İstanbul’a 5 milyar TL yatırım müjdesi

İstanbul’a 5 milyar TL yatırım müjdesi

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 31 Ocak’ta yapılacak 15 bin öğretmen tayinmesinin 7 bin 500’şöhretin İstanbul’a olacağını ve şehre en az 5 milyar TL yatırım yapılacağını söyledi.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, zelzelede gördüğü zarar sebebiyle devrilip yine inşa edilen Bahçelievler Anadolu Lisesi’nin açılış merasimine katıldı. “Yeni yarıyıl için ilk niyetimiz eğitimde fırsat denkliğini sağlamak” diyen Özer, 18 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılması beklenen Zeytinburnu’ndaki mektep açılışında İstanbul’a yapılacak yatırımlarla alakalı müjdeler verileceğini duyurdu. 31 Ocak’ta yapılacak 15 bin öğretmen tayinmesinin 7 bin 500’şöhretin İstanbul’a olacağını ifade eden Bakan Özer şöyle konuştu:

BÜTÜN GÜN ESENYURT’TA

“18 Şubat’taki müjdelerle alakalı şu anda yalnızca barbarca bir bilgi verip, müjdeleri o güne vazgeçmek istiyorum. İstanbul’a asgari 5 milyarlık eğitim yatırımı yapacağız. Maksimum sayı şehrimizin performansına, parayı kullanma kapasitesine ve arsa bulmasına bağlı. İstanbul’da bütün gün eğitimi en külfetli ilçemiz Esenyurt’tan başlatacağız. Oradaki problemleri de çözdükten sonra tüm ilçelerimizi eğitimle alakalı çok değişik bir aşamaya taşıdığımız yarıyıl başlayacak.

SURAT YÜZEYE DEVAM

Mekteplerin sarih kalmasıyla alakalı olay gündemden düştü. Bir haftamız kaldı, surat surata eğitime devam. Bugün haysiyetiyle tüm sınıfları kapalı olan mektebimiz bulunmuyor. Omikron varyantından dolayı yayılmalar süratli ama Allah’a şükür bizim en büyük avantajımız hocalarımızın aşılanma oranının çok yüksek olması. En az bir doz aşı olmuş hoca oranımız yüzde 94’lere geldi. En az iki doz aşı olmuş hoca oranımız yüzde 89’larda. Bir de aşı olmayıp hastalığı geçirip bağışıklık kazanmış olan hocalarımız var. Onlar da yüzde 5’ler ortamında.

50 YILLIK AÇIĞI KAPATTIK

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yalnızca İstanbul’da değil, Türkiye’nin dört bir köşesinde, Cizre’de, Silopi’de, Hakkari’de, Artvin’de, İstanbul’da, Muğla’da, İzmir’de Türkiye’nin tüm şehirlerinde mektep evvelinden yüksek öğretime kadar gerçekten vatandaşların kaliteli eğitime ulaşımıyla alakalı olağanda 20 seneye sığmayacak devasa bir yarıyıl yaşadık. Gelişmiş ülkeler, OECD ülkeleri eğitimdeki kitleselleşme sürecini 1950’li senelerde bitirdiler. Türkiye olarak bu sürece 50 sene gecikmeyle 2002 senesinden sonra dahil olabildik. Onun için Türkiye’nin tüm vatandaşlarının Sayın Cumhurbaşkanımıza bir minnet borcu vardır.”

İstanbul’a 5 milyar TL yatırım müjdesi

ŞUT ÇEKTİLER

Beraber mektebi dolaşan Bakan Özer ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, spor salonunda şut sürükleme yarışı yaptı. Talebelerin tribünden desteklediği yarışmayı Vali Yerlikaya kazandı. 16 ay başka bir mektebe konuk olduktan sonra mekteplerine kavuşan talebeler de Bakan Özer’le resim sürükletmek için yarıştı.