İstanbul'da korkutan görüntü! Siyaha döndü... 'Evlerde uyuyamıyoruz, kurbağa bile yaşamıyor'

İstanbul'da korkutan görüntü! Siyaha döndü... 'Evlerde uyuyamıyoruz, kurbağa bile yaşamıyor'

İstanbul'daki Riva Deresi lekelilik sebebiyle siyah renge büründü. Lekelilik canlı popülasyonunu eksiltirken balık vefatlarına neden oldu. Semtli nehirdeki durumdam davacı olurken "Yaz geliyor,…

Beykoz Riva Deresi'nde senelerdir süren lekelilik, son günlerde yeniden arkasıydı. Yüzeyi atıklarla kaplanan nehirde balık vefatları arkasıydı. Can Veren balıkların yüzeye çıktığı nehirde, suyun rengi siyaha döndü. Değişik canlıların da yaşam savaşı verdiği ırmağın dibini ise çamur kapladı. DHA takımı, tekneyle nehre açılıp, yaşanan lekeliliği görüntüledi.

"KONUTLARDA DURAMIYORUZ"

Bozhane Mahallesi'nde yaşayan Metin Türk, ırmağın gidişatından rahatsız olduklarını belirterek, "Ömerli tarafındaki fabrikaların atıkları nehri bu hale getiriyorlar. Haliç'ten daha makûs oldu. Yaz geliyor, sinekler başladı koku başladı, konutlarda rahat uyuyamıyoruz, yatamıyoruz. Bir an evvel birilerinin buna ihtiyat alması gerekli. Kurbağa dahi yaşamıyor" dedi.

İstanbulda korkutan görüntü Siyaha döndü... Evlerde uyuyamıyoruz, kurbağa bile yaşamıyor

"KANALİZASYON GİBİ AKIYOR"

Doğma sihrime Bozhaneli olan Cem Güleç de "Netlikle natürel bir lekelilik değil. Sarih kanalizasyon gibi akıyor. Hiç bir balık yaşamıyor Irmak her geçen gün daha makûsa gidiyor. Etrafta sorgulanmayan arıtması olmayan fabrikalar var. İSKİ'ye bağlı arıtma kuruluşu var. Netleşmiş bir vaziyet yok ama ırmağın bu lekeliliğinde, arıtılmadan verilen suyun olduğunu düşünüyoruz" biçiminde konuştu.

"DAHA ÖNCEKİNDEN BURADA BUĞDAY YIKANIYORDU"

26 yıldır semtte yaşayan bir vatandaş de "Balık yakalayıp yiyorduk burada, sudan yararlanıyorduk, halk bahçesini suluyordu. Şimdi sulanacak bir gidişatı yok. Balığın yapıtı kalmadı. Burada buğday dahi yıkanıyordu, Halk içiyordu bu suyu" dedi.

İstanbulda korkutan görüntü Siyaha döndü... Evlerde uyuyamıyoruz, kurbağa bile yaşamıyor

İSKİ, ANALİZLERDE BULUNDU

Öte yandan İSKİ'den geldiklerini bildiren bir grup, ırmak ve etrafında analizlerde bulundu. Muhtar ve semtliyle görüştü.

ÇALIŞMA YAPILMIŞTI

Bu arada geçtiğimiz sene yaşanan lekelilik sonrası Beykoz Belediyesi yetkilileri, bölgede bulunan İSKİ Atık Su Arıtma Kuruluşu'nin kapasitesinin artan popülasyonla beraber noksan kaldığını ve bu sebeple atık suların ırmak suyuna karıştığını belirtmişti. İBB de nehirde çalışma yapmıştı.