İstanbul'da pandemisiz yaz hazırlığı: Plajlarda hummalı çalışma

İstanbul'da pandemisiz yaz hazırlığı: Plajlarda hummalı çalışma

Koronavirüs salgını sebebiyle geçtiğimiz sezon tatilcileri maskeli ve mesafeli ağırlayan plajlar, yeni yarıyıla hazırlanıyor. Sarıyer Kilyos'ta yeni sezonu bekleyen plajlardaki hazırlıklar tüm sürati

Koronavirüsle gayrette basmakalıplaşma sürecine geçilirken, Sarıyer Kilyos'ta yeni sezonu bekleyen plajlardaki hazırlıklar da tüm sürati ile sürüyor. Havaların ısınması ile beraber hafta sonundan itibaren açılması beklenen plajlarda, hummalı bir çalışma asıllaştırılıyor. Plajlarda bulunan tuvalet ve duş alanları gibi ortak kullanım alanları, tatilciler için hazırlandı. Yeni sezonda maskesiz yarıyıla geçilmiş olsa da, plajlarda bulunan iki şezlong arası 60 santimetre, şezlong grupları arasındaki mesafe ise 2 metre kaidesine uygun olarak tertip edildi.

İstanbulda pandemisiz yaz hazırlığı: Plajlarda hummalı çalışma

"YASAK KALKTI AMA KAİDELERE UYMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Kilyos'ta plaj idareyicisi olarak vazife yapan Abdullah Yanlı, hazırlıkların son düzeye geldiğini belirterek, "Havaların ısınmasıyla beraber önümüzdeki hafta plajları açmayı düşünüyoruz. 40 yıldır buradayız böyle bir soğuk görmedik. Önümüzdeki cumartesi gününden itibaren kapıları açmayı tasarlıyoruz. Pakliklerimiz yapılıyor, geçen yıl pandemi kaideleriyle alakalı problemler vardı. Yeniden o kaidelere dikkat etmek üzere hazırlıklarımız devam ediyor. Yalnızca maske kaideyi kalkacak. Şezlong mesafeleri devam edecek, şezlonglar arası 2 metre olacak. Yasak kalktı ama bazı kaideleri uygulamaya devam edeceğiz. Kapasitemiz muhakkak, her yıl biz kapasiteyi eksiltiyoruz. Daha Öncekinden burada kapasite 6 bindi, şu an bin 600 oldu. Pandemi yarıyılıyla beraber eksilmeye başladık. Artık bu sayı ile daha iyi hizmet verdiğimizi fark ettik. Her şeyin maliyeti çoğalıyor ama özel hizmet yaptığımız için biz çoğalışla hareket edemiyoruz ne yazık ki" biçiminde konuştu.

İstanbulda pandemisiz yaz hazırlığı: Plajlarda hummalı çalışma

 

"GEÇEN SENE 70 LİRA, BU SENE 100 OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Plaja giriş fiyatları hakkında da bilgi veren Abdullah Yanlı, "Geçen sene hafta içi plaja giriş fiyatı 70 liraydı, hafta sonu 120 lira arasındaydı. Bu yıl da hafta içi 100 lira, hafta sonu 150 lira olacağını düşünüyorum. Geçen yıl yoğunluk düşüktü, evvelki yıl yasak olduğu için insanlar tatile gidemediler. Bu yıl da Ege ve Akdeniz bölgesindeki maliyetlerin çok uçuk sayılarda olması sebebiyle umutluyuz" diye konuştu.

İstanbulda pandemisiz yaz hazırlığı: Plajlarda hummalı çalışma

"HAVALAR ISININCA GELECEĞİZ"

Plaja deniz havası almaya geldiğini belirten Sena Vergül, "Pandemi yarıyılında yasaklardan dolayı gelemedik ama havalar ısınınca geleceğiz" ifadelerini kullandı. Can Adıgüzel ise, "Pandemi yarıyılında gelemedik, bu yıl kazancız" dedi.

İstanbulda pandemisiz yaz hazırlığı: Plajlarda hummalı çalışma