İstanbul sivrilerin buluşma noktası oldu! İşte sivrisinekten korunma kılavuzu...

İstanbul sivrilerin buluşma noktası oldu! İşte sivrisinekten korunma kılavuzu...

Her yaz mevsiminde fobili düşümüz haline gelen sivrisinekler bu sene de 'kanlı' suratını göstermeye başladı. İlaçlama başta olmak üzere bir hayli ihtiyat alınıp çaba için muhtelif yöntemler…

Uzmanlara göre; abuhava farklılığı, sivrisinekler başta olmak üzere böceklerin artmasının en büyük sebebi. Sıcaklıklarda görülen ani farklılıklar sineklerin yaşam şartlarını değiştirebiliyor. Türkiye'de sivrilerle çaba için en çok kullanılan yöntem klasik ilaçlama metodu.

1990'larda çocuk olanların hafızasına, peşinden koşup eğlencesiyle kazınan ilaçlama vasıtaları son 2 yıldır yine yoğun bir mesainin içine girdi. Ancak uzmanlara göre klasik çaba yöntemi artık fayda etmiyor. Alınması gereken başka tedbirler de var.

İstanbul sivrilerin buluşma noktası oldu İşte sivrisinekten korunma kılavuzu...

"BİYOLOJİK YÖNTEMLERİ DE KONUŞMAMIZ GEREK"

Hürriyet'e konuşan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Baytarlık Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, dikkat toplayan tespitlerde bulundu.

"Sineklerin hasarlarıyla çaba faktörün yolu popülasyonunu eksiltmektir. İlk etapta en ehemmiyetli çaba kaynağının ilaçlama olduğunu söyleyebilirim" diyen Prof. Yılmaz, değişik çaba metotları için "Aynı zamanda göletlere koyulan bazı balıklar sinek lavralarını harcıyor. Bu biçimde biyolojik doğrultudan da bir çaba verilebiliyor" biçiminde konuştu.

ABUHAVA FARKLILIĞI VURGUSU

Prof. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

*Havaların bir sıcak bir soğuk gitmesi sineklerin yaşam şartlarını değiştirebiliyor. Bu sebeple hiç görmediğiniz bir sineği dahi bölgenizde görebilirsiniz.

*Hastalık istikametine bakacak olursak da sinekleri birkaç kategoriye ayırmalıyız. Bunlar sivrisinekler, kokucu sinekler ve yakarca sinekler olarak adlandırılır.

TAŞIDIKLARI HASTALIKLARA DİKKAT!

*Sivrisineklerle bulaşan hastalıklara bakınca ise en ehemmiyetlisi Batı Nil Virüsüdür. Değişiği Chikungunya virüsüdür. Takribî 50 kadar virüs sayabiliriz. Ancak son zamanlarda özellikle Avrupa’da da sıkıntılar yaratan Batı Nil Ateşi, hem sivrisineklerde hem de kuşlarda bulunuyor.

*İtalya, İspanya gibi ülkelerde zaman zaman problemler yaratıyor. Batı Nil Virüsü garip bir biçimde kuşlarda da gözlemlenebiliyor. Kuşların kanını emen sivrisinekler bu virüsü alıp insanlara bulaştırıyor.

*Bu virüsün kuş-sivrisinek ve insan gibi bir döngüsü var. Atlarda da bulunan bu virüs atlardan insanlara bulaşmıyor. İnsandan insana temasla bulaşan bir virüs olmadığından şanslı sayılabiliriz.

DEV ŞİŞLİKLERİN ANLAMI

Prof. Yavuz, daha evvel görmeye alışkın olmadığımız büyüklükteki sivri şişlikleri için ise İran-Irak hattını işaret etti.

Yılmaz "Kum sineği olarak da öğrenilen yakarcalar, İran-Irak gibi ülkelerde hatta zaman zaman bizim ülkemizde de virüslere sebep olabilirler. Bulaştırdıkları virüs çok ölümcül olmayan ateşe ve kusmaya sebep oluyor. Bireyin altta uyuyan ve tetikleyici hastalıkları varsa ölümcül seyredebilir. Bu şişliklere sebep olanlar sivrisineklerden minik sineklerdir. Şark apseyi olarak öğrenilen leishmaniasis layşmanyaz da bulaştırabiliyorlar. Bu daha sıkıntılı bir enfeksiyondur. İnsanlarda tende lezyonlar oluşturabilen bir asalaktır" dedi.

İstanbul sivrilerin buluşma noktası oldu İşte sivrisinekten korunma kılavuzu...

Uzmanlar sivrisineğe karşı, Türkiye'de de bolca ekilen ve uygun maliyete çiçekçilerde de saksılı biçimde satılan lavanta çiçeğini öneriyor...

YURTTAŞ NE YAPMALI?

Sivrisineklerle gayrette belediyeler başta olmak üzere kamuya büyük görev düştüğünü andırdıran Prof. Yavuz şu tekliflerde bulundu:

*Dışarı atılan besin parçacıkları sivrisinek yaradılışlarına sebep oluyor. Yurttaşlarımız bu mevzuda dikkatli olmalı.

LAVANTA ÇİÇEĞİ VE LİMON YAĞI ÖNERİSİ

*Aynı zamanda oluşan minik göletler kurutulmalı. Yurttaş ise kendini gözetmek için sarihte kalan yerlerine lavanta çiçeği yağı ve limon yağı sürebilir.

*Ancak bunlar yüzde surat bir koruma sağlamaz. Etkisi geçince tekerrür sinek ısırıkları olabilir.

İstanbul sivrilerin buluşma noktası oldu İşte sivrisinekten korunma kılavuzu...

Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre sadece bir sene içerisinde 225 milyon insan sıtma hastalığına yakalandı. Bunlardan da 780 bini ölüm etti.

İLAÇLAMA GİDEREKMESINA DİKKAT

Sivrisinekle çabanın Kasım ile Mart ayları arasında yapılması gerektiğine vurgu yapan Uludağ Üniversitesi Parazitoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Çetin Volkan Akyol ise ilaçlama için 'giderekme' uyarısı yaptı. Akyol "Sivrisinek ile çabayı kasım ile mart aylarında başka bir deyişle sivrisineklerin larva yarıyıllarında vermemiz gerek. İlaçlama esnasında öldürme şansınız çok azdır. İlaçlamaların zamanında yapılması gerekli'' dedi.

Akyol yurttaşlar için ise şu tekliflerde bulundu:

*Bahçelerde su birikintisi, eski araba lastikleri gibi serinkanlı suların birikeceği civarların oluşmasını yasaklayın.

*Sarih su bidonları sivrisineklerin yumurtlama alanları. Bunlara dikkat edilmeli.

*Son senelerde sayısı artan göletler de serinkanlı su alanları olması açısından ihtiyat alınması gereken yerler.

İstanbul sivrilerin buluşma noktası oldu İşte sivrisinekten korunma kılavuzu...

ASYALISI DA VAR ORTADOĞULUSU DA

Riskli sinek cinslerinden, Asya Kaplan Sivrisineği Türkiye'de 10 sene evvel İpsala sınırında tespit edildi. Son 4-5 yıldır da İstanbul'da yerleşti, popülasyon çoğalmaya başladı. Yeniden, İran-Irak hattında görülen Kum sineği olarak da öğrenilen yakarcalar, ülkemizde de virüslere sebep olur hale geldi.

İstanbul'daki risk 'Asya kaplan sivrisineği'İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Baytar Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, İstanbul'da bedende yaraya neden olan sivrisinek cinsiyle alakalı açıklama yaptı. Prof. Dr. Yılmaz, "Asya Kaplan Sivrisineği, son zamanlarda İstanbul'da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek cinsi. Aslında bu sivrisinek en riskli viral hastalıklardan olan Batı Nil ateşi virüsünün taşıyıcısı" dedi.daha fazla video için