İstanbul'da casus savaşları... İranlı suikast çetesi operasyonla çökertildi

İstanbul'da casus savaşları... İranlı suikast çetesi operasyonla çökertildi

Son 1 ay içinde İran'da üst üste ehemmiyetli adlar hayatını kaybetti. İstanbul'da yaşanması tasarlanan muhtemel bir suikast vardı ve bunun önüne de İstanbul Emniyeti geçti. İsrailli bir grup turiste

Son yarıyılda İranlı bilim adamlarına ve Albay Hassan Said Khodaei’ye müteveccih suikastler Tahran-Tel-Aviv hattında gerilimi tırmandırırken, İran İstihbaratınca yönlendirildiği iddia edilen bir hücrenin, İsrailli turistlere suikast tertip etmek üzere ‘iş adamı’, ‘turist’ ve ‘talebe’ kılığında Türkiye’ye sevk edildiği iddia edildi.

Tetikçilerin de aralarında olduğu öne sürülen eylem timinin, İstanbul’da bazı günü birlik konutlara ve Beyoğlu Kuloğlu Semtindeki bir otele yerleşerek, İsrailli grupları izleyip faaliyetlerini yakın takibe aldıkları tespit edildi. İran ismine çalışan silahlı hücre ağına üye şahısların tamamının İranlı olmadığı ve içlerinde bazı yerel unsurların da bulunduğu bilindi. Bu sırada eylem tasarıyı arayışında oldukları tespit etilen suikast ağı, Türk güvenlik ünitelerince uzun vakittir takibe alınarak ülkedeki her hareketi mercek altında yakalandı. Suikast silahları ile beraber günü birlik konutlara ve Beyoğlu’ndaki bir otele yerleşen İran hücresine müteveccih Perşembe günü gece müddeti baskın yapıldı. Atak tasarlayan İranlılar, nezaretine alındı. Olası bir atağı güvenlik üniteleri yasakladı.

CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ, canlı yayında işlemin detaylarını anlattı:

Reelinde İran'da, Tahran'da başlayan bir dizi suikast zinciri olmuştu. Ve İran Devrim Muhafız subayları öldürülmüştü. Ardından üst düzey yetkili olan Albay Hassan Said Khodaei evinden düşerek can verdiği söylenmişti. Bu da büyük bir tesir yaratmıştı. Ve ardından da yeniden İran için çok kritik adlar tuhaf ve eksantrik bir biçimde, kimi gittikleri bir yemekte, kimi gezi sırasında bir biçimde hayatlarını kaybetmişlerdi. İran için bu kadar ehemmiyetli insanların peş peşe öldürülüyor olması tabi İran İstihbaratı açısından da bir zaafiyet olarak değerlendirilmişti.

"AJAN SAVAŞLARI İSTANBUL'A TAŞINDI"

İran'ın bu süreçten sonra hücum yaptığını da değerlendirebiliyoruz. Zira Tahran'da başlayan ajanlar savaşının İstanbul'a taşınmaya çalışıldığı da bu süreçten anlaşılıyor.

Geçtiğimiz hafta Beyoğlu'nda yürüyen bir grup İsrailli turist, bütün otellerine gideceği sırada İsrail Gizli Haber Alma Örgütümilattan Önce casusları tarafından bir anda durduruluyor, zırhlı vasıtalara bindiriliyor ve hemen ülkelerine sevk ediliyor.

İstanbulda casus savaşları... İranlı suikast çetesi operasyonla çökertildi

Zira iddiaya göre İsrailli turistlerin otelinde bekleyen İranlı ajanlar var. Peki öyle miydi? Hem MİT, hem İstanbul Şehir Emniyet Müdürlüğü, çok kritik bir harekât tertip etti. Reelinde takipler aylardır devam ediyordu. Takımlar film gibi bir işlemle İranlı suikast ve ajanlık çetesini çökertti. 

4 GÜNLÜK EK NEZARET SÜRESİ VERİLDİ

Şu an nezaretine alındılar, nezaret operasyonları devam ediyor. Denetlemeleri devam ediyor. 4 günlük ek nezaret süresi daha alındı. İstanbul Şehir Emniyet Müdürlüğü takımları tarafını denetleniyor. 

Emniyet güçlerimiz Türkiye'de bir ajanlar savaşı olmasına izin vermedi.