Başbakanı Yair Lapid ile görüşmüş daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile toplanmıştı.

İsrailden Gazzeye hava saldırısı

FİLİSTİN HALKI BİR DEVLETİ HAK EDİYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nin Filistin davasında iki devletli çözüm niyetine müteveccih dayanağının değişmediğini vurgulayan Biden, karşılıklı olarak üzerinde uyuşmaya varılan 1967 hudutları çerçevesinde her iki ülke milletinin de denk güvenlik tedbirleri, refah, serbestlik ve demokrasi içinde yaşayabileceği iki devletli çözümün en iyi yol olmaya devam ettiğini anlattı. Biden, Filistin ulusunun bağımsız, egemen, yaşanabilir ve tamlıklı bir devleti hak ettiğini söylemişti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas ise Biden'a işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Amerika Birleşik Devletleri konsolosluğunu yine açması ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nü Amerika Birleşik Devletlerinin 'terör' listesinden çıkarması çağrısında bulunarak 'Biz terörist değiliz' demişti.