İstanbul'da salgında son durum! 1 haftaya dikkat çekti ve uyardı

İstanbul'da salgında son durum! 1 haftaya dikkat çekti ve uyardı

Türkiye'de son 24 saatte 422 bin 28 test yapılırken 77 bin 722 olay tanımlandı. Koronavirüsten ne yazık ki 145 yurttaşımızı kaybederken hastalığa tutulup iyileşen rakamı 42 bin 573 oldu. İstanbul Şehir

Omicron varyantı dünya genelindeki yayılımıyla olay rakamlarında rekor yükselişe neden olurken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul’daki Omicron olaylarındaki yükselişe dikkat sürüklemişti. İstanbul Şehir Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da mega kentteki son gidişata ait bilgi verdi. Memişoğlu, sağlık kurumulardaki son vaziyetten olay rakamlarına kadar İhlas Haber Ajansı’na ehemmiyetli açıklamalarda bulundu.

“ÖNÜMÜZDEKİ 1 HAFTA SALGININ SEYRİNİ DAHA NETLEŞTİRECEKTİR”

Omicron varyantı sonrası İstanbul’da olay rakamında yaşanan büyük çoğalışa ait konuşan İstanbul Şehir Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “İstanbul mega şehir, büyük bir şehir Türkiye’nin değil, dünyanın kavşak noktalarından bir tanesi, çok hareketli bir popülasyonu olan büyük bir şehir. Öyle olunca da natürel olarak Türkiye’de ilk yükselme trendi genelde İstanbul’dan başlıyor. Bir yükseliş trendinden sonra geçmişteki üç yükselişte 4-6 hafta arasında düşüşe geçtik. Ancak bu son Omicron ile alakalı bulaşma sürati seri olan ve yükseliş trendi geçmişe göre çok daha süratli izleyen bir salgın sürecine maruz kaldık.

İstanbul temelinde Türkiye demek, Türkiye de İstanbul demek. Biz testlerin de büyük oranını İstanbul’da yapıyoruz böyle olunca da sayılar İstanbul’da özellikle bu yarıyılda çok ani bir yükselişe sebebiyet verdi. Bu olay rakamı bizim geçmişteki olay rakamlarımızdan da üstte ve fazla ölçüde bir rakama kadar çıktı.

İstanbulda salgında son durum 1 haftaya dikkat çekti ve uyardı
Yükseliş trendinden sonra düşer mi önümüzdeki hafta düşmez mi onu temelinde bu hafta göreceğiz. Önümüzdeki 5-6 gün, 1 hafta bizim için salgının olay rakamı anlamında seyrini daha netleştirecektir “dedi.

“OMİCRON İLE ALAKALI SANKİ HİÇ SAĞLIK KURUMUNA YATIRMIYOR GİBİ BİR YOSUNU VAR"

Omicron varyantının sağlık kurumulara yansımasının az olduğuna dikkat sürükleyen ve aşının ehemmiyetine vurgu yapan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Mutlu olduğumuz taraf; uyuyuşlara nisanda veya aralıkta yaşadığımız geçmiş yarıyılda yaşadığımız piklere göre daha az yansıdığı bunun da Omicron varyantının ciddi hastalık yapma potansiyelinin daha az olması hem de aşıların tesiri olduğunu öngörüyoruz. 5-6 kat az hasta yatırma oranımız var.

Gözden KaçmasınZincir marketlere ürün sınırıZincir marketlere ürün sınırıHaberi Görüntüle


Bu insanları tembelliğe kaptırmasın, zira salgın bitmemiş vaziyette, salgının seyri ve muayenehaneyi değişmiş vaziyette. İnsanların rapel dozlarını, aşılarını, yalıtımlarına, maskesine, mesafesine yeniden devam etmesini bekliyoruz. Cemiyetin geçiminden ben hoşnudum, tabi ki geçimsiz insanlar da çıkıyor. Omicron ile alakalı sanki hiç hastalık yapmıyor veya hiç sağlık kurumuna yatırmıyor gibi bir yosunu var. Bugün baktığınız zaman sağlık kurumularımızda aşılarını bitirmemiş, rapellerini olmamış hasta oranımız çok yüksek.

Yüzde 60-70 oranında aşısını yaptırmamış veya noksan yaptırmış hastalarımızdan oluşuyor. Ne zaman bitecek suali var herkeste, 2 yıl oldu insanlar sıkıldı, bunu bilim dünyasındaki hiçbir insan varsayım dahi edemiyor. Bu yükseliş ve pikten sonra artık bu salgın bitecek mi diye ümit içindeyiz. İstanbul’da şu ana kadar takribî 25 milyona yakın aşı yaptık. Çift doz aşılarını bitirenlerimizin oranı yüzde 78 bandına yanaşmış vaziyette. Kendi aşımız Turkovac’ı da takribî 50 bin tane yaptık.

Gözden KaçmasınCemaat yurtlarına dair önyargısız yedi hükümCemaat yurtlarına dair önyargısız yedi hükümHaberi Görüntüle

Günlük 300 bin doz aşı yapabilir kapasitemiz var. Bu tabi rapel rakamına göre değişebiliyor. Stokta da bir meselemiz yok. Türk aşısı kendi aşımız neticede insan iftihar dinliyor yaparken yalnızca güvenle değil şerefle de yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞUBAT AYINDA GEVŞEYECEĞİMİZ MEVZUSUNDA ÖNGÖRÜMÜZ VAR”

Sağlık Kurumularda oluşan PCR testi kuyrukları ve yükselen olay rakamlarının ne zaman düşüş gösterebileceğine ait değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Memişoğlu, “Yurttaşların sağlık kurumularımıza PCR testi müracaatında çoğalış oldu. Takribî İstanbul’da maksimum 160-170 bin test yapıyoruz. Grip de var, basmakalıp hastalıkları da idaremeye çalışıyoruz. Kış sezonunda hastalık yükümüz zati çoğalıyor. Bir de bekletilmiş sağlık hizmeti var, bunu da idaremek durumundayız.

En iyi biçimde idarıyoruz, bunu eksiltmek için her türlü mücadeleyi de şu anda yapıyoruz. Kamu sağlık kurumularına azıcık daha fazla müracaatlar var. Bu şahsi bir öngörüdür ama ocak sonu itibariyle en geç bunun alt doğru bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz. Zira şu an ocağın ortasına yanaşmış gidişattayız birkaç hafta da buraya geldiysek birkaç hafta içinde de bunun düşüş trendini göreceğimizi ben öngörüyorum. Şubat ayında azıcık daha gevşeyeceğimiz mevzusunda bir öngörümüz var” biçiminde konuştu.

“ŞAHSİ İHTİYAT SİSTEMSEL YASAKLARDAN ÇOK DAHA EHEMMİYETLİDİR”

Kısıtlama uygulamaları yerine şahsi önlemin ön tasarıda olduğu bir sürecin olması gerektiğine vurgu yapan Memişoğlu: “Maske, mesafe o kültürü oluşturduk artık biz bunu yasaklarla kısıtlarla değil temelinde insanları bilinçlendirerek, eğiterek ve geçimini sağlatarak muvaffak olmaya çalışıyoruz.

Dışarı çıkmasını menetseniz şayet şuur yoksa komşuya gidiyor insanlarımız, çocukları mektebe yollamasanız caddede toplanıyor. Hiçbir hasta caddede rehabilitasyon edilmedi, hiçbir hasta yoğun bakım bulamadığı için kaybedilmedi. 60 yaşın üstünde yüzde 95’in üzerinde aşı geçimi olan bir cemiyetten bahsederken pozitif bahsetmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Aşıyı bu kadar galibiyetli uyguladığı için şu anda sağlık kurumularımızda hasta sayımız idarenebilir halde hiçbir kasvetimiz yok ne yoğun bakımlarımız da ne servislerimizde.

Kısıtlamayı temelinde beyninizde yapmanız gerekli. Onun için insanları güçle kısıtlamaktan çok ikna ederek kısıtlamayı sağlamakta fayda var. Herkes şunu evvel kendisine soracak ben sıhhatim için ne yaptım? Şahsi ihtiyat sistemsel yasaklardan çok daha ehemmiyetlidir” ifadelerini kullandı.