İstanbul'da akılalmaz sahtecilik Adi Tıp raporuyla ortaya çıktı

İstanbul'da akılalmaz sahtecilik Adi Tıp raporuyla ortaya çıktı

İstanbul'da 92 yaşındaki emekli hekim Mahmut Karaağaç’ın 10.6 milyon dolar dolandırılmasıyla alakalı davada, Adli Tıp Müesseseyi’ndan alınan rapor us almaz sahteciliği de ortaya çıkardı. Dolandırıcılıkta

Dolandırıcılık hadiseyi 11 Şubat 2020'de emekli Hekim Mahmut Karaağaç'ın evine haciz gelmesiyle ortaya çıkmıştı. Hekim Karaağaç, hiç tanımadığı insanlara 10.6 milyon dolar borçlu olduğunu bilmişti. Altında kendi imzası bulunan bonolarla icra duruşmasında dava açıldığı ve haberi olmadan sonuçlandığı bildirilmişti. Yaşlı ve varlıklı insanları dolandıran bu kabahat çetesinin yeni maksadı olduğunu kavrayan emekli Hekim Mahmut Karaağaç savcılığa kabahat ilanında bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonunda kuşkulular Aşkın A., Selahattin A. ve Mehmet Ali P.'nin ‘Kamu müesseselerinin tüzel şahsiyetini kullanmak suretiyle idrak etme hüneri eksilmiş şahsa karşı dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik' yargılamalarıyla 15'er seneye kadar mapus cezası istemiyle dava açıldı. Maznunların emekli Hekim Karaağaç'ı dolandırmak emeliyle üç ayrı tahvil tertip etmesi sebebiyle, her bir tahvil için ayrı ayrı cezalandırılmaları da arz edildi. Maznunlar, 45'er seneye kadar mapus cezası istemini suçlanıyor.

LALELİ PİYASASINDA İŞLER BÖYLE YÜRÜR

Maznunlar mahkemeler sırasında kendilerini korunmak için donakaltıcı ifadeler verdi. Maznunlar 10.6 milyon TL’yi bir çanta içinde, resmi hiçbir harekât ve tapu devri dahi yapılmadan, 92 yaşındaki Karaağaç'a teslim ettiklerini korundu. Suçlama sırasında maznunlara bu iddianın “yaşamın basmakalıp akışına uygun olmadığı" anımsadı. Maznunlar bunun üzerine “Laleli piyasasında alışverişler böyle oluyor, banka transferi olmaz" dedi.

İMZALARDA YAPIŞTIRICI VAR

Suçlama sırasında duruşma, Karaağaç’ın netlikle kendisi tarafından imza atılmadığını söylediği 10.6 milyon dolarlık tahvil ve öbür dokümanlarda Adli Tıp Müesseseyi tarafından analiz yapılmasına karar verildi. İstanbul Adli Tıp Müesseseyi’nda yapılan analiz geçtiğimiz Eylül ayında sonuçlandı. Raporda “Davaya mevzu tahvil, komite kontratı ve teslim tesellüm zabtındaki Mahmut Tahir Karaağaç ismine atılı imzaların kendisine ait başka imzalardan faydalanılarak oluşturulmuş olduğu tanımlanmıştır" denildi. Raporda Hekim Karaağaç’a ait gibi gösterilen imzaların, değişik dokümanlardan nasıl taşındığı da şöyle açıklandı: “Mevzubahisi dokümanlarda çizgisel hatların mevcut olduğu, yer yer yapıştırıcı bakiyeleri, kağıt lif kalkmaları kollandığı tanımlandı"

Adli Tıp emekli hekim Karaağaç’ın imzasını taşıyan değişik dokümanlardan çıkartılarak, kabahate mevzu tahvil ve öbür belgelere nasıl taşındığını da bu raporla ortaya koydu.