İstanbul'da krtik seviye ulaştı! Korkutan görüntü

İstanbul'da krtik seviye ulaştı! Korkutan görüntü

İstanbullular bugün puslu bir sabaha uyandı. Hava kirliliği özellikle Sultangazi, Aksaray, Esenler, Bağcılar ve Kadıköy'de 'hassas' seviyeye ulaştı. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji…

İstanbul'da bu sabah saatlerinden itibaren pek çok noktada pus vardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB)'nin hava kalitesi haritasında turuncu başka bir deyişle "hassas" düzeye erişen noktalar Sultangazi, Aksaray, Esenler, Bağcılar ve Kadıköy olarak görüldü.

KİRLETİCİLER BASINÇ HASEBİYLE YÜKSELEMİYOR, YERE YAKIN DÜZEYDE KALIYOR

İstanbul'daki puslu havanın nedenini izah eden İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Azası Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Şu anda ülkemizde yüksek basınç alanı hakim. Yüksek basınç alanı olduğu vakit, havada genel olarak inici bir vaziyet söz konusudur. Normal koşullarda hava yükselir fakat yüksek basınç alanlarında genel olarak hava aşağı doğru çöker. Dolayısıyla gece süresince ışınım yoluyla yeryüzünün hızlı bir şekilde soğuması, sabah güneşin doğması ile birlikte havalar ısınınca buralarda buharlaşma oluyor, yere yakın düzeyde pus oluşuyor. Yüksek basınç alanlarında bir de hava hareket edemediği için, yükselemediği için atmosfere saldığımız kirleticiler yükselemezler. Bu aralar hava kalitesi diğer günlere göre daha düşüktür. Kirleticiler yere yakın olduğu için kalite düşmüş olur. Böyle günlerde olası mevki kalitenin düşük olduğu yerlerde daha az bulunmak, vücudumuzu yoracak sportif faaliyetlerden kaçınmak gerekli. Zira vücut hareketlerimizin artması daha fazla solunum ve kirli havanın vücuda geçmesi mananına geliyor" diye konuştu.

SULTANGAZİ, AKSARAY, ESENLER, BAĞCILAR BÖLGELERİNDE KİRLİLİK HASSAS DÜZEYDE

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı'nın tüm şehirlerde hava kalitesi ölçüm istasyonları olduğunu vurgulayan Toros, şöyle devam etti:

"Onlara bakmak lazım. Orada renkler vardır, yeşil ve sarı renk görüyorsunuz sıkıntı yok. Ama turuncu, kırmızı, kahverengi gibi renkler varsa biraz daha dikkat etmek gerekiyor. Yeri geldiğinde çıkmamakta yarar vardır diye düşünüyorum. İstanbul'a baktığımız zaman kimi bölgelerde sarı renkte, orta ama bazı yerlerde ise turuncu yani hassas düzeyde bir hava kalitesi olduğunu görüyoruz. Bu durumun bilhassa hassas grupları yaşlılar, çocukları negatif etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Aksaray, Esenler, Sultangazi gibi yerlerde hava kalitesinin diğer noktalara göre daha düşük olduğunu görüyoruz"

KUVVETLİ ENVERZİYON TABAKASI BU HAFTA TESİRLİ

Ülkemiz üzerinde Yüksek basınç alanı tesiriyle, gece geç saatlerden sabah saatlerine kuvvetli enverziyon tabakasının olduğunu ifade eden Hüseyin Toros, "Normalde sıcaklık yükseklikle azalırken, bu sıralar yere yakın düzeyden yukarıya çıktıkça daha sıcak oluyor. Dolayısıyla yere yakın düzeydeki hava üzerinde bir tabaka oluşmuş oluyor. Ve bundan dolayı yere yakın tabakada atmosfere saldığımız gazlar düşey istikamette dağılamadığı için yer düzeyinde sis, pus oluşturuyor ve kirlilik değerleri artıyor. Verilere baktığımız vakit bu hafta, bu tabakanın ülkemizin pek çok yerinde tesirli olacağını görüyoruz" diye konuştu.

"ZEYTİNBURNU'NDA BU PUS YOKTU"

Zeytinburnu'nda yaşayan ancak Aksaray'a geldiğinde daha puslu bir hava ile karşılaştığını ifade eden Hasan Yeşil, "Ölçüm aleti olmadığı için bilemiyoruz tabii ki fakat tabiatı biz katlettiğimiz için hava kirleniyor. Tedbir alınmadığı sürece de artacak. Pus var fakat tabii bunu neye bağlayacağız onu bilemiyoruz. Uzmanlar daha iyi biliyor. Zeytinburnu'ndan geliyorum, Zeytinburnu'nda bu pus yoktu. En büyük etkenlerden biri trafik tabii" dedi.

"HAVA KİRLİ GÖRÜNÜYOR"

Bir başka yurttaş ise, "Şu an hava kirli görünüyor. Kalitesi iyi değil, boğucu hissediyoruz. Her taraf kapanmış gibi. Kalabalık burası zira. Daimi burada değilim, Kartal'da hava daha iyiydi" diye konuştu.

"SANKİ İÇİME DUMAN ÇEKİYORUM"

Kirli havadan rahatsız olduğunu söyleyen Zarife Şahin ise, "Migrenim var, şu an o kadar rahatsızım ki, sanki içime duman çekiyorum. Kasımpaşa'da yaşıyorum orada semtte bir kirlilik var, burada da arabalardan dolayı kirlilik çok" diye konuştu.