İstanbul'da pazar günü seçim heyecanı var! 14 mahallede sandık kurulacak

İstanbul'da pazar günü seçim heyecanı var! 14 mahallede sandık kurulacak

Yüksek Tercih Heyeti Yüksek Seçim Kurulu, vefat ya da değişik sebeplerle muhtarlıkları düşen mahalle ve köylerde 6 Haziran günü tercihlerin yinelenmesine karar verdi. İstanbul'da da 14 mahalle…

Vefat ya da değişik sebeplerle muhtarlıkları düşen mahalle ve köylerde Yüksek Tercih Heyeti Yüksek Seçim Kurulu tarafından 6 Haziran Pazar günü, tercihlerin yinelenmesine ve ara tercih yapılmasına karar verildi. Türkiye genelinde 753 yerde sandığa gidilecek tercihte İstanbul'da da 14 mahalle yeni muhtarlarını tanımlayacak.

Muhtar adayları, sandıktan en fazla oyu alabilmek için devamlı çalışıyor. Aday oldukları semtlere pankartlar ve posterler asıp, el bültenleri dağıtan muhtar adayları, kapı kapı gezip, rey istiyor. Mahalle durgunlarının muhtar adaylarından arz ettiklerinin başında ise; yeşil alan, park ve sağlık ocağı yapılması geliyor.

Türkiye Elektrik Kurumu KADIN ADAY

Bayrampaşa Vatan Semti'nde biri kadın 6 aday muhtarlık yarışına katıldı. Hali Hazırda aza olan türkiye elektrik kurumu kadın aday Dilek Teksoy, "2014 senesinden beri muhtarlıkta çalışıyorum. Muhtarımız ölüm ettiği için ara tercih olacak. Altı ismeyiz, türkiye elektrik kurumu kadın ismeyim. Tercih havası oluştu. Beş erkeğe karşı türkiye elektrik kurumu kadın olmam da bir alakaya neden oluyor. Sağlık ocağımız yetersiz. Seçilirsek öncelikle bunu dile getireceğiz" dedi.

İstanbulda pazar günü seçim heyecanı var 14 mahallede sandık kurulacak

Ölüm eden muhtarın yerine vekalet eden Sebahattin Uçar da Vatan Semti'nde aday oldu. Uçar, 6 aday olduğunu söyleyerek, "Ben de adaylardan biriyim. Hepsi buranın insanı. Hepsine galibiyetler diliyorum. Bu bir yarış. Kazanmakta var kaybetmekte. Tercih atmosferi oluştu. Sıcaklıklı sürüyor. Herkes konutlara gidiyor. Pusulalarını veriyor. Caddede olsun konutlarda olsun diyaloğa girdi herkes" diye konuştu.

ÖLÜM EDEN BABASININ YERİNE ADAY OLDU

Eyüpsultan Silahtarağa Semti'nde ise 3 aday bulunuyor. Ölüm eden muhtar babasının yerine aday olan Ergün Akgün, "Rahmetli babamdı muhtar. Kısmet olursa biz devam ettireceğiz. Allahın İzniyle semtimizi daha hoş yerlere getirebilmek için uğraşacağız" ifadelerini kullandı.

Diğer adaylardan biri olan Hüseyin Aksoy, "En büyük meselemiz çocuk parkı. Gençlerimizin top oynayacağı alan yok bunlara talibim" dedi.

İstanbulda pazar günü seçim heyecanı var 14 mahallede sandık kurulacak

"MUHTARLAR ÇEKİŞİYOR"

Rey vermek için pazar günü sandığa gidecek olan seçmenlerden Ergün Sırmalı ise, 57 yıldır Vatan Semti'nde yaşadığını belirterek, "Hayırlısı olsun. Sağlık ocağımız ve park noksanımız var. Bayrampaşa'nın en daha önceki mahallerinden burası" biçiminde konuştu.

60 yıldır aynı semtte yaşayan Muzaffer Muhacir, "Coşku var. Muhtarlar çekişiyor" dedi.

İstanbulda pazar günü seçim heyecanı var 14 mahallede sandık kurulacak

TERCİH HEYECANI YAŞANAN MAHALLELER

Bayrampaşa Vatan Semti, Kağıthane Telsizler Semti, Eyüpsultan Silahtarağa Semti, Beşiktaş Cihannüma Semti, Maltepe Büyükbakkalköy Semti ,Güngören Sanayi Semti, Şişli Mecidiyeköy ve Feriköy Semtleri, Çatalca Ormanlı ile Kaleiçi Semtleri, Beyoğlu Asmalı Mescit, Kalyoncu Kulluğu, Katipmustafa Çelebi Semtleri ve Beykoz Anadolu Kavağı Semti.