İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...

Bu yaz tatil için pek fazla zamanınız yoksa ve ailece birkaç gün kafa dinlemek istiyorsanız bu liste bütün size göre… Uzmanlara 'İstanbul’un yoğun temposundan azıcık olsun uzaklaşmak ve hem…

Pazar yasakları kalktı, uzun hafta sonu tatilleri de artık olası. Hafta sonuna ilave edilecek bir-iki günlük tatil de insanı yeniler. Özellikle İstanbul gibi yorucu ve stres dolu bir şehirde yaşıyorsanız, kafa dinlemeye gereksiniminiz var demektir. Ayrıca bayram tatili de kapıya sabretmişken ve bu yaz Ege ve Akdeniz’e gidip uzun bir tatil düşünmüyorsanız, sizin için dolu dolu iki-üç gün geçireceğiniz İstanbul'a yakın hoş bir liste hazırladık.

İster ailece deniz, kum ve güneş üçlüsünün sevincini sürün ister doğada kuş sesleri eşliğinde huzurun tadını çıkarın. Alternatif çok. Gezgin, blog ve seyahat yazarları Bahar Gündoğdu, İpek Evci, Nurgül Büyükkalay ve Erdoğan Gümüş hurriyet.com.tr’ye İstanbul’a yakın yerleri anlattı.

HARİKA PLAJLAR VE KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN BİR KOY: ERDEK / BALIKESİR

İstanbul’da 3,5 saat uzaklıkta

Burası Türkiye’nin en daha önceki sayfiye yerlerinden… Üstelik Marmara’nın en hoş denizine de sahip. Erdek’e karayoluyla erişebileceğiniz gibi Bandırma ya da Yalova’ya deniz otobüsüyle de geçerek basitçe erişebilirsiniz. En ünlü plajları Erdek’in merkezinde olmasına karşın etraftaki plajlar da çokça seçim ediliyor. Gezgin ve seyahat yazarı Bahar Gündoğdu, Erdek’te Büyük Ova, Turanköy, Narlı ve Ocaklar en hoş plajlar diyor ve ilave ediyor:

“Bu yerler dışında öyle bir yer var ki pek fazla öğrenilmiyor: Paflima Koyu! Narlı ve İlhanlı köyleri arasında bulunan koy, 1,5 km uzunluğunda incecik kumlarla kaplı. Erdek’e de yalnızca 30 km uzaklıkta.”

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Erdek Plajı

Ayrıca Bahar Gündoğdu Erdek’in tarihi bir bölge de olduğunu söylüyor ve dolaşılacak yerleri şöyle açıklıyor:

“Kyzilkos Antik Kenti, Sarih Hava Müzesi ve Seyit Gazi Tepesi’ne kesinlikle uğramalısınız. Gelmişken tekne turlarına da çıkmayı es geçmeyin. Bunlar dışında çok yakında olan Marmara Adası, Paşalimanı ve Zeytinli Adaları’na da basitçe gidebilirsiniz.”

Erdek’te konaklama: Bölgede çok muhtelif konaklama alternatifiniz mevcut. Kamping fiyatları bir çadır iki birey 100 liradan başlıyor. Otel konaklamaları ise 350-450 lira arasında değişiyor.

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Turanköy / Erdek

DENİZ, KUM VE GÜNEŞ: KIYIKÖY / KIRKLARELİ
İstanbul’dan 3,5 saat uzaklıkta

Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı bir sahil kasabası olan Kıyıköy, İstanbul’a çıkış noktasına göre 150-180 km uzaklıkta bulunuyor. Aynı zamanda bir balıkçı kasabası olan Kıyıköy, iki doğal sit arasında, denize nazır kayalık bir zemin üzerindeki meskeniyle muhteşem bir manzaraya sahip. İstanbul’un kargaşasından kaçıp birkaç gün de olsa doğayla baş başa kalmak, gün doğumu ve batımını izleyip muhteşem manzaranın tadını çıkarmak, deniz, kum ve güneş üçlüsünün doyumsuz sevincini yaşamak için oldukça ideal…

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Kıyıköy plajı

Seyahat yazarı Erdoğan Gümüş, kasabanın kuzeyinden ile güneyinden geçen ve her ikisi de doğal sit olarak patentlenen Papuçdere ile Kazandere çaylarında alabalık, sazan veya kefal avlayabilir, motorla ya da kayıkla gezinti yapabilirsiniz diyor.

“Böylesine muhteşem bir doğaya sahip Kıyıköy’şöhret aynı zamanda dar, uzun ve pak kumsalı da bulunuyor. Temmuz ve ağustos aylarında genellikle deniz suyu sıcaklığının 20-26 derece arasında değiştiği Kıyıköy plajlarında gönül rahatlığıyla güneşlenebilir, yüzebilir ve böylece hoş bir dinlenme fırsatı tutabilirsiniz.”

Erdoğan Gümüş ayrıca bölgede Bizans dönemine ait Kıyıköy Kalesi’ni, yeniden Bizans yarıyılı kaya manastırlarının en iyi misallerinden Aya Nikola Manastırı’nı, Osmanlı yarıyılı Kıyıköy Camisi’ni ve moloz taş ve tuğladan örülü kısmen devrilmiş Osmanlı Hamamı gibi tarihi yapıtları da listenize ilave etmeniz gerektiğinin altını çiziyor.

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Kıyıköy

Kıyıköy’de konaklama: Bölgede konut pansiyonculuğu yaygın olup, iki birey için günlüğü 200-250 liradan başlayan maliyetlerle ekonomik konaklama imkânı bulabilirsiniz.

PLAJ CENNETİ: KEFKEN VE KERPE / KOCAELİ
İstanbul’a 2-2,5 saat uzaklıkta

Kefken ve Kerpe Marmara Bölgesi’nin Karadeniz kıyısındaki iki sevinçli noktası. İki mesken alanı arasındaki mesafe yalnızca 8 km… Bu nedenle bölgeye yapılacak bir günlük turda tüm noktalar rahatlıkla ziyaret edilebilir. Özellikle muhteşem doğası, mavi sancaklı plajları ve tarihiyle sizleri kendilerine hayran vazgeçeceğinden emin olabilirsiniz.

Gezgin İpek Evci, Kefken ve Kerpe bölgesinde ziyaret edilebilecek 8 noktayı şöyle açıklıyor:

1- Pembe Kayalar / Kefken

Tuhaf jeolojik yapısı, sevinçli gün batımı saatleriyle netlikle görülmesi gereken noktalardan birisi. Tuhaf jeolojik yapısıyla antik çağdan beri taş ocağı olarak kullanılan alandaki kayalar su içerisinde daha yumuşakken su dışına çıktığında sertleşiyor. Bu özelliğiyle Osmanlı döneminde dikdörtgenler biçiminde kesilerek deniz yoluyla İstanbul’a götürülen ve mimaride kullanılan kayaların bugünkü görevi, balıkçılara ve gün batımında manzara sevinci sürmek isteyen ziyaretçilerine konut sahipliği yapmak.

2- Yeşil Koy / Kefken

Pembe Kayalara oldukça yakın konumda yer alan koy, kamp severlerin gözde noktalarından birisi. Hafta sonları kalabalıklaşsa da hafta içi günlerde sakinliğini koruyor.

3- Kapri Plajı / Kefken

Kayalıkların doğal bir havuz oluşturduğu plaj çocuklu aileler için pek uygun olmasa da oldukça rağbet gören noktalardan...

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Kefken

4- Kefken Adası / Kefken

Burası, Karadeniz’in Giresun Adası ile beraber iki adasından birisi. Denize girmek için seçim edilecek en hoş seçeneklerden. Hoş plajları, Cenevizlilerden kalma surları, Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi yıkıntılarıyla kendinizi İstanbul’un birkaç saat uzaklığında değişik bir ülkede hissedeceksiniz.

5- Cebeci Plajı / Kefken

Kefken’in 5-6 km uzunluğundaki Mavi Sancaklı sahili. Hafta sonları oldukça kalabalık olan plajı daha sakin tutmak isterseniz hafta içi günleri ya da sezon dışı zamanları seçim edebilirsiniz.

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Kerpe

6- Kerpe Ulus Plajı / Kerpe

İstanbul’a bu kadar yakın noktada Mavi Sancaklı plajların sevincini sürebilmek gerçekten çok büyük avantaj. Bu plajda sahil oldukça geniş ve kum... Dilerseniz şezlong seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Plajdaki soyunma kabinleri ve duşlar ise fiyatsız.

7- Sosyete Plajı / Kerpe

Kerpe Plajı’nın 100-150 metre ötesinden kalıyor. Yalnız burada plaj yok, beton bir platform üzerinden denize giriyorsunuz. Bu plajın avantajı daha az seçim edilmesi ve bu nedenle daha tenha olması.


8- Kartal Kayalıkları / Kerpe

Yapı olarak Pembe Kayalıklara benzeyen Kartal Kayalıkları Kerpe’nin en uç noktasında yer alıyor. Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla asırlar içerisinde şekillenen kayalar, eksilerek Ağva sahiline kadar devam ediyor. Bu noktayı günbatımı saatlerinde ziyaret ederseniz denizin içerisine batan güneş ile günün bitkinliğini üzerinizden atabilirsiniz.

Kefken ve Kerpe’de konaklama: Bölge, kamp için çok ideal. İster denize yakın bir yerde fiyatsız çadır kurun, isterseniz de günlüğü 50-100 lira arasında değişen kampingleri seçim edin.

'SAKİN ŞEHİR' UNVANINA SAHİP: GÖYNÜK / BOLU
İstanbul’dan 3,5 saat uzaklıkta

İstanbul’a 230 km uzaklıkta olan Göynük, suskun, sakin ve huzur dolu bir civarda tatil yapmak isteyenler için en hoş adreslerden biri. 2016 senesinde beynelmilel Citta Slow Birliği’ne dâhil olan ve ‘sakin şehir’ unvanına sahip Bolu’nun bu şirin ilçesi, kahverengi kiremitli çatıları ve beyaz badanalı konutlarıyla kartpostallık görüntü oluşturuyor. Tarihi, kültürel ve doğal hoşluklarının korunmuş olması ve özellikle kent dokusunun bozulmaması, Göynük’şöhret tüm mesken alanı olarak ‘kentsel sit alanı’ duyuru edilmesini sağlamış.

Turizmci ve seyahat yazarı Erdoğan Gümüş
, Göynük özellikle inanç ve kültür turizmi açısından da yoğun ziyaretçi akınına uğrayan turistik ilçelerimizden biri diyor ve Fatih Sultan Mehmet’in öğretmeni, İstanbul’un manevi fatihi olarak değerlendirilen Akşemseddin’in burada ölüm ettiğinin altını çiziyor.

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Göynük

“Öğretmenini çok seven Fatih, buraya bir türbe yaptırmış. Türbe ve hemen yanı başında 1335 senesinde yapılmış olan Süleyman Paşa Camisi, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde, “Latif ve havası güzel!” olarak nitelendirdiği tarihi hamam, Bıçakçı Dede Emir Sıkkîn Türbesi görülecek yerler arasında. Osmanlı sivil mimari yapıtlarının en hoş misalleri olarak Müderrisoğlu Konağı, Türksoylar Konağı, Akşemseddinoğlu Konağı, Caferler Konağı görülmesi ve dolaşılması gereken konaklardan kimileri.”

Göynük’te telaşsız, sakin ve yorulmadan neredeyse her yeri yürüyerek gezmeniz olası. Tarih kokan dar ve taş döşeli sokaklarını gezerken, ruhunuza dinlendiğini sezeceksiniz.

Göynük’te konaklama: Bölgede özellikle restore edilen konakların kimilerinde butik stili konaklama yapılabiliyor. İki şahsiyet konaklama gecelik oda kahvaltı dâhil 250-400 lira arasında değişiyor.

YEŞİLLİĞİN İÇİNDE: YEDİGÖLLER ULUSAL PARKI / BOLU
İstanbul’dan 4 saat uzaklıkta

Ulusal park duyuru edilmiş bu alanda, isminden de anlaşılacağı üzere yedi adet göl bulunuyor. Her biri muhteşem hoşlukta ama hoş olan yalnızca göller değil elbette, tabiat da bu hoşluğu dayanaklarcasına cömert. Gezgin ve seyahat yazarı Burcu Gürtürk Kadak Yedigöller’in Mengen’den takribî 70 km mesafede olduğunu ve günübirlik gidip gelinebileceğini söylüyor.

“Kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk, Yedigöller’de tesadüfebileceğiniz ağaçlardan. Parkın içinde ve yakın etrafında ise geyik, karaca, ayı, yabani domuz, kurt, tilki ve sincap görmek olası.”

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...

Yedigöller Ulusal Parkı’nın içerisinde besin ve meşrubat alışverişinizi yapabileceğiniz bir de kafesi var. Ancak yeniden de ulusal park merkeze uzak olduğu için ehemmiyetli lüzumlarınızı buraya gelmeden temin etmenizde fayda var.

Yedigöller’de konaklama: Buraya kadar gelmişken çadır kurmalısınız. Şayet kamp insanı değilim diyorsanız ulusal park alanı içerisinde yer alan kuruluşa ait bungalov konutlarda konaklama yapabilirsiniz. Maliyetler 700-900 lira arasında değişiyor.

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...

HUZURA AÇILAN PENCERE: ADATEPE VE YEŞİLYURT KÖYLERİ / ÇANAKKALE
İstanbul’dan 4,5 saat

Havadaki oksijen bolluğu bakımından dünyada ikinci sırada yer alan Kaz Dağları’na ömrünüzde bir kez de olsa kesinlikle yolunuzu düşürmelisiniz. Bu cennet coğrafyada etkisi altında kalacağınız yerlerin başında Kaz Dağları ve Edremit Körfezi’nin dibinde bulunan Adatepe ve Yeşilyurt köyleri geliyor. Köyler, Çanakkale şehir merkezine 105, Ayvacık ilçe merkezine ise 35 km uzaklıkta kalıyor. Osmanlıdan kalma konakları ve Rum taş konutlarının birbirine geçtiği köy caddelerinde yürümek çok sevinçli.

Gezgin ve seyahat yazarı Nurgül Büyükkalay, Adatepe’de her adım attığınızda karşınıza taş emekçiliğinin en hoş misalleri çıkacak diyor.

“Köyün en meşhur yapılarından biri Taş Okul. Daha Önceki mektep binası restore edilerek felsefe, edebiyat, sanat ve tarihi barındıran bir düşünce merkezine çevrilmiş. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarını gezerken karşınıza çıkan doğal mahsullerin satıldığı armağanlık eşya dükkânlarından sabun ve reçel alabilirsiniz. Çay molası için iki çınar ağacının gölgesindeki köy kahvesine kesinlikle uğramalısınız. Köyün dondurmacılarında Adatepe’nin yöresel otlarından yapılan meşhur otlu dondurmasının tadına da kesinlikle bakmalısınız.”

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Adatepe

Bu arada Adatepe, Ege’nin en hoş manzaralarından birine de konut sahipliği yapıyor. Köyün hemen girişindeki Zeus Altarı ziyaret listenizde olmalı. Zeus Altarı’nın Edremit Körfezi, Küçükkuyu ve Midilli’yi ayaklarınızın altına alan manzarası gerçekten görülmeye değer.

Gezgin Nurgül Büyükkalay ayrıca zeytinle aynılaşan bölgede bir de Zeytinyağı Müzesi’nin olduğunun altını çiziyor. Ayrıca imal düzeyinden filtre edilmesine, zeytinyağının soframıza kadar gelen hikayesini göreceğiniz müzede taze köy ekmeğinin tadına bakmayı da unutmayın diye ilave ediyor.
Yeşilyurt ise Kaz Dağları’nın bir başka büyüleyici köyü.

Bir zamanlar Türkler ve Rumların beraber yaşadığı köyün daha önceki ismi Büyük Çetmi. Köy, şehirden gelen sevdalıların emekleri üzerine bir hayli yapısı restore edilerek yine hayat bulmuş. Köyün Rum akıldalar tarafından inşa edilen tarihi camileri ve taş konutlarının 700 senelik geçmişi var. Gezgin ve seyahat yazarı Nurgül Büyükkalay yalnızca caddelerinde yürümek için dahi köye yolunuzu düşürmeye değer diyor ve ilave ediyor:

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Yeşilyurt

“Yeşilyurt Köyü bol oksijeniyle birlikte lezzetleriyle de sizi doyuracak. Köye özel lezzetlerden cevizli, tahinli ‘çetmi tatlısı’, gözleme ve mantı ikilisinin toplanmış hali ‘manlama’ ve karadut suyunu kesinlikle sınamalısınız. Köylüler tarafından yapılan testi ve sepet peyniri ile kekik, kapari ve ısırgan otunu da kesinlikle alışveriş listenize ilave etmelisiniz”

Adatepe ve Yeşilyurt köylerinde konaklama: Bazı oteller dağ manzarasıyla birlikte deniz manzarası da sunuyor. Konaklama fiyatları kalacağınız otelin tipine göre farklılık gösteriyor. Gecelik 450 liraya bir pansiyonda, 550 liraya bungalovda ya da 950 liradan başlayan maliyetlerle bir taş konakta konaklayabilirsiniz.

REKLAM FİLMİYLE POPÜLER OLDU: TARAKLI / SAKARYA
İstanbul’dan 3 saat uzaklıkta

2011 senesinde beynelmilel Cittaslow Birliği’ne kabul edilen Taraklı, Sakarya’nın ilçesi ve ülkemizin beşinci sakin beldesi. İstanbul’a 210 km mesafede bulunan ilçe, son senelerde kültür ve termal turizmi denilince ilk akla gelen yerlerden biri aynı zamanda. Bir zamanlar “Mümkünlü’de her şey olası!” reklam filmiyle de ismini duyuran Taraklı; tarihi, kültürel zenginliği ve doğal hoşluğuyla, sinema ve TV dizileri için de bırakılmaz mekânlardan…

Deniz, kum ve güneş önceliğinden ziyade suskun ve sakin civara sahip, tarihi ve kültürel zenginliği olan, günlük telaşa kapılmayacağınız bir yer mi arıyorsunuz? İşte Taraklı bütün de böyle bir yer…

Turizmci ve seyahat yazarı Erdoğan Gümüş, nice seyyahların duraklarından biri olan Taraklı’ya yolu düşen İbn-i Battuta: “Şirin ve büyük bir köy.” diye belirlemiş Taraklı’yı diyor. Gümüş ayrıca dar caddelerine girmeden evvel, Taraklı’yı kuş bakışı izlemek ve fotoğraflamak için en hoş noktalardan biri olan Hisar Tepesi’ne çıkmalısınız diye de ilave ediyor.

“Taraklı’da görülebilecek yerler arasında bulunan ve daha önceki bir konak olan Kültür Konutu, bütün bir müze kalitesinde. Burada ilçenin tarihini ve kültürünü yansıtan objeler sergileniyor. Kumaş dokuma tezgâhları, Romanların yaptıkları demir ve ferforje maketler, Taraklı doğumlu ünlü hattat Saim Özel’in yapıtları, yöresel elbiseler, sergilenen eşyalardan kimileri.”

Taraklı’da konaklama: Osmanlı yarıyılı sivil mimari misalleri bir hayli fazla ilçede. 100’şöhret üzerinde patent edilmiş konut ve konak bulunuyor. Kadirler Konağı, Hanımeli Konağı, Çakırlar Konağı, Hacı Rıfatlar Konağı, en çok alaka sürükleyen konaklar arasında yer alıyor. Restore edilmiş bu birbirinden hoş Osmanlı yarıyılı konaklarının bir kısmı butik otel olarak da kullanılıyor. Bu şirin otellerde birey başı konaklama maliyeti oda kahvaltı dahil 150 liradan başlıyor.

UFAK KARADENİZ: AKÇAKOCA / DÜZCE
İstanbul'dan 3,5-4 saat

Akçakoca; denizi, şelalesi, kanyonu ve kalesiyle dolu dolu zaman geçirebileceğiniz bir adres… Peki nereleri dolaşmalı? Bölge hakkında bilgi sahibi olan gezgin İpek Evci yedi adımda Akçakoca’da görülecek yerleri sıraladı…

1- Daha Önceki mesken yerlerini ziyaret edin

Cumhuriyet, Yukarıya Mahalle, Hacı Yusuflar ve Orhan Gazi semtleri bölgenin en daha önceki mesken yerleri. Özellikle değişik mimarisi, rengarenk çiçeklerle süslenmiş halleriyle Akçakoca konutlarını görmeden turunuzu bitirmeyin.

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Akçakoca

2- Yöresel Pazar

Hafta sonları kurulan pazardan tarhana, köy ekmeği, süt, peynir ve tereyağ almadan dönmeyin, tadı damağınızda kalacak. Fındık tarlalarına konut sahipliği yapan Akçakoca’nın şekerli fındıklarından da tatmayı unutmayın.

3- Orhan Gazi Mektebi

Pazarın 200 metre yakınında yer alan ve Cumhuriyet döneminin ilk mekteplerinden birisi olan Orhan Gazi mektebi, mimari olarak Ankara’daki meclis binasına çok benziyor. Burada harika resimler tutmanız olası...

4- Hemşin Köyü ve Hemşin Camii

Bölgenin en renkli mesken alanlarından birisi Hemşin Köyü ve 150 senelik bir geçmişe sahip olan Hemşin Cami... Cami iki kattan oluşuyor. İlk katı taştan, ikinci katı ahşaptan olan caminin mihrabı, minberi ve tavan emekçiliği oldukça alaka sürüklüyor. Cami ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer alıyor.

5- Ceneviz Kalesi

İlçe merkezine 3 km uzaklıktaki 12. asırdan kalma kale, moloz taşlarla inşa edilmiş. Takribî beş yıldır yenileme çalışmalarının yapıldığı kaledeki çalışmalar bu sene sona erdi. Tarihiyle, manzarasıyla kendisine hayran vazgeçen kalenin doğusunda ve batısında Mavi Sancaklı iki plaj yer alıyor. Kale ziyareti sonrasında deniz sevinci yapmak isteyenler için oldukça hoş bir nokta.

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...
Ceneviz Kalesi Plajı / Resim: Anadolu Ajansı

6- Aktaş Şelalesi

Akçakoca'da kaçırmamanız gereken yerlerden biri de ismini bulunduğu köyden alan Aktaş Şelalesi. İlçe merkezine takribî 11 kmlik uzaklıkta yer alıyor ve zengin nebat örtüsüyle çevrili olan şelalenin suyu 50 metrelik bir yükseklikten düşüyor.

7- Fakıllı Mağarası

Akçakoca turizminin en gözde noktalarından birisi Fakıllı Mağarası... Toplamda 1012 metre uzunluğunda... Astım hastalığına iyi geldiği söylenen mağaranın yalnızca 350 metrelik kısmı ziyarete sarih. Engebeli yollarında yürümenin güç olduğu mağaranın içerisindeki sarkıt ve dikitler oldukça etkileyici.

Akçakoca’da konaklama: Bölgede üç yıldızlı pek çok otel var. Gecelik konaklama maliyeti ise 400-600 lira arasında değişiyor.