İstanbul Kartal'da 3.9 büyüklüğünde deprem... Peki bu depremi nasıl yorumlamak gerekir?

İstanbul Kartal'da 3.9 büyüklüğünde deprem... Peki bu depremi nasıl yorumlamak gerekir?

İstanbul'da AFAD’ın açıkladığı bilgilere göre merkez üssü Kartal olan 3.9 büyüklüğünde bir zelzele alana geldi. Tuhaf olan ise zelzelenin karada olması… Peki bu zelzeleyi nasıl açıklamak gerekir?…

AFAD bilgilerine göre saat 15.07’de İstanbul’un Kartal ilçesinde 3.9 büyüklüğünde zelzele alana geldi. Yurttaşlara kısa süreli panik ve fobi yaşatan zelzele yerin 7 km derinliğinde yaşandı. Kandilli Gözlem Evi ise zelzelenin 15 km derinlikte hakikatleştiğini ve büyüklüğünün 4.2 merkez üssünün de Sultanbeyli olduğunu duyurdu.

Peki bu zelzeleyi nasıl açıklamak gerekir?

Dokuz Eylül Üniversitesi Zelzele Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir ve Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Methiyen Ahmet Ercan hurriyet.com.tr’ye ehemmiyetli bilgiler verdi.

Prof Dr Hasan Sözbilir: Zelzele Sultanbeyli taraflarında görülüyor. AFAD 3,9 beynelmilel istasyonlar da 4,2 olarak açıkladı. Tuhaf olan ise zelzelenin karada olması… Basmakalıp koşullarda Kuzey Anadolu Fay hattı denizden geçiyor. Bu zelzele, adaların kuzeyinde alana geldi. Zelzelenin olduğu yerde Türkiye’deki zelzele haritalarında rastgele bir fay hattı gözükmüyor, başka bir deyişle çizilmemiş.

Yalnız çizilmemiş olması burada fay olmadığı anlamına da gelmez. Orada fay vardır ama çalışılmadığı için hiç gündeme gelmemiştir. Ama şöyle bir şey de var, zelzelenin ilk olduğu anda tespit etilen yer daha sonra detaylı bakıldığında tekerrür deniz kısmına denk gelebilir. Bunu azıcık daha zaman geçtikten sonra detaylı biçimde bileceğiz.

Methiyen Ahmet Ercan: Zelzele, olması beklenen büyük İstanbul zelzelesinin hakikatleşeceği Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde alana gelmedi. Kartal ya da Ümraniye’de olan ikincil kırıklar üzerinde oldu. Bu kırık, uzun senelerdir zelzele üretmedi.

Ama şunu söylemek gerekli, bu stil kırıklar İstanbul’un her yerinde bulunuyor ve İstanbul’da üretebileceği en büyük zelzele 4.0 büyüklüğündedir. İstanbul için büyük çekince oluşturmazlar ve bu zelzelenin ardından büyük bir zelzele gelme ihtimali yoktur. En ehemmiyetlisi de son yaşanan zelzele, Marmara’nın gergin olduğu anlamına da gelmez.