İstanbul'da koronavirüs vakaları son 10 günde yüzde 30 oranında azaldı

İstanbul'da koronavirüs vakaları son 10 günde yüzde 30 oranında azaldı

İstanbul Şehir Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul'da, yeni tip koronavirüs Kovid-19 olaylarının son 10 günde yüzde 30 oranında eksildiğini bildirdi. Prof. Dr. Feriha Öz Acil Vaziyet…

Prof. Dr. Memişoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, taburcu olan hasta rakamının da çoğaldığını belirtti.

Memişoğlu, "İstanbul'da Kovid-19 olaylarımız son 10 günde yüzde 30 oranında eksildi. Günlük taburcu olan hastaların rakamı servis ve yoğun bakımda uyuyanlardan daha fazla. İstanbul dışına çıkan yurttaşlarımızın temas temkinlerine dikkat ederek bulaşma olmadan dönmelerini istirham ediyoruz." ifadelerini kullandı.

<strong>İstanbul</strong>da koronavirüs vakaları son 10 günde yüzde 30 oranında azaldı
PROF. DR. NURETTİN YİYİT: AYAKTAN MÜRACAATLARDA DÜŞÜŞ BAŞLAMIŞ

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Vaziyet Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, koronavirüs temkinleri kapsamında 17 gün uygulanacak bütün kapanma evvelinde açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yiyit, ayaktan müracaatlarda düşüş başladığını belirterek "Yüzde 25'lik dilimlerle de uyuyan hasta sayımızın düştüğünü görüyoruz. Bunun önümüzdeki haftadan itibaren yoğun bakımlara yansımasını bekliyoruz" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın İstanbul'daki olay rakamlarında yüzde 20 düşüş olduğunu açıklamasının ardından DHA'ya konuşan Prof. Dr. Feriha Öz Acil Vaziyet Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, 17 günlük bütün kapanma evveli son vaziyeti değerlendirdi. Prof. Dr. Yiyit, "Olaylarımız oldukça yüksekti öğreniyorsunuz. Ama bir evvelki hafta itibariyle biz ayaktan müracaatlarda yüzde 20'lik düşüşe gitmeye başladık. Şimdi bunun uyuyan hastaya yansıması da artık düşüş lehine döndü. Biz artık taburculuk lehine ilerliyoruz. Ve yüzde 25'lik dilimlerle de uyuyan hasta sayımızın düştüğünü görüyoruz. Bunun artık önümüzdeki haftadan itibaren yoğun bakımlara da yansımasını bekliyoruz. Artık yoğun bakım rakamlarımız düşmeye başlayacak. Ve sonra da vefat rakamlarımız düşmeye başlayacak. O an geldiğinde hakikatinde belki daha çok mutlu olmaya başlayacağız" dedi.