İsrailli bakandan kritik ziyaret

İsrailli bakandan kritik ziyaret

İsrail’de meclis feshedilerek erken tercihe gitme kararı alınmasına karşın Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in bugün Ankara’ya geleceği bilindi.

Erken tercihe kadar geçici başbakan olarak da misyon yapacak olan Lapid’in bu ziyaretinin İsrail’deki politik kriz sebebiyle netice odaklı olup olamayacağı merak ediliyor. Lapid’in ziyareti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir ay evvel İsrail’e yaptığı ziyarete karşılık kalitesinde.

TERCİHLER TESİRLER Mİ

Çavuşoğlu aynı zamanda Filistin’i de kapsayan ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yine büyükelçi seviyesine çıkarılıp çıkarılmayacağının Lapid’in ziyaretinde değerlendirileceğini söylemişti. Ancak 3.5 sene içinde beşinci kere genel tercihe gitme kararı alınan İsrail’deki politik bilinmezlik sebebiyle büyükelçi soymasında bir ilerleme sağlanıp sağlanmayacağı merak mevzusu. Dışişleri Bakanlığı Lapid’in ziyaretinde “ikili ilişkiler ve bölgesel mevzuların ela alınacağını” açıklamakla kanaat etirken, masada karşılıklı büyükelçi ceddilmesinin yanı gizeme enerji, Filistin sorunu ile son yarıyılda İran’ın Türkiye’deki İsrail yurttaşlarını hedef alacağı bahanesiyle yapılan “Türkiye’ye seyahat ihtarları” olacak.

ENERJİ SORUNU DE MASADA

Amerika Birleşik Devletleri’nin “Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı Projesi”nden EastMed çekilmesiyle İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması yine öne çıktığı için Lapid’in ziyaretinde mevzunun görüşülmesi bekleniyor. Çavuşoğlu da mevzuyla alakalı, “Doğu Akdeniz’de bir işbirliği konferans öneriyi vardı, biz işbirliğine hazırız. İsrail, Türkiye’nin tam platformlarda yer alması gerektiği görüşünde. Biz hakça paylaşımdan yanayız. Kimse bizi dışlamasın, bizim de kimsenin hakkında gözümüz yok” değerlendirmesinde bulunmuştu. Doğalgaza ait teknik mevzuların, iki ülke enerji bakanlıkları arasında görüşülmesi öngörülüyor.