İstanbul Valiliği'nden '1 Mayıs' açıklaması: 212 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valiliği'nden '1 Mayıs' açıklaması: 212 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valiliği, Taksim'e çıkmaya çalışan 212 bireyin nezaretine alındığını ve haklarında adli harekât başlatıldığını duyurdu.

Sabah saatlerinden itibaren Mecidiyeköy Alanı, Dolmabahçe ve Barbaros Bulvarı başta olmak üzere Şişli, Beşiktaş ile Beyoğlu'nda toplanan bazı gruplar, ara caddeleri kullanarak, Taksim Alanı'na yürümek istedi.

Bölgede temkin alan polis ekipleri, bütün kapanma önlemleri kapsamında yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti. İhtarlara karşın parçalamayıp slogan atarak, polise katlanan gruplara müdahale edildi.

Kovid-19 önlemleri kapsamında uygulanan bütün kapanma ile Buluşma ve Şov Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri bahanesiyle çok rakamda şahıs nezaretine alındı.

Kuşkulular, Vatan Caddesi'ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğüne götürüldü.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA: 212 ŞAHIS NEZARETİNE ALINDI

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, " 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunma, Kazancı Yokuşu'na karanfil vazgeçme ve basın açıklaması arzında bulunan HAK-İŞ, TÜRKİŞ, Birleşik Kamu İş, Vatan Partisi ve TGB, Hak Sen, DİSK, TEÇ-Sen, SİME-Sen, SAHİMSen, DİSKTMMOB-Türk Tabipleri Birliği-KESK sendikalarının müracaatları, salgınla çaba ve bütün kapanma ihtiyatlarına uygun olmak kaydıyla Valiliğimizce değerlendirilerek muhakkak saat aralıklarıyla bu faaliyetlere izin verilmiştir" denildi.

Ancak yasadışı yürüşüylerin de olduğu belirtilen açıklamada, "Şehir ve ilçe Hıfzıssıhha meclislerince alınan caddeye çıkma kısıtlaması ve bütün kapanma önlemlerini ihlal ederek izin verilen sendikalar dışında ve Taksim Alanı'na çıkmak için bir araya gelen bireyler hakkında Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca yönetimsel harekât yapılmıştır. Kaymakamlıklarımızca 2911 Rakamlı Kanun uyarınca alınan kararlara ters olarak buluşma ve şov yapmak emeliyle bir araya gelen, güvenlik eforlarımızca yapılan tüm ihtarlara karşın parçalamayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 212 şahıs nezaretine alınmış ve haklarında adli harekât başlatılmıştır" bilgileri yer aldı.