İsrail'den tarihi adım... Bu sözlerle duyurdu

İsrail'den tarihi adım... Bu sözlerle duyurdu

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, iki taraf arasında diyaloğu yine başlatma hedefinde olduğunu iletti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, 7 Temmuz'da yemin ederek resmen göreve başlayan Herzog'u telefonla arayarak tebrik etti.

Herzog, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu akşam Filistin Devlet Başkanı Abbas'la konuştum ve evvelki İsrail cumhurbaşkanlarının yaptığı gibi Filistinliler ile İsrailliler arasında diyaloğun yine başlamasını ve sürdürülmesini tasarladığımı kendisine ilettim." ifadesini kullandı.

Herzog, diyaloğun ilişkilerin geliştirilmesini ve iki ulus arasında barışın sağlanmasına destekçi olmasını umut ettiğini kaydoldu.

: İlginize Sürükleyebilir Pınar Gültekin vakasında tüyler ürperten büyüme: Tüm aile oradaymış!Erdoğan erken tercihe mi hazırlanıyor? Yanıtı net bir tümce ile vereyim...Milyonlar bu açıklamayı bekliyor! Erdoğan duyuracak: Bayram tatili...

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre Abbas, Herzog'la görüşmesinde Gazze, Batı Şeria ve Kudüs'te kalıcı barışın sağlanmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Abbas, kapsamlı ve adaletli barışın kuruluşu için zorunlu şartları oluşturacak pratik adımların atılması gerektiğini dile getirdi.

İsrail Kanal 12 Televizyonu, eskiki haberinde, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın, Filistin-İsrail barış görüşmelerinin yine başlaması için bir arz listesi hazırladığını iddia etmişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in, "1967 hudutlarını, gerekli göçe maruz vazgeçilen Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yasa dışı Yahudi mesken ünitelerinin inşasına son vermeyi" kabul etmemesi sebebiyle Nisan 2014'te durmuştu.