İstanbul'da 14 mahallede muhtarlık yarışı

İstanbul'da 14 mahallede muhtarlık yarışı

İstanbul'da 14 semtteki muhtarlık tercihleri için rey kullanımı bitirildi. Muhtarlıklar için 11'i kadın 62 aday yarıştı, takribî 71 bin seçmen sandık başına gitti. Saat 17.00'de sona eren rey…

Yüksek Tercih Heyetinin Yüksek Seçim Kurulu aldığı karar yönünde, bazı şehirlerdeki köy ve semtlerde muhtarların ve/veya ihtiyar kurullarının tanımlanması için sandıklar heyetti. Bu istikamette İstanbul'da muhtelif sebeplerle düşen muhtarlıklar için 14 semtte 11'i kadın 62 aday yarıştı, takribî 71 bin seçmen sandık başına gitti.

HES DENETLEMESİ YAPILDI

Bayrampaşa Vatan Semti'nde 6, Kağıthane Telsizler Semti'nde 4, Eyüpsultan Silahtarağa Semti'nde 3, Beşiktaş Cihannüma Semti'nde 2, Maltepe Büyükbakkalköy Semti'nde 3, Güngören Sanayi Semti'nde 7, Şişli Mecidiyeköy Semti'nde 10, Şişli Feriköy Semti'nde 3, Çatalca'da Ormanlı Semti'nde 7, Kaleiçi Semti'nde 5, Beyoğlu'nda Asmalı Mescit Semti'nde 2, Kalyoncu Kulluğu Semti'nde 5, Katipmustafa Çelebi Semti'nde 3 ve Beykoz Anadolu Kavağı Semti'nde 2 aday muhtar olabilmek için yarıştı. Seçmenler kurulan sandıklarda sabah saatlerinde rey kullanmaya başlarken, geniş güvenlik tedbirlerinin alındığı mekteplerde polis ekipleri HES kodu denetlemesi yaptı. Seçmenler, sandık kapanış saatine kadar reylerini kullanırken, sonrasında sayım operasyonu yapıldı.

KORONAVİÜRS SEBEBİYLE ÖLÜM EDEN MUHTARIN EŞİ TERCİH KAZANDI

Beykoz Anadolukavağı Semti Muhtarı Serdar Lüleburgaz geçen mart ayında Kovid-19'a tutulmuş ve rehabilitasyon gördüğü Beykoz Devlet Hastanesi'nde 7 Nisan'da ölüm etmişti. Boş kalan muhtarlık koltuğu için Lüleburgaz'ın eşi Sevim Lüleburgaz ile Ömer Minik aday oldu.
Saat 17.00'de sona eren rey kullanma harekâtının ardından rey sayımına geçildi. Tercihte Sevim Lüleburgaz 464, Ömer Minik ise 116 rey aldı. Kullanılan 4 rey ise geçersiz sayıldı. Muhtarlığa seçilen Lüleburgaz, "Hem eşimin anılarını yaşatmak, hem de onun Anadolukavağı'na getirmiş olduğu hizmet niteliğini kalıcı bir hale getirmek istiyorum" dedi.