‘İstanbul’da büyük dönüşüm’

‘İstanbul’da büyük dönüşüm’

İstanbul Üsküdar’da Kirazlıtepe’den sonra 3 semtte daha kentsel değişim projesi yaşama geçireceklerini söyleyen Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, “İstanbul’un en büyük kentsel değişim…

Kentsel değişim seferberliği bitirilen projeleri gören yurttaşın arzıyla gelişiyor. Yaşama geçen projelerle beraber yeni bina ve semtlerden mutasyon arzı aldıklarını belirten Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, “Yurttaş iyi misalleri gördükçe sürece dahil olmak istiyor” dedi. Bu misallerden birinin de İstanbul Üsküdar’da yaşandığını belirten Müessese, Kirazlıtepe Semti’nden sonra Ferah Semti, Mehmet Akif Ersoy Semti ve Küplüce Semti’nde 140 bin metrekarelik bir alanda yeni mutasyon projesine başlanacağını açıkladı.

ERDOĞAN YÖNERGE VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Nisan Ulusal Dominantlık ve Çocuk Bayramı nedeniyle Çamlıca’da tertip edilen sancak merasiminde, Üsküdar’daki mutasyon için yönerge verdiğini ifade eden Bakan Müessese, “Bu bölgelerde saha tespit çalışmaları ve fizibilite çalışmalarına Üsküdar Belediyesi ile birlikte başlandı. Ferah ve Mehmet Akif Ersoy Mahallerinde takribî 1.500 bağımsız ünite ve 155 bin metrekare yapı stokunun dönüştürülmesi amaçlanıyor. Küplüce Semti’nde ise takribî 3 bin bağımsız ünite ve 300 bin metrekare mevcut yapı stokunun mutasyonu hakikatleştirilecek” dedi. Müessese hak sahipliği tespiti, projelendirme çalışmaları yapılan mahallerde yurttaşlarla uzlaşma sürecine de yakında başlanacağını, sonrasında da inşaat çalışmalarına geçileceğini ifade etti.

AĞUSTOSTA TESLİM

Çamlıca Camii’ne komşu Kirazlıtepe’de kentsel değişim çalışmalarının 2019 senesinde başladığını andırdıran Bakan Müessese, “İlk etabı ağustos ayında ikinci ve üçüncü etapları da 2022 sonunda bitirilecek mutasyon projeleriyle beraber 566 bina, 1.595 bağımsız ünitenin mutasyonu hakikatleşmiş olacak” dedi. Kirazlıtepe’de evlerin yatay mimaride olduğuna da dikkat toplayan Bakan Murat Müessese, “Zemin artı üç dört katı geçmeyen, mahalle kültürünün yaşatılacağı, Çamlıca Cami’miz ve Çamlıca Tepe’mizle komşuluk ilişkilerinin devam edeceği bir proje yapıyoruz. Kirazlıtepe’de proje ağustos ayı itibariyle bitecek ve hak sahibi kardeşlerinize teslim ediyor olacağız. Öteki semtlerimizde de en süratli biçimde tehlikeli yapılar yenileceğiz” dedi. Mutasyon başında tüm yurttaşlarla anlaşılamadığını anımsatan da Müessese, “Ancak biz 18 senede yaptığımız her işte olduğu gibi kentsel değişim sürecinde yurttaşlarımızın rızası çerçevesinde projelerimizi yürüttük” diye konuştu.
‘İstanbul’da büyük dönüşüm’
5 SENEDE 1.5 MİLYON EV

Bugüne kadar yapılan ve tasarlanan projelerle beraber Üsküdar’da toplam 22 bin 155 bağımsız ünitenin dönüştürülmüş olacağına dikkat toplayan Bakan Murat Müessese, amaçlarının ülke genelinde her sene 300 bin, 5 senede 1.5 milyon acil öncelikli evi dönüştürmek olduğuna ilave etti.


Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara