İstanbul’a 160 yeni metrobüs için imzalar atıldı

İstanbul’a 160 yeni metrobüs için imzalar atıldı

İstanbul’da metrobüs filosunun yenilenmesi için 160 yeni metrobüs vasıtasının alım merasimi İstanbul Megakent Belediyesi İBB Başkanı Ekrem  İmamoğlu’nun katılımıyla asıllaştırıldı. İmza törenin ardından

İstanbul’da hizmet veren mevcut metrobüs vasıtalarının yenilenmesi için 100 adet tek körüklü 60 adet çift körüklü olmak üzere toplam 160 yeni metrobüs vasıtayı alımı için imza merasimi tertip edildi. İETT Edirnekapı Garajı’nda tertip edilen metrobüs taşıt alım imza merasimine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İETT Genel Müdürü Alper Akıllı, otobüs şirketleri yetkilileri, İETT yetkilileri katıldı. Mevcut metrobüs vasıtalarından daha uzun ve daha çok yolcu kapasitesine sahip olan otobüslerden 100’ü tek körüklü 21 metre uzunluğunda ve 201 yolcu kapasitesinde olacak. 60 tanesi ise çift körüklü, 25 metre uzunluğunda ve 281 yolcu kapasiteli olacak. Alınacak olan yeni metrobüslerin ise 2022 senesinde hizmet vermeye başlaması tasarlanıyor.  

İstanbul’a 160 yeni metrobüs için imzalar atıldı

"BU GİDİŞAT MİLLETİMİZİ MAĞDUR EDİYOR"

İmza merasiminde konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, "Bugün, vasati 10 yaşına gelmiş ve kmsi de vasati kmsi de 1 milyon 150 bine katlanmış, hatta bazı taşıtlarımızın 1 milyon 700 bin kmye katlanmış bir gidişatta filoyla metrobüs hattında hizmet veriyoruz. Teknik olarak, metrobüs hattında 1 milyon kmyi aşmış otobüslerin burada çalışmaması ve yenilenmesi gerekiyor. Bunu ben söylemiyorum. Teknik dostlarımızın yorumu bu biçimdedir. Bu gidişat zaman zaman milletimizi mağdur ediyor" dedi. 

: İlginize Sürükleyebilir Hangi şehirler mübalağa etti? Böyle giderse talebeler mekteplerini donduracak! Gören inanamayıp oraya koştu... Konutlarının önüne savaş uçağı indi!Aşıda vahim reyin... Aylar sonra ortaya çıktı!

"BU KENT HEPİMİZİN"

Konuşmasında 300 otobüs alımı için İBB meclisinde alınan borçlanma yetkisinin onayının bekletilmesini anımsatan İmamoğlu" Adım atmak ve bu süreci süratlendirmek istedik. İBB Meclisi’nden 300 otobüsün alınmasıyla alakalı, takribî 1 sene evvel, 90 milyon Euro’luk bir borçlanma yetkisi, rey birliğiyle geçti. Ne yazık ki, 9-10 aydır bu, Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı’nda bekletiliyor. Aksatılmaması, yurttaşlarımızın tüm güvenliklerinin en iyi biçimde sağlanabilmesi ismine, hizmetin kesintisizliği ismine atılan her adımın siyaset üstü bir şekilde değerlendirilip kararların verilmesi gerekir. Politik çekişmeler talihine, İstanbulluların kasvetlerini giderebilecek bir ekip uygulamalara ve kararlara mani olunmamalı. Neticede bu kent hepimizin. İstanbul tam Türkiye’nin gözbebeği. Her doğru iş, hangi müessese, kuruluş, birey tarafından yapılırsa yapılsın alkışlanmalı, iftihar dinlenmelidir" diye konuştu. 

İstanbul’a 160 yeni metrobüs için imzalar atıldı

OTOBÜSLER HAKKINDA BİLGİ VERDİ 

İmamoğlu alınacak olan otobüslerle alakalı bilgileri paylaştı. İmamoğlu, tek körüklü otobüs alımı için ekonomik açıdan  en avantajlı öneri 606 milyon 114 bin Türk Lirası. Çift körüklü otobüs alımı için ise 558 milyon lira ile şirketlerin öneri sunduğunu belirtti. İmamoğlu, "Yeni otobüslerin ilk partisi 2022 mart ayından itibaren metrobüs hattımıza servis vermeye başlayacak. Tüm otobüslerin yeniden aynı sene içinde mayıs ayında bitirilecek" dedi.  İmza merasiminin ardından otobüslere binen İmamoğlu yetkililerden bilgi aldı, metrobüsle kısa bir yolculuk yaptı. 

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın