İstanbul'da 4 ilçede çayır tırtılı alarmı: 25 bin dekarlık alanda etkili oldu

İstanbul'da 4 ilçede çayır tırtılı alarmı: 25 bin dekarlık alanda etkili oldu

İstanbul'da 4 ilçede mera tırtılı görüldüğünü belirten Şehir Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca açıklama yaptı. Karaca, "2022 senesinde ayçiçeği ekilmiş olan alanımız 204 bin dekar, 25 bin dekarlık

Mera tırtılı İstanbul'da da ayçiçeği tarlalarına hasar verdi. İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Çatalca'da yapılan ilaçlama çalışmasına katıldı. Drone ile havadan Çatalca'daki ayçiçeği tarlalarına ilaçlama yapıldı. 

"30 SENE SONRA İLK KERE BÖYLE BİR YOĞUNLUK YAŞANDI"

Karaca, "Burada 'mera tırtılı' dediğimiz cinsle gayret ediyoruz. Nemli bir havadan sonra, Kurban Bayramı'ndan sonra, biz kelebek çıkışlarını görmüştük. Kelebek uçuşlarından sonra çiftçilerimizi uyarmıştık. Bu seviyede, 30 sene evvel de olmuştu. 30 sene sonra ilk kere böyle bir yoğunluk oldu. Yağmur yağınca, çiftçiler de biz de neşelenmiştik verim çoğalışı olacak diye. Sıradanda nem ve yağıştan sonra ayçiçeğinde yüzde 30 etrafında verim çoğalışı görürüz. Kelebeklerde de çoğalış oldu, yoğun bir tırtıl çıkışı alana geldi" dedi.

İstanbulda 4 ilçede çayır tırtılı alarmı: 25 bin dekarlık alanda etkili oldu

"ŞU ANDA BİZ BU HASARLIYI DURDURDUK"

Ahmet Yavuz Karaca, "4 ilçemizde şu anda tırtıl yoğunluğu var. Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Arnavutköy'de görünüyor. Ayçiçeğinde görüyoruz yalnızca, öteki mahsullerimizde bir hasar tespit edilmedi şu an. Biz öncelikle yer vasıtalarıyla ilaçlama yaptık, merkeze doğru drone ile ilaçlama yapıldı. Şu anda biz hasarlıyı durdurduk, istikrarlı gidişatta. 4 ilçemizde de drone ile ilaçlama devam ediyor. Takım dostlarımız sahadaki çalışmalarını sürdürüyor" diye konuştu.

İstanbulda 4 ilçede çayır tırtılı alarmı: 25 bin dekarlık alanda etkili oldu

"25 BİN DEKARLIK AYÇİÇEK TARLASINDA BU TIRTILI GÖRDÜK"

Karaca, "Bu vaka bugünkü bir vaka değil. Zaman zaman oluyordu ama bu yoğunlukta 30 sene evvel olmuştu. Abuhavasal mevsimsel, yağışla alakalı tam etkenler toplandığında bu cins olaylarla karşılaşıyoruz. Hasar olarak bakarsak, hasar tırtılların bulunduğu yerlerde yüzde 7-8 etrafında. Neminde yüzde 20-30 oranında kârı olduğunu düşünürsek, azıcık kârdan hasar ettik o kadar. İstanbul'da 2022 senesinde ayçiçeği ekiliş alanımız 204 bin dekar, 25 bin dekarlık alanda bu tırtılı gördük" dedi.

İstanbulda 4 ilçede çayır tırtılı alarmı: 25 bin dekarlık alanda etkili oldu