İsrail'den tuhaf yasak... Şimdi de 'sapsız domates' şartı getirdiler!

İsrail'den tuhaf yasak... Şimdi de 'sapsız domates' şartı getirdiler!

İsrail'in Gazzeli çiftçi ve tüccarlara müteveccih yeni baskı vasıtayı 'sapsız domates' koşulu oldu. İsrail'in, Gazze'nin güneydoğusundaki Kerm Ebu Salim Hudut Kapısından işgal altındaki Batı…

İsrail'in, Gazze'nin güneydoğusundaki Kerm Ebu Salim Hudut Kapısından işgal altındaki Batı Şeria'ya sevk edilen domateslerin saplarının çıkarılması kararı alması, Gazzeli çiftçiler ve tüccarlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Gazze'deki çiftçiler, domateslerin saplarının koparılması gidişatında, mahsulün bir araya gelmesinden Batı Şeria'ya gidişine kadar geçen 3 günlük müddet zarfında çürüyeceğini, müşterilerin de bunu kabul etmediğini ifade etti.

Çiftçi ve tüccarlar, İsrail'in, ihracatı ihtimalsiz hale getiren bu koşulla, kendilerine baskı uygulamayı ve Gazze'deki mahsulün telef olmasını hedeflediğini korundu.

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan tüccar Muhammed el-Astal 57, 45 günlük bir aranın ardından hudut kapısından yine ticari geçişlere izin verilmesiyle Gazze'den yükledikleri domates kamyonlarını Batı Şeria'ya yolladıklarını ancak İsrail makamlarının kamyonların geçişine izin vermediğini söyledi.

İsrailden tuhaf yasak... Şimdi de sapsız domates şartı getirdiler

İsrail'in son hamleleri evvelinde Batı Şeria'ya takribî 6 bin kutu domates sattığını belirten Astal, hudut kapısının açılmasından sonra getirilen bu koşulla şok olduklarını ifade etti.

DOMATESİN SAPI İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNİ Mİ TEHDİT EDİYOR?

Domateslerin Batı Şeria'da sapsız olarak satılamayacağını ve hemen bozulacağını kaydolan Astal, "İsrail, domatesleri topladığımız gün Batı Şeria'ya yollamamıza izin verirse bu koşulu kabul ederiz. Domateslerin sapları, güvenlik için tehdit mi oluşturuyor. İsrail domatesleri saplarıyla ihraç edebiliyor da biz neden edemiyoruz? dedi.

İsrail'in Batı Şeria ve Gazze'ye yüksek nitelikli sebze ve meyve satması gibi Filistinlilerin de kendi mahsullerini aynı nitelikte satabilmesi gerektiğini vurgulayan Astal, ihracatın yasaklanması ve domateslerin iç piyasada çok düşük maliyete satılmasının kendilerini büyük parasal hasara sokacağını dile getirdi.

İsrailden tuhaf yasak... Şimdi de sapsız domates şartı getirdiler

Astal, çiftçilerin, İsrail hamleleri sırasında ve sonrasında uğradığı parasal hasarı kapatmaları için ihracat yapmalarına izin verilmesini istedi ve alakalı müesseselere bu mevzuda harekete geçme çağrısında bulundu.

DOMATESLER DALINDA ÇÜRÜDÜ

Gazzeli çiftçi Muhammed el-Astal'ın 53 30 dönümlük arazisinde yetiştirdiği domatesler ise düşük maliyet ve ihraç yasağı sebebiyle dalında çürüdü.

Son atakların başlamasından bu yana domates ihraç edemediğini söyleyen Astal, hudut kapısının açılmasıyla hazırlıklara başladıklarını ama bu sefer de domateslerin sapsız olması koşulu getirildiğini belirtti.

Çiftçilerin bu sebeple domateslerini toplamadığını ve mahsulün dalında çürüdüğünü kaydolan Astal, "Biz yabancı bir ülkeye değil Filistin toprakları içinde ihracat yapıyoruz. Bu da natürel hakkımız." diye konuştu.

Gazze'de domates maliyetlerinin çok düştüğünü ve çiftçilerin gübre, sulama ve ilaçlama giderleri bir yana mahsulü toplamak için emekçilerin yevmiyesini dahi karşılayamadığını aktaran Astal, yanında çalışan 70 emekçinin, İsrail'in aldığı karar sebebiyle işsiz kaldığına sözlerine ilave etti.